Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Ćwiczenia na haluksy ~ domowy sposób na paluch koślawy

Wielu z nas cierpi z powodu haluksów, schorzenia wpływającego nie tylko na wygląd, ale także na komfort i sprawność naszych stóp. Ale czy wiesz, że odpowiednie ćwiczenia mogą być kluczem do zapobiegania i leczenia tego problemu? W tym artykule odkryjemy skuteczne ćwiczenia, które mogą pomóc w zapobieganiu haluksom oraz pokazujemy, jakie domowe rutyny stosować  przy haluksach. Odkryj proste sposoby na wzmocnienie stóp i ciesz się życiem bez bólu i dyskomfortu.

Domowe ćwiczenia na haluksy

Ćwiczenia na haluksy / palucha koślawego należą do sprawdzonych sposobów na zahamowanie deformacji stopy, jaką są halluksy. Warto zauważyć że samo ćwiczenie nie wyleczy haluksa. Jednak ich systematyczne wykonywanie ma duży wpływ na profilaktykę i opóźnienie wystąpienia palucha koślawego (hallux valgus). Jeśli chodzi o zapobieganie i leczenie haluksów, ważna jest również zmiana nawyków m.in. dobranie odpowiedniego obuwia profilaktycznego, wkładek ortopedycznych oraz noszenie ortez i aparatów korekcyjnych, które wspomagają terapię haluksa oraz hamują ból i zmiany zwyrodnieniowe w stopie.

 

Ćwiczenia na halluksy w dużej mierze polegają na wzmocnieniu mięśni i aparatu więzadłowego stopy oraz ich rozciąganiu. Ma to na celu zwiększenie ruchomości i zakresu ruchu w przodostopiu.
Wcześnie wprowadzona gimnastyka lecznicza, jest skuteczną metodą korekcji palucha koślawego i leczenia płaskostopia – podstawowej przyczyny powstawania halluxów. U osób dorosłych mających stopy płaskie - same ćwiczenia nie są w stanie pozbyć się haluksów, ale na pewno zlikwidują bóle w kończynach dolnych.Tak jak wspominaliśmy wyżej warunkiem skuteczność ćwiczeń halluksów, jest codzienna systematyczna gimnastyka przez przynajmniej 15 minut - najlepiej rano i wieczorem.


Propozycja codziennych ćwiczeń stopy:


1 Załóż nogę na nogę tak aby prawa kostka zewnętrzna leżała na lewym kolanie. Podeszwa stopy powinna stanowić przedłużenie uda. Lewym kciukiem naciskamy na śródstopie (centralny punkt strony podeszwowej stopy)Drugą ręką odwodzimy duży paluch. Wstrzymujemy go w tej pozycji przez ok pół minuty. Ćwiczenie to możemy powtórzyć kilkukrotnie.


2 Załóż nogę na nagę tak jak poprzednio. Lewą ręką od góry chwyć wszystkie palce stopy - poza paluchem. Następnie mocno naciśnij palce do momentu aż poczujesz naciągnięte ścięgna wzdłuż goleni. Powtarzamy ćwiczenie kilka razy.


3 Stajemy w lekkim rozkroku na szerokość bioder stopy ustawiamy równolegle względem siebie ,ręce układamy na oparciu fotela lub krzesła .Wspinamy się na palce na chwilę utrzymujemy tą pozycję i następnie opuszczamy się na pięty. Powtarzamy ćwiczenie ok 15 razy.


4 Kładziemy na podłodze chusteczkę (mały ręcznik) .Podnosimy ją podkurczając palce stopy i opuszczamy na podłogę prostując palce -następnie zmieniamy nogę. Ćwiczenie powtarzamy po 15 razy na każdą nogę.


5 Opieramy palce na podłożu i kręcimy kółka stawem skokowym wokół kostek 15 razy w prawo i 15 razy w lewo na prawą i lewą nogę.


6 Teraz opieramy piętę na podłodze i kręcimy koła uniesionymi palcami – ilość powtórzeń tak jak poprzednio na prawą i lewą stopę.


7 Chwytamy stopami woreczek z piaskiem lub piłeczkę i rzucamy je przed siebie .Powtarzamy to ćwiczenie po 15 razy na każdą nogę. Możną też próbować trzymać stopami ołówek i rysować nim koła.


8 Kładziemy na podłodze duży kawałek materiału i zwijamy go za pomocą palców stopy .Ćwiczenie wykonujemy ok 5 minut.


9 Zakładamy na oba paluchy w stopie mocną gumę. Następnie odwodzimy stopy na zewnątrz rozciągając gumę i wstrzymujemy na kilka sekund. Ćwiczenie powtarzamy 15 razy.


10 Kładziemy się na plecach na podłodze i klaszczemy stopami. Ćwiczenie możemy też wykonywać w siadzie – dowolna ilość powtórzeń.


11 Stań na jednej nodze na miękkim podłożu i wytrzymaj w tej pozycji kilka sekund. Spróbuj dołożyć jeszcze wymachy ramion następnie zmieniamy nogę. Ćwiczenie powtórz kilkukrotnie.


Pamiętaj! wykorzystaj czas wolny na jak najczęstsze chodzenie na boso, najlepiej po piasku lub miękkim naturalnym podłożu. Ewentualnie wykorzystując w domu - na co dzień poduszkę i/lub matę sensomotoryczną.

 

Krok w Stronę Zdrowszych Stóp

W walce z haluksami, niezależnie od ich stopnia zaawansowania, kluczem do sukcesu jest systematyczność i odpowiednie podejście. Ćwiczenia, zarówno profilaktyczne, jak i korekcyjne, stanowią skuteczną broń w zapobieganiu i leczeniu tego schorzenia. Dzięki nim, wzmocnimy mięśnie stóp, poprawimy krążenie i zniwelujemy dyskomfort. Pamiętajmy także o odpowiedniej pielęgnacji i współpracy z profesjonalistami. W ten sposób, krok po kroku, budujemy solidne fundamenty dla zdrowszych i silniejszych stóp, które będą służyć nam przez wiele lat.

 

Polecane

pixel