Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Udar Mózgu ~ Objawy i Leczenie.

Udar Mózgu to zespół objawów neurologicznych do powstania których dochodzi w wyniku zaburzeń dopływu krwi do mózgu Wyróżniamy 2 najczęściej występujące rodzaje udarów ~ Udary niedokrwienne stanowiące ok 85% przypadków, oraz udary krwotoczne zwane potocznie wylewami. Do powstania pierwszego dochodzi w wyniku zamknięci a tętniczek i tętnic wewnątrz mózgowych. Drugi to efekt jej pęknięcia.

 

Kto jest najbardziej zagrożony udarem mózgu?.

Czynniki ryzyka dzielimy na modyfikowalne czyli te, na które mamy wpływ i niemodyfikowalne - te niezależne od nas. Pierwsza grupa dzieli się dodatkowo na dwa typy ~ nawyki i styl życia oraz choroby sprzyjające. I tak nadużywanie alkoholu, palenie papierosów, dieta bogata w tłuszcze, cukier, węglowodany i sól oraz siedzący tryb życia i długotrwałe narażenie na stres mogą doprowadzić do chorób zespołu metabolicznego. Wyróżniamy wśród nich miażdżycę, cukrzycę, nadciśnienie tętnicze, a także otyłości.

Profilaktyka udaru mózgu to zmiana nawyków i stylu funkcjonowania to jeden ze sposobów zapobiegania udarom mózgu. Dlatego pomyśl o rzuceniu używek i wyeliminowaniu z diety tłustych potraw. Zacznij ćwiczyć i zażywaj spacerów na świeżym powietrzu. One natomiast bezpośrednio zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia choroby.

Do czynników niemodyfikowalnych zaliczamy:

1. wiek na udar narażone są szczególnie osoby starsze po 65 roku życia,

2. płeć jak podają statystyki, problem częściej dotyczy mężczyzn,

3. czynniki genetyczne, ryzyko udaru wzrasta jeśli przebył go ktoś z członków rodziny biologicznej.

 

Objawy udaru mózgu

O zaburzeniach krążenia mózgowego mogą świadczyć szumy uszne lub zespół otępienny, który przejawia się problemami z koncentracją i zaburzeniami pamięci. Zaniepokoić powinny nas silne zawroty głowy, nagłe czy przemijające niedowłady kończyn, a także zaburzenia mowy czyli afazja i słuchu, wzrok czy równowagi. Wiele osób bagatelizuje te symptomy, sądząc że to osłabienie, które zaraz minie. Oczywiście z objawów na to wskazywać, jednak lepiej natychmiast zgłosić się do szpitala żeby to lekarz postawił właściwą diagnozę.

 

Powrót do zdrowia po udarze

Konsekwencje jakie niesie za sobą udar mózgu, zależne są od stopnia jego rozległości i czasu, w którym pacjent otrzymał Nie jest jednak powiedziane, że zmiany po udarze są zupełnie nieodwracalne. Mózg przez całe życie pozostaje plastyczny ma zatem zdolność do drobnej regeneracji .Ograniczenia ruchowe, zaburzenia równowagi czy deficyty poznawcze mogą mieć różny stopień nasilenia. Opieka fizjoterapeuty i neuropsychologa pozwala opracować indywidualny program terapii dopasowany do potrzeb konkretnego chorego. Intensywne i systematycznie prowadzona rehabilitacja zwiększa szansę na szybki powrót do zdrowia.

Po przebytym udarze dobrze jest prowadzić stałą diagnozę ruchową i poznawczą aby właściwie dobierać metodę terapii. Niezwykle ważna jest pomoc rodziny oraz opiekuna chorego. W trakcie neurorehabilitacji istotne jest aby wspomagać nasze ciało odpowiednimi ortezami neurologicznymi, które poprawiają nam funkcję i utrwalają efekty codziennej terapii, są one też zabezpieczeniem przed wtórnymi następstwami udaru takimi jak: opadająca stopa, zespól bolesnego barku, przykurcz ręki, urazy głowy, niestabilność kolana jak również skrzywienia kręgosłupa.

 

Kup >> Ortezy wspomagające neurorehabilitacje

pixel