Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Zylaki - Objawy leczenie i zapobieganie

Żylaki występują u 8 – 10 % ogółu ludzi. Stanowią one pojedyncze lub mnogie patologiczne poszerzenie żyły lub kompleksu żył w połączeniu z równoczesną niewydolnością zastawek żylnych w ich obrębie. Obserwujemy je zazwyczaj na kończynach dolnych oraz w dolnym odcinku tułowia.
Nie znamy jednoznacznej przyczyny powstawania żylaków, ale dookreślone są przyczyny usposabiające do ich powstawania. Należy tu wymienić wrodzoną wiotkość czyli osłabienie ścian żylnych oraz długotrwałą pozycję stojącą (np. w pracy zawodowej), przyczyniające się do zastoju żylnego w kończynach dolnych, rozciągane zastawek żylnych wskutek braku mięśni wspomagających odpływ krwi żylnej z obwodu.
Wszelkie urazy żył oraz stany wzmagające ciśnienie w jamie brzusznej i tym samym utrudniające odpływ krwi żylnej poprzez ucisk na wielkie naczynia żylne w dolnej części brzucha (np. ciąża, guzy rozrastające się w jamie brzusznej oraz płyn wolny w jamie brzusznej) dodatkowo usposabiają do tworzenia żylaków żył w nogach.
Zmiany żylakowate są powszechnie znane i niekiedy mogą robić wrażenie guzowatości podskórnej a podczas obmacywania jamistych tworów torbielowatych można wyczuwać niekiedy stwardnienia jako współistnienia lub pozostałość przebytego zakrzepowego zapalenia żył w tym obszarze.
Osoba ze zmianami żylnymi może odczuwać ból, zmęczenie i znaczną ociężałość nóg a niekiedy uczucie rozpierania ich od wewnątrz oraz przelotne kurcze mięśniowe. Długotrwałe stanie lub chodzenie powodują wyraźne spotęgowanie powyższych dolegliwości i wydatniejsze zaznaczenie się zmian żylakowatych w przebiegu naczyń żylnych.
Odczuwanie dolegliwość można zwalczać w warunkach domowych , a także w pracy zawodowej poprzez regularne kilkuminutowe unoszenie nóg co kilka godzin (do tego celu służą specjalne poduszki do redukcji obrzęku i odpływu krwi żylnej). Można też ćwiczyć nogi na specjalnych trenerach krążenia żylnego co bardzo wspomaga pompę mięśniową odpowiedzialną za transport krwi żylnej w kierunku serca.
Zmiany żylakowe predysponują do zmian zapalno – zakrzepowych. Unikanie nadmiaru chodzenia i stania w jednej pozycji, kąpiele solankowe oraz zabiegi balneologiczne takie jak bicze szkockie, natryski płaszczowe o naprzemiennej temperaturze wody, delikatne masaże suche lub hydromasaże z wody suchej mają wpływ profilaktyczny na żylaki. Skuteczną terapią leczenia żylaków jest kompresjoterapia o odpowiednich stopniach ucisku w zależności od stopnia zaawansowania zmian żylakowatych. W tej chwili dostępne są wyroby uciskowe w IV klasach ucisku są to m.in.
podkolanówki kompresyjne, pończochy uciskowe, rajstopy przeciwżylakowe.
Kompresjoterapia jest najbardziej popularną i skuteczną metodą leczenia i zapobiegania żylaków na świecie. Jest to szczególnie ważne w sytuacji gdy nie znamy środków farmakologicznych mogących skutecznie zapobiec powstawaniu żylakom oraz likwidować je w razie wystąpienia a jedynie leki działające objawowo.
Żylaki zwłaszcza powikłane procesem zapalno – zakrzepowym , predysponują do krwawień lub też trudno gojących się owrzodzeń skórnych. Niekiedy wymagają interwencji chirurgicznej.

Poczytaj więcej:

 

 

pixel