Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego

Zwyrodnienia biodra (Koksartroza stawów biodrowych) występują zwykle i zwłaszcza na początku po jednej stronie ciała. Do ich rozwoju predysponuje pierwotnie nieprawidłowa budowa stawu biodrowego. Wtórnie zaś nadmierne obciążenie bądź uraz mechaniczny w jego okolicy.

 

Przyczyny choroby zwyrodnieniowej stawów biodrowych


Istotą i podłożem dolegliwości są zmiany zwyrodnieniowe powierzchni stawowych chrząstek stawu biodrowego z postępującą tendencją do zmniejszania szerokości szpary stawowej i ograniczenia możliwości ruchowych w jej obrębie. Stopniowo może dojść do zupełnego zniesienia ruchomości stawu wskutek odczynowego kostnienia unieruchamiającego staw biodrowy.

 

Objawy koksartrozy stawów biodrowych


Kliniczne zwyrodnienie stawów biodrowych objawia się bólami w okolicy pachwiny, występującymi początkowo podczas siadania i wstawania. Bóle te mogą promieniować do pośladka i tylnej powierzchni uda. Stopniowo dołącza się postępujące ograniczenie ruchomości w danym stawie. Rozpoznanie ustala lekarz na podstawie całego obrazu klinicznego i dokładnej diagnostyki radiologicznej.

 

Jak leczymy zwyrodnienia stawów biodrowych?


Podstawą leczenia, a zwłaszcza maksymalnie długiego zachowania sprawności ruchowej w stawach biodrowych jest systematyczna, specjalistyczna gimnastyka , którą warto uzupełnić ćwiczeniami Tai – Chi i jogą. Nawet ból odczuwany w czasie wykonywanych ćwiczeń nie stanowi przeciwwskazań do jej kontynuowania. Dlatego warto zabezpieczyć staw biodrowy odpowiednią ortezą, która łagodzi ból podczas ruchu. Wykonywane bowiem ruchy czynne opóźniają proces kostnienia w stawach biodrowych. Leczenie balneologiczne i uzdrowiskowe korzystnie wspiera efekty leczenia. W odpowiednio zaawansowanych przypadkach stosuje się leczenie operacyjne polegające na zastąpieniu zniszczonego stawu endoprotezą.

 

Zobacz więcej:

pixel