Sprzęt ortopedyczny

Czy japonki szkodzą przy halluksach?

Czy japonki szkodzą przy halluksach?

Czy japonki rzeczywiście szkodzą przy haluksach? Niezupełnie, ale nie należy ich nosić przez cały dzień. Warto szczególnie latem, dać odpocząć swoim stopom od jakiegokolwiek obuwia i postarać się jak najczęściej chodzić boso ➤ np. po trawie piasku, oraz innym naturalnym podłożu.

Japonki vs Haluksy

W takich klapkach - typu "japonki" stopa nie ma podparcia.Właśnie dlatego muszą pracować palce i mięśnie łydek - a to świetne ćwiczenie zapobiegające powstawaniu żylaków. Aby oderwać stopę od podłoża, konieczne jest podciągnięcie klapka palcami do góry. Poza tym paluchem przytrzymuje się pasek, który znajduje się między nim a pozostałymi palcami. Jak często je nosić? Możesz codziennie, ale nie dłużej niż 2-3 godziny. Koniecznie, tylko to równym podłożu  (np.podłodze).

Jak złagodzić ból stóp przy haluksach?

Gdy poczujesz ból halluksów, trzeba jak najszybciej zdjąć buty i zastosować jeden z poniższych sposobów.

Zimny kompres - Zmocz w lodowatej wodzie bandaż elastyczny i owiń nim bolącą stopę. Kompres trzymaj 15-20 min. Zimno obkurcza naczynia krwionośne i działa przeciwbólowo.

Masaż solą - Na wilgotną dłoń nasyp 2 łyżeczki drobnej soli kuchennej i zacznij masować bolący palec i jego okolice ➤ rozluźnisz napięte mięśnie i stawy. Masuj palec ok. 1 min. Nie naciskaj mocno, by szorowaniem solą nie uszkodzić skóry.