Zadbaj o swój kręgosłup
Jednym z najczęstszych schorzeń kręgosłupa jest dyskopatia, degeneracja krążka międzykręgowego, w wyniku której może dochodzić do ucisku struktur nerwowych znajdujących się w kanale kręgowym.Dotyczy ona przede wszystkim części szyjnej i lędźwiowej kręgosłupa co wynika m.in. ze stosunkowo dużej ruchomości tych odcinków. Może też rozwinąć się rwa kulszowa lub rwa ramienna, która jest właśnie skutkiem ucisku korzeni nerwowych przez przemieszczający się krążek międzykręgowy, czyli popularny dysk.
Co nas boli w kręgosłupie?
Generalnie w obrębie kręgosłupa może boleć wiele struktur: więzadła, mięśnie, stawy, nerwy, czy wspomniane "dyski". Bolesność wynika głównie z przeciążenia wywołanego np długą pracą w jednej pozycji, podniesienia w nieprawidłowy sposób ciężkiego przedmiotu czy po prostu braku ruchu. Na tym podłożu najczęściej rozwijają się zmiany zwyrodnieniowe.
Dlaczego bolą plecy?
Zarówno osoby pracujące fizycznie, jak i te, które prowadzą siedzący tryb życia, narażone są na bóle pleców, które w ostateczności mogą przekształcić się w przewlekłe zespoły bólowe całego kręgosłupa.Niebezpiecznie jest długie przebywanie przed komputerem lub telewizorem. Pozycja siedząca utrzymywana przez 7-8 godzin dziennie powoduje przeciążenia statyczne. Może je nasilać niewłaściwy układ ciała.
Siedzenie to zmora dla kręgosłupa
Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na ergonomiczne siedzenie fotel krzesło. Po pierwsze musi posiadać odpowiednie wgięcie podpierające fizjologiczną lordozę lędźwiową. Po drugie musi posiadać regulację wysokości, która pozwoli dopasować siedzenie do wysokość biurka tak, by się nie garbić. Pamiętajmy by nie pochylać się nad klawiaturą czy tabletem. Postarajmy się opierać plecy o fotel, to utrzyma w prawidłowej pozycji odcinek szyjny bez wysuwania głowy do przodu. Środek monitora lub ekranu powinien znajdować się minimalnie poniżej linii wzroku, tak by nie pochylać niepotrzebnie głowy. Nie zapomnijmy o krótkich przerwach na spacer i aktywność ruchową w postaci kilku prostych ćwiczeń rozciągających takich jak skłony tułowia skręty tułowia i szyi, wymachy ramion w celu rozciągnięcia barków.
Jak ustabilizować plecy na co dzień?
Trzeba mieć na uwadze fakt iż większość z nas jest również narażona na nadmierne obciążenie kręgosłupa podczas wykonywania codziennych prac domowych oraz prac ogrodowych i rolnych. Warto zatem zadbać o dodatkowa stabilizację kręgosłupa w postaci odpowiednio dopasowanej ortezy kręgosłupa (sznurówka, pas, gorset ortopedyczny).
Na długie spacery, zakupy bądź jogging, przyda nam się para odpowiednich wkładek do obuwia, które odciążą cały kręgosłup jak i stawy znajdujące się poniżej(stawy i więzadła stopy, skokowe, kolanowe i biodrowe).
Ruch jako niezastąpiony lek na kręgosłup!
1. Wiosna i lato to idealny moment na to, by przynajmniej 3 razy w tygodniu wybrać się na przejażdżkę rowerową, warto zrobić rower swoim głównym środkiem komunikacji.
2. Warto także zaopatrzyć się w kijki do nordic walking. Długie spacery nie tylko wzmocnią twój kręgosłup i mięśnie, ale również pozwolą ci się dotlenić i nabrać dodatkowej energii na cały dzień.
3. Zapisz się na basen. Możesz pływać jeśli potrafisz albo chodzić na zajęcia aqua aerobicu - tu nie musisz umieć pływać.Zapytaj swojego rehabilitanta(fizjoterapeuty) jakie ćwiczenia w wodzie może Ci szczególnie polecić.
4. Zapisz się na jogę, pilates, tai-chi gdzie dużo pozycji jest dedykowane na ćwiczenie kręgosłupa i nie ma tu przeciwwskazań wiekowych.
5. Najważniejsze! nie zapomnij o porannej gimnastyce, tak żeby przygotować swój organizm do nowego dnia. Jeśli chcesz możesz spacerować do pracy i z pracy pieszo, to doskonale wpłynie na Twoje samopoczucie i zdrowie.