Sprzęt ortopedyczny

TermometryPokazuje 1 - 1 z 1 pozycji
Pokazuje 1 - 1 z 1 pozycji

Termometr to przyrząd występujący w każdym domu i stanowiący najpowszechniejsze narzędzie do mierzenia temperatury ciała, zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Gorączka jest zazwyczaj pierwszym objawem wielu chorób w związku z czym sprzęt zawsze dobrze mieć pod ręką, by być przygotowanym na nagłe wypadki. Na rynku występuje cała masa różnych rodzajów termometrów, które warto rozróżniać, by wybrać model odpowiedni dla potrzeb swojej rodziny.

Termometry tradycyjne 

Jeszcze do niedawna nie wyobrażaliśmy sobie życia bez klasycznych termometrów rtęciowych. Były one jednak wg UE "niebezpieczne dla zdrowia", a ryzyko przypadkowego zbicia szkła i kontaktu rtęci z naszą skórą było całkiem spore.Obecnie wykorzystuje się innowacyjne i ekologiczne aparaty do mierzenia temperatury ciała, które bazują na funkcjonalnych i niezawodnych rozwiązaniach rozwiniętej myśli technicznej.

Mierzenie temperatury u dzieci i dorosłych

Osoby dorosłe mogą użyć różnych rodzajów termometrów, ale dla dzieci, które z natury są niecierpliwe, nawet tak prozaiczna czynność, jak pomiar temperatury może być uciążliwy i przykry. Ponadto, dzieci z gorączką zwykle płaczą i nie pozwalają się nawet dotknąć, co wyklucza dokonanie standardowego pomiaru. Wówczas z pomocą przychodzą nowoczesne aparaty pomiarowe, które nie wymagają bezpośredniego kontaktu z ciałem i błyskawicznie podają wynik. Takimi termometrami posługują się już niemal wszystkie placówki medyczne, nie tylko leczące małych pacjentów. Coraz częściej są one również wykorzystywane w przestrzeni prywatnej. Dla wyjątkowo niespokojnych noworodków i niemowląt wymyślono tzw. termometry smoczkowe, które pozwalają dokonać pomiaru, jednocześnie wykazując uspokajający i kojący wpływ na dziecko.

Rodzaje współczesnych termometrów

Najliczniejszą grupę stanowią popularne termometry elektroniczne, które dzielą się na dotykowe oraz bezdotykowe. Termometr dotykowy można stosować pod pachą, w ustach lub w odbycie. Z kolei w przypadku wersji bezdotykowej, jak sama nazwa wskazuje, niewymagany jest bezpośredni kontakt ze skórą. Termometry elektroniczne często są wodoodporne, ponadto odczytują temperaturę w ciągu zaledwie kilku sekund, a ponieważ mają stosunkowo duże wyświetlacze, łatwo odczytać wynik.

Jedyną wadą narzędzi elektronicznych jest ich dość wysoka cena, w porównaniu z kosztami tradycyjnych aparatów pomiarowych. Wśród nich wymienia się termometry szklane bezrtęciowe, w których rtęć została zastąpiona innym płynem, najczęściej na bazie alkoholu. W sprzedaży dostępne są także termometry paskowe, których obsługa nie jest skomplikowana, lecz nieco czasochłonna. Paski pomiarowe przykleja się w okolicach brwi, a po około piętnastu minutach odczytuje się wynik. Każdy wybiera taki rodzaj urządzenia, który sprawdza się u niego najlepiej, niemniej jednak, warto zwrócić uwagę na fakt, że termometry paskowe oraz szklane bezrtęciowe pokazują wyłącznie przybliżoną temperaturę naszego ciała. Jeżeli zatem zależy nam na najbardziej precyzyjnym wyniku, powinniśmy użyć elektronicznego przyrządu do mierzenia temperatury.

Kategorie

Promocje