Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Czym jest paluch sztywny - hallux rigidus?

Hallux Rigidus czyli Paluch sztywny jest deformacją stopy polegającą na ograniczeniu wyprostu w stawie śródstopno-paliczkowym palca I zwanego paluchem.

 

Jakie są objawy palucha sztywnego?

Objawami palucha sztywnego podobnie jak hallux valgus (paluch koślawy) mogą być: ból, stan zapalny i obrzęk. Zwyrodnienie to ma początek u ludzi po 40 roku życia, rzadziej u kobiet niż u mężczyzn.

Objawy palucha sztywnego:

1 ból i obrzęk stawu
2 okołostawowy stan zapalny
3 ograniczenie zakresu ruchu
4 osteofity – zwyrodnienia stawu

W obrazie RTG obserwuję się wyraźne ubytek chrząstki stawowej oraz zmniejszenie szpary stawowej wraz z widocznymi wyrostkami kostnymi.

 

Przyczyny palucha sztywnego

Przyczynami wystąpienia palucha sztywnego mogą być pierwotnie urazy stopy. Może to być przewlekła dysfunkcja narządu ruchu jak również liczne mikro kontuzje sportowe. Pozostałymi czynnikami powstawania tego schorzenia są czynniki genetyczne oraz nieprawidłowa budowa anatomiczna jak np.: zdeformowany kształt głowy kości śródstopia.

Inaczej niż w przypadku haluksa odchylenie w bok palucha wraz z przemieszczeniem I kości śródstopia jest nieznaczne lub nie ma go wcale. U góry stawu powstają zwyrodnienia kostne, które znacznie ograniczają wyprost w stawie śródstopno-palcowym.

Patomechanizmem tej choroby, są też rozwijające się zmiany zwyrodnieniowe powierzchni stawowej, co w efekcie wywołuje stan zapalny i przerost błony maziowej w torebce stawowej. Na dalszym etapie rozwoju tego schorzenia pojawiają się wyrostki kostne zwane osteofitami, które to w znacznym stopniu ograniczają ruchomość palucha powodując ból wokół pierwszej głowy kości śródstopia a podstawą paliczka.

 

Leczenie i profilaktyka palucha sztywnego

W początkowej fazie tworzenia się deformacji najbardziej skuteczne będzie leczenie konserwatywne Zastosowanie zabiegów fizykoterapii i ćwiczeń rehabilitacyjnych zlikwiduję ból i stan zapalny. Warto też zaopatrzyć się w obuwie profilaktyczne o szerokiej podstawie. Na zahamowanie procesu zmian zwyrodnieniowych w stopie, istotny wpływ ma noszenie odpowiednich wkładek ortopedycznych i ortez stopy. W przypadkach bardziej zaawansowanych konieczne będzie leczenie operacyjne po konsultacji z lekarzem specjalistą.

 

Może zainteresuję Cię również:

 

Polecane

pixel