Sprzęt ortopedyczny

Kołnierze ortopedycznePokazuje 1 - 31 z 31 elementów
Pokazuje 1 - 31 z 31 elementów

Kołnierze ortopedyczne - w sklepie medycznym Medicalbroker.pl, pomożemy ci  dobrać odpowiedni kołnierz ortopedyczny. Niemal każdy z nas choć raz w życiu zmagał się z bólem szyi oraz karku. Jak przyznają lekarze, kilka milionów rodaków cierpi z powodu tego typu dolegliwości w sposób ciągły. Często jedynym skutecznym sposobem na rozwiązanie tego problemu zdrowotnego są kołnierze ortopedyczne, które usztywniają odcinek szyjny kręgosłupa. Jak dobrać odpowiedni kołnierz ortopedyczny i co warto wiedzieć o ortezie zanim dokonamy jej zakupu?

Kołnierze ortopedyczne

Odcinek szyjny kręgosłupa dysponuje dużym zakresem ruchów wieloosiowych, które możliwe są dzięki różnym płaszczyznom ustawienia powierzchni stawowych poszczególnych kręgów. Pamiętać również musimy, że ten wieloczłonowy odcinek trzyma głowę dźwigając ok. 5 kg masy. Struktury kostno - więzadłowe, oraz mięśnie tego odcinka mogą być lokalizacją wielu zmian pourazowych, zapalnych, nowotworowych lub porażennych. W przebiegu leczenia tych zmian posługujemy się często kołnierzami szyjnymi wykonanymi z elastycznych lub sztywnych tworzyw. Tego rodzaju ortezy szyjne mają za zadanie przede wszystkim stanowić podparcie masy głowy oraz ograniczać ruchy w poszczególnych stawach międzykręgowych.

Jak dobrać odpowiedni kołnierz ortopedyczny?

Efektywne zaopatrzenie szyjnego odcinka kręgosłupa wymaga dokładnego określenia rodzaju i lokalizacji zmian patologicznych. Miejscem oparcia krawędzi kołnierza są z jednej strony okolice podżuchwowa i potyliczna, a z drugiej natomiast górna część mostka oraz okolica karku powyżej wyrostka kolczystego C7. Tak wykonany i dopasowany kołnierz ortopedyczny sztywny, jak i miękki elastyczny, nie kontroluje ruchów kręgów podstawnych czaszki w połączeniu C1-C2 oraz ruchów w płaszczyźnie strzałkowej i czołowej dolnej części odcinka szyjnego (C6-C7-Th1). Dla uzyskania kontroli ruchów obrotowych w górnej części kręgosłupa konieczne jest połączenie konstrukcją żuchwy lub głowy i stworzenie sił przeciwstawiających się tym ruchom. Kontrola ruchów w odcinku szyjno-piersiowym wymaga czasem rozszerzenia konstrukcji na klatkę piersiową – w myśl zasady o stabilizacji stawu powyżej i poniżej urazu. Idealnym rozwiązaniem wydaje się tutaj ortopedyczny gorset szkieletowy typu Halo.

Kiedy stosujemy kołnierz ortopedyczny?

W pozostałych przypadkach najczęściej stosujemy kołnierz Schantza do częściowego ograniczenia ruchów odcinka szyjnego oraz nieco sztywniejszy kołnierz Florida. Ograniczenie ruchów całej szyi daję nam sztywny kołnierz CAMPa i gorset Philadelphia. Warto też wspomnieć o poduszkach ortopedycznych do spania wspomagających proces rehabilitacji i profilaktykę.

Barki nie stanowią dobrego oparcia dla kołnierza ze względu na znaczną ruchomości całej obręczy kończyny górnej. Kołnierze ortopedyczne i ortezy szyjne różnych typów ograniczają jedynie w pewnym stopniu i zakresie ruchu odcinka szyjnego lecz nie wyłączają ich całkowicie. Pamiętajmy że w przypadku urazów i kontuzji odcinka szyjnego kręgosłupa, za każdym razem należy się udać do lekarza specjalisty, aby uzyskać pełną pomoc i diagnozę.

Kategorie

Promocje