Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Czym jest stabilizator na kolano i orteza stawu kolanowego?

Urazy i schorzenia w obrębie kolana - kontuzje w tym obrębie zdarzają się bardzo często, szczególnie w przypadku osób intensywnie uprawiających rozmaite sporty, zarówno letnie, jak i zimowe,  m.in. bieganie, skoki, narciarstwo, koszykówkę czy tenis. Zerwanie więzadła, uszkodzenie łękotek, zmiany zwyrodnieniowe, konflikt rzepkowo – udowy, tendinopatia , stłuczenia a nawet złamania kości – to tylko niektóre z rodzajów kontuzji, których można się nabawić. Ze względu na to, że schorzenia te dotyczą zazwyczaj uszkodzenia struktur stabilizujących, na rynku pojawiło się wiele produktów wspomagających pracę stawu o takim działaniu.

 

Czym jest orteza stawu kolanowego?

 

Słowo to pochodzi od połączenia dwóch innych wyrazów – „ortopedyczna” i „proteza”. Jest to specjalny aparat zakładany bezpośrednio na daną część ciała. Jego zadaniem jest kontrola i stabilizacja miejsc, które uległy uszkodzeniom. Dzięki niej staw jest całkowicie unieruchomiony bądź jego ruchomość zostaje ograniczona. Zapobiega to pogłębianiu się urazu i pozwala na szybszą rekonwalescencję. Może być stosowana zarówno w przypadku schorzeń nabytych, jak i wrodzonych. Orthosis (orteza) z greckiego znaczy utrzymujący w pionie,wyprostowany,sztywny lub korygujący niedostosowania się. Ortezy i stabilizatory są konstrukcjami zewnętrznymi zakładanymi bezpośrednio na ciało ich zadaniem jest wywieranie kontrolowanego działania na wybrane okolice kończyn i tułowia ,stosowane dla poprawy funkcji statycznych i dynamicznych u ludzi z wrodzonymi i nabytymi schorzeniami narządu ruchu, wywołanymi zmianami kostno-stawowymi ,mięśniowymi oraz dysfunkcjami obwodowego i ośrodkowego układu nerwowego.

 

Podstawowe funkcje ortezy to:

  • stabilizacja
  • unieruchomienie
  • odciążenie
  • skorygowanie odpowiedniej pozycji ciała

 

Rodzaje i zastosowanie ortez kolana.

 

Na rynku dostępne są 2 rodzaje ortez kolana:

  • terapeutyczne – stosowane w procesie leczenia, gdzie wykorzystuje się je zamiast gipsu. Zakłada się je bezpośrednio po urazie lub zabiegu operacyjnym. Wyróżnia je rozbudowana, masywna konstrukcja, która nie tylko stabilizuje, ale również odciąża stawy. Ten typ aparatów powinien być stworzony w taki sposób, aby zmieniać swój rozmiar wraz ze wzrostem masy mięśniowej pacjenta.

  • funkcjonalne – stosuje się je w okresie rehabilitacji, kiedy leczenie zostało zakończone, ale staw kolanowy nie wrócił jeszcze do poprzedniej sprawności. Są o wiele mniejsze i krótsze niż modele terapeutyczne.



Inny podział uwzględnia materiał, z którego został wykonany aparat. Wyróżniamy tutaj ortezy twarde, wykonane ze sztywnych materiałów, takich jak kompozyty, laminaty, stopy metali lekkich oraz miękkie – z pianek, dzianin itp.

 

Wskazania do założenia ortezy stawu kolanowego

  • zerwanie lub rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego (ACL) i tylnego (PCL)
  • niestabilność, urazy więzadeł pobocznych (LCL) i przyśrodkowych (MCL)
  • zabiegi profilaktyczne w obrębie kolana
  • profilaktyka (zarówno w celu niedopuszczenia do kontuzji, jak i po kontuzji, aby nie doszło do następnej)
  • zmiany zwyrodnieniowe (gonartroza) osteoartroza
  • niestabilność rzepki i stawu kolanowego różnego pochodzenia
  • RZS (reumatoidalne zapalenie stawów)
  • urazy i kontuzje sportowe

 

Kto może z nich skorzystać?

  • profesjonalni sportowcy i osoby amatorsko uprawiające sport, w przypadku których przebyty uraz związany z aktywnością fizyczną spowodował uszkodzenie mięśni
  • inne osoby aktywne fizycznie, które w wyniku urazu mają ograniczoną sprawność fizyczną i nie chcą, aby ograniczenie to było trwałe
  • osoby rozpoczynające uprawianie sportu, w celach profilaktycznych – aby nie doszło do urazu wiążącego się z intensywnym uprawianiem danego sportu
  • osoby zmagające się ze stanami zwyrodnieniowymi

 

Zalety ortezy stawu kolanowego i stabilizatora na kolano

 

Główną zaletą ortezy stawu kolanowego jest fakt, że można ją stosować zamiast gipsu. Jest od niego o wiele lżejsza i wygodniejsza, co korzystnie wpływa na utrzymanie właściwej higieny chorego miejsca. Dzięki niej możemy wcześniej rozpocząć rehabilitację, co zwiększa szanse na szybszy powrót do zdrowia. Aparat ten nie tylko pomaga w wyleczeniu obecnej kontuzji, ale także zapobiega powstawaniu kolejnych.

 

Jak dobrać odpowiedni model ortezy kolana?

 

Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę rodzaj uszkodzenia w obrębie stawu kolanowego a także to, czy są jakieś inne towarzyszące mu zmiany. Ważny jest również charakter kontuzji – czy jest on trwały, czy tylko chwilowy. Dodatkowym kryterium jest tryb życia – sposób aktywności zawodowej, intensywność uprawiania sportów i innego wysiłku fizycznego.

 

O czym należy pamiętać przy doborze ortezy bądź stabilizatora na kolano?

 

  1. Do czego ma posłużyć dana orteza? Czy ma być wykorzystywana profilaktycznie czy terapeutycznie? Jeżeli chcemy używać stabilizatora prewencyjnie - to do jakiego rodzaju aktywności będzie on wykorzystywany?Jeśli chcemy go używać leczniczo, jako sprzętu rehabilitacyjnego, to należy zwrócić uwagę na prawidłową diagnozę i ocenę stanu funkcjonalnego stawu kolanowego wraz z całą kończyną dolną na danym etapie terapii.

  2. Do prawidłowego dopasowania każdego aparatu ortopedycznego niezbędny jest dokładny pomiar kończyny wraz z uwzględnieniem zmian w jej obrębie (obrzęk, zanik masy mięśniowej). Najlepiej, jeśli dokonuje go specjalista według zaleceń producenta danego zaopatrzenia ortopedycznego.

  3. Warto pamiętać o tym, że orteza stawu kolanowego profesjonalnie wspomaga proces leczenia rehabilitacyjnego, ale nie może go zastąpić.

 

Wszystkie rodzaje ortez stawu kolanowego możesz zobaczyć tutaj>>>

 

pixel