Co to jest kołnierz ortopedyczny ?

Kołnierze ortopedyczne i ortezy szyjne.

Odcinek szyjny kręgosłupa dysponuje dużym zakresem ruchów wieloosiowych, które możliwe są dzięki różnym płaszczyznom ustawienia powierzchni stawowych poszczególnych kręgów . Pamiętać również musimy , że ten wieloczłonowy odcinek trzyma głowę dźwigając ok. 5kg masy .Struktury kostno – chrzęstno- więzadłowe oraz mięśnie tego odcinka mogą być lokalizacją wielu zmian pourazowych , zapalnych, nowotworowych lub porażennych . W przebiegu leczenia tych zmian posługujemy się często kołnierzami szyjnymi wykonanymi z elastycznych lub sztywnych tworzyw . Podstawowym zadaniem tych ortez jest podparcie masy głowy oraz ograniczenie ruchów w poszczególnych stawach między kręgowych .

Dobór odpowiedniej ortezy szyi.

Efektywne zaopatrzenie szyjnego odcinka kręgosłupa wymaga dokładnego określenia rodzaju i lokalizacji zmian patologicznych . Miejscem oparcia krawędzi kołnierza są z jednej strony okolice podżuchwowa i potyliczna , a z drugiej natomiast górna część mostka oraz okolica karku powyżej wyrostka kolczystego C 7 . Tak wykonany i dopasowany kołnierz zarówno sztywny jak i miekki elastyczny , nie kontroluję ruchów kręgów podstawnych czaszki w połączeniu C1-C2 oraz ruchów w płaszczyźnie strzałkowej i czołowej dolnej części odcinka szyjnego (C6-C7-Th1). Dla uzyskania kontroli ruchów obrotowych w górnej części kręgosłupa konieczne jest połączenie konstrukcją żuchwy lub głowy i stworzenie sił przeciwstawiających się tym ruchom. Kontrola ruchów w odcinku szyjno - piersiowym wymaga czasem rozszerzenia konstrukcji na klatkę piersiową – w myśl zasady o stabilizacji stawu powyżej i poniżej urazu .Idealnym rozwiązaniem wydaję się tutaj ortopedyczny gorset szkieletowy typu Halo.

W pozostałych przypadkach najczęściej stosujemy kołnierze typu Schantza do częściowego ograniczenia ruchów odcinka szyjnego oraz nieco sztywniejszy kołnierz Florida. Ograniczenie ruchów całej szyi daję nam sztywny kołnierz CAMPa i gorset Philadelphia. Warto też wspomnieć o poduszkach ortopedycznych do spania wspomagających proces rehabilitacji i profilaktykę.

Barki nie stanowią dobrego oparcia dla kołnierza ze względu na znaczną ruchomości całej obręczy kończyny górnej . Kołnierze i ortezy szyjne różnych typów ograniczają jedynie w pewnym stopniu i zakresie ruchy odcinka szyjnego lecz nie wyłączają ich całkowicie . Pamiętajmy że w przypadku urazów i kontuzji odcinka szyjnego kręgosłupa, za każdym razem należy się udać do lekarza specjalisty aby uzyskać pełną pomoc i diagnozę.

Kołnierze szyjne pełna oferta.

Dlaczego orteza nie jest protezą ?

Co to jest gorset ortopedyczny ?