Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Oftalmoskopy

( ilość produktów: 32 )

Oftalmoskop zwany inaczej wziernikiem ocznym jest to instrument medyczny służący do diagnostyki medycznej dna oka, który jest podstawowym badaniem okulistycznym. Jako pierwszy oftalmoskopię wykorzystał Hermann von Helmholz, który wykonał swój oftalmoskop już w 1851 roku. Warto wspomnieć że przyrząd ten został zmodernizowany i udoskonalony przez polskiego okulistę Ksawerego Gałęzowskiego  w końcu XIX stulecia.

Oftalmoskopy niezbędne dla lekarza

Oftalmoskopy są często wykorzystywane w czasach współczesnych, poczynając od mniej skomplikowanych instrumentów z oświetleniem tradycyjnym, po skanujące dokładnie gałkę oka oftalmoskopy laserowe. Oftalmoskop w swojej prostej formie zbudowany jest rękojeści czyli uchwytu, który umożliwia łatwe trzymanie tego urządzenia przez lekarza.W uchwycie znajdują się baterie, które zasilają żarówkę wbudowaną w głowicy oraz zestawu soczewek, lusterek bądź pryzmatu kierujących pod odpowiednim kątem wiązkę światła.

Co badamy oftalmoskopem?

Oftalmoskopy używane są do optycznego badania dna oka, za pomocą oftalmoskopii bezpośredniej. Charakterystyczne zmiany dna oka umożliwiają diagnozę wielu chorób. Oftalmoskopy zaprojektowano tak, aby można było ich używać bez potrzeby podawania leków rozszerzających źrenice. Jednak w takim wypadku pole widzenia pacjenta jest zmniejszone.

 

 

pixel