Co to są żylaki i jak się ich pozbyć ?

ŻYLAKI -TERAPIA UCISKOWA (KOMPRESJOTERAPIA)

Człowiek jest jedynym organizmem żywym ,który cierpi na choroby układu żylnego.Przyczyną tego jest nasza ewolucyjna postawa pionowa oraz brak aktywności ruchowej.To wszystko prowadzi do znacznego nacisku na żyły, a w takich warunkach praca mięśni pompujących krew, nie jest w stanie wystarczająco wspierać powrotnego przepływu krwi.Inne czynniki wpływające na żylaki to uwarunkowania genetyczne oraz wiek,przebyte ciąże,otyłość,czynniki hormonalne.Żyły ulegają znacznemu poszerzeniu powodując nie domykanie się zastawek i cofanie się krwi z powrotem, Żyły powierzchowne nie są stabilizowane przez mięśnie i układ kostny,zamieniając się w rozszerzone i wężykowate żylaki.

Co to są żylaki?

Jest to termin medyczny,opisujący nienaturalnie i stale rozszerzone naczynia żylne,które nigdy nie odzyskają fizjologicznej elastyczności,co uniemożliwia prawidłowy przepływ krwi.

Co jest przyczyną żylaków?

Trzy podstawowe rodzaje czynników sprzyjających powstawaniu zmian żylakowatych:

 

1 Mechaniczne przeszkody przepływu krwi z kończyn dolnych do góry.

-ciasna odzież

-ciąża

-otyłość

-zatwardzenia i zaparcia

-siedzący tryb życia, zakładanie nogi na nogę

-sport ,które powodują uciskanie jamy brzusznej i podnoszenie ciężarów

 

2 Wszystko co powoduję wiotczenie ścian naczyń krwionośnych:

-hormony(tabletki klimakteryczne,pigułki antykoncepcyjne,ciąża)

-papierosy

-alkohol

-narkotyki

-leki i chemia

-ciepło(przegrzewanie

-zła dieta

3 Brak mechanizmu mięśni pompujących:

-Stojący ,siedzący ,leżący  tryb życia

-Wysokie obcasy i nieprawidłowe obuwie

-niedowłady i porażenia neurologiczne

 

Czynniki genetyczne:

Prawdopodobieństwo występowania żylaków w rodzinie jest bardzo wysokie.Dlatego też należy zwrócić baczną uwagę na historię występowania tej choroby wśród najbliższych.

 Objawy  początkowe żylaków:

-Opuchnięte kostki

-Zmęczone nogi

-mrowienie ,swędzenie, ból nóg

W sytuacji, gdy krew nie płynie z powrotem w kierunku serca w naturalny sposób,woda z żył przesiąka do otaczających tkanek.Obrzęk pojawia się w szczególności wokół kostek,Jeśli zaobserwujesz taką opuchliznę wieczorem każdego dnia, istnieje wysokie prawdopodobieństwo że twoje żyły są uszkodzone i masz zmiany żylne.

 

LECZENIE  ŻYLAKÓW.

 

Kompresjoterapia Medyczna

Leczenie uciskowe czyli kompresjoterapia za pomocą specjalnych  medycznych wyrobów uciskowych takich jak pończochy,rajstopy,podkolanówki,rękawy jest dziś terapią podstawową przy zmianach żylnych, odpowiednio dobrane produkty o sprawdzonych parametrach –rozmiarze i klasie ucisku zmniejszają średnicę żył dzięki czemu zastawki żylne mogą znowu się domykać i krew płynie w dobrym kierunku(do serca) nie cofając się.Przy stosowaniu tego rodzaju terapii od samego początku nowoczesne medyczne rajstopy i pończochy uciskowe mogą być stosowane  do ucisku tkanek miękkich wraz ze specjalnymi  bandażami kompresyjnymi.

Medyczne wyroby kompresyjne zapobiegają tworzeniu się nowych zmian żylakowatych oraz sprawują kontrolę nad istniejącymi chorobami żylnymi.

 

Warto zaznaczyć że medyczne wyroby uciskowe to takie ,które są sklasyfikowane w IV klasach uciskowych wg RAL (Niemieckie Towarzystwo Flebologiczne) ze stopniowanym uciskiem od maksymalnego 100% wokół kostki, malejącym fizjologicznie w kierunku serca. Nie należy ich mylić z wyrobami profilaktycznymi  mających działanie opinające ,które zapobiegają wystąpieniu żylaków czyli :70,140,280 DEN!