Sprzęt ortopedyczny

Sprzęt pomocniczyPokazuje 1 - 25 z 25 elementów
Pokazuje 1 - 25 z 25 elementów

Rehabilitacyjny sprzęt pomocniczy jest to zaopatrzenie medyczne niezbędne dla osób leżących i trwale unieruchomionych, z przewlekłymi schorzeniami aparatu ruchu. Służy on do wspomagania rehabilitacji i samoobsługi ludzi trwale unieruchomionych wymagających opieki paliatywnej w domu, bądź specjalistycznych ośrodkach zdrowia. Są to pomoce ortopedyczne ułatwiające poruszanie się takie jak m.in. kule, laski, czwórnogi, podpórki, chodziki i balkoniki rehabilitacyjne. Urządzenia ułatwiające codzienną higienę osobistą i załatwianie swoich potrzeb tak jak np: nakładki na sedes,mobilne toalety i krzesła pod prysznic .

Często w okresie pooperacyjnym, pourazowym lub gdy mamy ograniczone możliwości ruchowe potrzebujemy dodatkowego wsparcia podczas chodzenia, które odciąży kończyny dolne lub wspomoże stabilizację pozycji pionowej przy wstawaniu lub poruszaniu się. Wówczas najlepszym rozwiązaniem są różnego rodzaju pomoce do chodzenia tj. balkoniki, podpórki, chodziki kule ortopedyczne czy laski. Jednak, która z nich będzie dla nas najlepszym rozwiązaniem?

 

Balkoniki, Podpórki, Chodziki - Sprzęt pomocniczy do chodzenia

 

Na rynku można spotkać się z wieloma odmianami samodzielnie stojących pomocy rehabilitacyjnych do chodzenia tj. balkoniki, podpórki, czy chodziki. Każda z nich ma oczywiście za zadanie wspomóc stabilizację pozycji pionowej i odciążyć kończyny dolne. Rozróżnia je miejsce, w jakim chcemy korzystać z tego wsparcia. W pomieszczeniach mieszkalnych lub przy pourazowej nauce chodzenia najlepszym rozwiązaniem będą balkoniki. Ze względu na swój mały rozmiar doskonale sprawdzą się na ograniczonych przestrzeniach, a po złożeniu zajmą mało miejsca.

 

Balkoniki rehabilitacyjne, dzielą się na trzy rodzaje:

 

• Balkoniki przestawne – najlepsze wsparcie pozycji stojącej, wymagające jednak podczas chodzenia oderwania od ziemi i przestawienia, co jednocześnie powoduje ograniczenia w poruszaniu się. Najlepsze dla osób ćwiczących wstawanie.

 

• Balkoniki kroczące – doskonałe wsparcie dla osób uczących się chodzić, balkonik niejako kroczy razem z użytkownikiem, cały czas zapewniając mu wsparcie. Użytkownik powinien pewnie zachowywać pozycję stojącą, ponieważ balkonik ten ma ruchomą konstrukcję.

 

• Balkoniki z kółkami – idealne dla osób poruszających się jako dodatkowe wsparcie podczas chodzenia, balkoniki wyposażone są w dwa przednie kółka zdecydowanie ułatwiające ich przesuwanie się.

 

Podpórki i Chodziki - pomoce rehabilitacyjne ułatwiające mobilność

 

Kolejnym możliwym rozwiązaniem są podpórki rehabilitacyjne, które sprawdzą się zarówno w pomieszczeniach z większą przestrzenią, jak i na krótkich spacerach. Zwykle są wyposażone w dwa przednie, duże kółka ułatwiające ich przesuwanie oraz często w siedzisko pozwalające na odpoczynek w pozycji siedzącej. Polecane dla osób wychodzących na dwór na krótkie spacery, utrzymujących w miarę stabilnie pozycję pionową podczas stania i chodzenia.

 

Przy dłuższych spacerach dobrym wyborem będą natomiast chodziki rehabilitacyjne. Wyposażone są w hamulce oraz w 3 lub 4 kółka, które umożliwiają swobodne toczenie się. Często są również zaopatrzone w torbę lub koszyk na zakupy oraz siedzisko umożliwiające odpoczynek. Są idealnym rozwiązaniem dla osób z małymi ograniczeniami ruchowymi, samodzielnie utrzymującymi pozycję pionową oraz jako wsparcie w dalszych spacerach.

Kategorie

Promocje