Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Stetoskop

Stetoskop jest to urządzenie nazywane inaczej fonendoskopem. To dwuuszna słuchawka lekarska do badania organizmu pacjenta. W tym przyrządzie diagnostycznym dźwięk z klatki piersiowej lub innej części ciała odbierany jest dzięki lejkowatej końcówce lub bębenkowi ze specjalną membraną, a następnie przenoszony gumowymi rurkami do uszu lekarza.

Budowa stetoskopu

 

budowa stetoskopu

 

 • Przewód - karbowany dren, który łączy głowicę z lirą. Umożliwia zatrzaśnięcie "na wcisk" połączenia z oliwką.

 • Lira jest górnym elementem przewodu. Została zakończona oliwkami. To metalowa część przyrządu, do której podłącza się przewód akustyczny. Zespół liry jest ukształtowany pod prawidłowym kątem z anatomicznego punktu widzenia. Regulacja napięcia tej części możliwa jest dzięki rozsunięciu przewodów słuchawkowych lub ściągnięciu ich do środka.

 • Głowica odpowiadająca za zbieranie dźwięków. Złożona jest z membrany lub lejka. To element mający kontakt z ciałem pacjenta. W zależności od jej wielkości może być wykorzystywana do osłuchiwania dzieci, jak i dorosłych. Sprawdza się również przy badaniu tętnicy szyjnej czy obandażowanych miejsc.

 • Membrana jest cienką powłoką, która drga pod wpływem działania fal dźwiękowych. W stetoskopach znajdować się mogą również lejki w kształcie odwróconego stożka, które wykorzystywane są w przypadku delikatnego kontaktu ze skórą do wychwytywania tonów o niskiej częstotliwości.

 • Oliwki są samouszczelniającym zakończeniem przewodów, który umieszczany jest w uchu lekarza. Dzięki specjalnej powłoce możliwe jest zapobiegnięcie przyczepianiu się kurzu czy włosków. Części te dostępne są zarówno w małych, jak i dużych rozmiarach, w różnej kolorystyce.Rodzaje stetoskopów

Słuchawki lekarskie mogą być podzielone pod kątem przeznaczenia na:

 • pediatryczne,
 • kardiologiczne,
 • internistyczne,
 • neonatalne,
 • diagnostyczne.Możliwy jest również podział tych przyrządów ze względu na ich konstrukcję:

 • tradycyjne,
 • jednostronne,
 • dwustronne,
 • elektroniczne.

rodzaje stetoskopów

 

W jaki sposób używać stetoskopów?

 

Prezentujemy Państwu najważniejsze wskazówki dotyczące optymalnego użytkowania słuchawek lekarskich, które z pewnością podniosą komfort ich eksploatacji oraz utrzymanie żywotności na długie lata. Ważne jest zadbanie o kilka głównych elementów.

 

Odpowiednie dopasowanie oliwek

 

Aby uzyskać najwyższą jakość akustyczną wykorzystywane oliwki muszą mieć optymalny rozmiar i być prawidłowo dopasowane do ucha lekarza. Dotyczy to przede wszystkim typów samouszczelniających się . W sprzedaży dostępne są różne rozmiary, zarówno bardzo małe, jak i bardzo duże.

 

Regulacja napięcia układu liry

 

Przed skorzystaniem ze stetoskopu, niezbędne jest przytrzymanie liry w taki sposób, aby oliwki skierowane zostały do przodu. W następnej kolejności należy zadbać o ich odpowiednie dociśnięcie do ucha. Konieczne jest wykonanie kilku prób i regulacja liry do momentu, aż komfort użytkowania oraz sprawność akustyczna będą najlepsze.

 

Weryfikacja niedrożności

 

Kiedy słuchawki noszone są w kieszonkach kitlów lekarskich bądź nie poddaje się ich regularnemu czyszczeniu, możliwe jest ich zanieczyszczenie, co często prowadzi do zatykania światła przewodu. Rutynowe kontrole oraz staranna konserwacja urządzeń pozwalają na uniknięcie tego rodzaju problemów.

 

Szczelność urządzenia

 

Główną cechą słuchawek lekarskich jest ich hermetyczna szczelność, która ułatwia przenoszenie dźwięków z ciała pacjenta do uszu lekarza. Kiedy dojdzie do rozregulowania się części głowicy bądź popękania przewodów, hermetyczne uszczelnienie może zacząć zawodzić, co wpłynie na obniżenie komfortu pracy.

 

Ustawienie lejka

Należy pamiętać, że w stetoskopach dwustronnych, przełączanie ustawień pomiędzy membraną a lejkiem odbywa się poprzez obrót głowicy. Kiedy membrana zostaje otwarta, zamyka się lejek, co uniemożliwia przedostawanie się przez niego dźwięków.

 

stetoskop pediatryczny

 

W jaki sposób pielęgnować to urządzenie medyczne?

 

Dbałość o użytkowany sprzęt medyczny jest jednym z najważniejszych elementów pracy lekarza, który często jest jednak zaniedbywany. Jakie są więc ogólne zalecenia związane z czyszczeniem słuchawek, które podniosą ich wydajność oraz przedłużą żywotność?

W momencie dezynfekcji przyrządu, zaleca się jego przetarcie szmatką nasączoną 70-procentowym roztworem alkoholu izopropylowego. Nie powinno się zanurzać go w jakichkolwiek płynach, a także wystawiać na działanie agresywnych procesów sterylizacyjnych. Stetoskop powinien być przechowywany w miejscach oddalonych od źródeł zimna i ciepła, jak również z dala od olejów czy rozpuszczalników. Aby przeprowadzić staranne czyszczenie, dopuszcza się możliwość zdjęcia oliwki. Niezbędne jest również szczególnie delikatne traktowanie przewodów, aby były one w stanie zachować pierwotną elastyczność.


Stetoskopy lekarskie - Oferta>>>

pixel