Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Kule ortopedyczne - łokciowe i pachowe

( ilość produktów: 2 )

Kiedy należy stosować kule ortopedyczne?

Jako sprzęt rehabilitacyjny kule inwalidzkie są jednymi z najczęściej stosowanych pomocy przy samodzielnym poruszaniu się osób po urazach, zabiegach czy z innymi dysfunkcjami. Zazwyczaj stosuje się je tymczasowo, do czasu powrotu do całkowitej sprawności. W taki sposób kula rehabilitacyjna jest zalecana dla osób, które przeszły zabiegi w obrębie kończyn dolnych. Stosuje się je również po rozmaitych urazach, również obejmujących kolana, stopę, staw skokowy czy biodra.

W niektórych przypadkach kula inwalidzka stanowi alternatywną formę poruszania się. Dotyczy to osób po amputacji kończyn dolnych zarówno całkowitej, jak i też tylko częściowej. W tym wypadku poruszanie o kulach pomaga w codziennym chodzeniu albo jest zalecane do momentu dopasowania odpowiedniej protezy.

Czasami kula ortopedyczna jest sprzętem użytkowanym już do końca życia. Mowa o schorzeniach, w przypadku których nie ma mowy o całkowitym powrocie do sprawności. Może to dotyczyć uszkodzeń nerwów, ścięgien i mięśni, niedowładów będących efektami urazów i chorób, na przykład udaru. Kule ortopedyczne zalecane są również osobom z genetycznymi, wrodzonymi wadami budowy i funkcjonowania kończyn dolnych.

Jak działają kule inwalidzkie?

Podstawową formą działania, jeśli chodzi o kule do chodzenia, jest umożliwienie samodzielnego poruszania się bez obciążania kończyn dolnych. W tym przypadku trzeba mieć na uwadze, że chodzenie o kulach to właściwie poruszanie się siłą rąk, z tego powodu ważne jest, aby dopasować odpowiednie kule łokciowe lub kule pachowe. Poruszanie o kulach bez asysty możliwe jest tylko u osób, które nie doznały uszkodzenia górnej części tułowia oraz kończyn górnych.

W większości przypadków osobom korzystającym tymczasowo z kul polecane są kule łokciowe. Gwarantują one odciążenie kończyn, a jednocześnie są dostatecznie lekkie, aby nie stanowić dodatkowego ciężaru. Kula łokciowa stanowi również podporę dla ręki w niektórych czynnościach, choćby podczas otwierania drzwi, co może poprawiać komfort funkcjonowania. Wybierając kule łokciowe trzeba pamiętać, że nadają się dla osób, które są w stanie podeprzeć się na dłoniach.

Inaczej niż kula łokciowa działają kule pachowe. Ten model jest zalecany dla wszystkich osób, które z dowolnego powodu nie są w stanie oprzeć całego ciężaru ciała na dłoniach. Pachowe kule przenoszą cały ciężar na okolice pach, dlatego muszą być właściwie dopasowane. Ułatwiają poruszanie się osobom z niedowładami, u których uzyskanie prawidłowego napięcia w dłoniach jest niemożliwe. Kule pachowe gwarantują bezpieczną, stabilną pozycję i podparcie u osób, u których kule łokciowe raczej się nie sprawdzają.

Jak wybrać właściwe kule ortopedyczne?

To, w jaki sposób dobrać kule ortopedyczne, zależy przede wszystkim od możliwości chorego. Jak zostało podsumowane wyżej – zalecana jest zwykle kula łokciowa, a pachowe kule są alternatywą, gdy korzystanie z tych pierwszych nie wchodzi w grę. Dodatkowo ważne jest też wyregulowanie odpowiedniej wysokości kul, tak, aby łokcie były lekko zgięte, a nie wyprostowane, co może dodatkowo obciążyć stawy.

Kule ortopedyczne mogą być wyposażone również w szereg rozmaitych udogodnień. Jeśli kula inwalidzka jest długo użytkowana, wybierz do niej ergonomiczny, miękki uchwyt, który poprawi komfort użytkowania. Do kul łokciowych polecana jest również wyściółka chroniąca przed podrażnieniami skóry. Na zimę kule do chodzenia warto wyposażyć w specjalne nakładki zapobiegające jej ślizganiu się na śniegu i lodzie oraz gwarantujące stabilność oparcia.

W zależności od tego, jakie wybierzesz kule ortopedyczne, cena może się wahać. Jeśli wybierasz kule inwalidzkie o standardowej budowie, sprawdź kule łokciowe z uchwytem ergo standard Kowsky. Dostępne są one w pełnej gamie kolorów. Kule pachowe Thuasne będą z kolei dobrym wyborem dla osób, u których korzystanie ze standardowego modelu łokciowego jest niemożliwe.

pixel