Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Paluch koślawy (hallux valgus) - zapobieganie i leczenie

2019-06-17
Paluch koślawy (hallux valgus) - zapobieganie i leczenie

Paluch koślawy (hallux valgus) popularnie nazywany haluksem,  jest to zniekształcenie stóp tak częste wśród kobiet, że stanowi pewnego rodzaju problem społeczny. Jakkolwiek zniekształcenie to często pojawia się już we wczesnym okresie życia (17 - 25 lat), może ono nie dawać żadnych odczuwalnych dolegliwości, zanim nadejdzie wiek średni czy starość.

Kiedy pojawia się paluch koślawy

Pojawienie się koślawości paluchów przy pisuje się najczęściej płaskostopiu, gdyż równocześnie z zapadaniem się sklepienia stopy dochodzi do działania najsilniejszego nacisku na paluch, szczególnie w czasie chodu. Pogłębia zniekształcenie chodzenie w źle wykonanym obuwiu. Może być zbyt szpiczaste, ciasne lub zbyt krótkie, przez co może spychać paluch w ustawienie koślawe. Także zbyt wysoki obcas powoduje, że ciężar ciała pada na staw śródstopno - paliczkowy palucha, nasilając istniejące zniekształcenie. prawdopodobnie oprócz niekorzystnego działania wielu typów obuwia, niewątpliwą rolę usposabiającą odgrywa słabsza konstrukcja stawowo-więzadłowa stopy kobiecej.

W bardziej zaawansowanych przypadkach zniekształcenia paluch zachodzi do góry lub od dołu na drugi palec. W związku z koślawością palucha głowy kości śródstopia zaczyna wystawać do boku i tworzy znany wszystkim "guz". W miejscu tym, narażonym na stały ucisk ze strony obuwia, wytwarza się kaletka maziowa, w której często zachodzą zmiany zapalne, wywołujące znaczne bóle. Na skórze w tej okolicy formuje się często bolesny odcisk. Przyczyną silnych dolegliwości mogą być niekiedy zmiany zniekształcające w samym stawie. W celu odciążenia bolesnego stawu chora stopa ma skłonność do nadmiernego obciążania zewnętrznej krawędzi stopy.

Paluch koślawy - zapobieganie i leczenie

Przede wszystkim należy nosić prawidłowe obuwie, o odpowiednim rozmiarze. Brzeg przyśrodkowy buta powinien być prosty, a nie zakrzywiony, obcas niezbyt wysoki. W celu wyeliminowania ucisku na zapalnie zmienioną torebkę maziową należy stosować różnego rodzaju ochronę ➤ ortezy osłony, kliny, czy poduszeczki na halluksa .

Przypadki chorobowe lekkiego stopnia nadają się do leczenia fizykalnego. Można stosować ciepło, kąpiele solankowe, okłady pod ceratką, jak również wykonywać ruchy czynne i bierne, polegające na zginaniu i jeśli to możliwe, na świadomym odwiedzeniu palucha. W przypadku stopy słabej czy płaskiej trzeba podjąć odpowiednie leczenie, jak również zaopatrzyć się we wkładki czy obuwie ortopedyczne.

Głównym zadaniem wkładki ortopedycznej jest odbarczanie sklepienia poprzecznego stopy. W razie dolegliwości ze strony kaletki maziowej (stany zapalne) ulgę przynosi zakładanie na paluch specjalnego silikonowego ochraniacza.

W większości przypadków koślawość palucha jest jednak zbyt zaawansowana, aby podane wyżej sposoby leczenia przyniosły jakiś większy pożytek i w zasadzie skuteczny jest jedynie zabieg operacyjny, który w deformacjach lżejszych ograniczy się do wycięcia zmienionej zapalnie kaletki maziowej i ściosania wyrośli kostnej. W zniekształceniach poważniejszych trzeba wykonać bardziej rozległe zabiegi na samej kości i układzie mięśniowo-więzadłowym.

Rehabilitacja i zaopatrzenie pooperacyjne haluksa

W razie unieruchomienia stóp w opatrunkach gipsowych doleczenie rozpoczyna się dopiero po zdjęciu gipsu. W innych przypadkach gdy zastosowane jest nowoczesne unieruchomienie ortopedyczne, terapia rozpoczyna się je po upływie 3-4 dni od operacji. Po zdjęciu szwów (7-10 dzień) przystępuje się do stosowania łagodnych ćwiczeń czynnych i stopniowo zwiększa ich dawkowanie i zakres w celu uruchomienia stopy i palucha.

Po operacjach paluchów koślawych zaleca się noszenie nowego obuwia, gdyż obuwie używane po przednio, z powodu jego zdeformowania, może ponownie spychać paluch w wadliwe ustawienie.