Stabilizatory na ramię i bark
( ilość produktów: 34 )Kiedy stosować stabilizator na ramię?
Stabilizator ramienia zazwyczaj jest noszony w przypadku, gdy doszło do dysfunkcji stawu ramiennego albo całego stawu barkowego. Część stabilizatorów nadaje się do przypadków, w których wskutek urazu doszło do zwichnięcia lub stłuczenia barku, a także zwichnięcia samej kości ramiennej.
Inny rodzaj ortezy stosowany jest jako element rehabilitacji i odciążenia po zabiegach. Dotyczy to przede wszystkim osób, które przeszły artroskopię. Stabilizator stawu z odwodzeniem zalecany jest też w przypadku zespołu zmrożonego stawu albo uszkodzeniu stożków rotatora. W przypadku osób z niedowładami albo uszkodzeniami neurologicznymi stosuje się jeszcze inny typ stabilizatora stawu barkowego. Takie urządzenie jest polecane zwłaszcza dla osób, które nie odzyskały pełnej sprawności po udarze. Jego stosowanie zaleca się przy uszkodzeniach splotu ramiennego i niestabilności stawu. Orteza stawu barkowego może być noszona zarówno przez osoby dorosłe, jak i dzieci. Konieczne w takim przypadku jest dopasowanie modelu oraz jego rozmiaru do parametrów danej osoby.
Jak działa orteza barku?
Zależnie od typu, orteza ramienna może mieć różne role. Przede wszystkim podstawowym zadaniem stabilizatora jest ustawienie połączenia stawowego w barku i ramieniu na odpowiedniej, fizjologicznej pozycji. Stabilizator ramienia ma odciążać staw, a jednocześnie układać go w takiej pozycji, aby nie dochodziło do niestabilności czy podwichnięć. W przypadku sprzętu stosowanego po zabiegach istotna jest też funkcja unieruchomienia całkowitego albo odwodzenia w konkretnej pozycji, co przyspiesza regenerację.
Dodatkowo stabilizator na ramię ma za zadanie zmniejszać Twoje odczucia bólowe. Dzięki odpowiedniemu ułożeniu stawu nie występuje nacisk na nerwy, które mogłyby – podrażnione – powodować przewlekły ból.
Jak wybrać stabilizator stawu ramiennego?
Właściwy stabilizator stawu ramiennego czy barkowego powinien być zawsze dobrany przez lekarza ortopedę w porozumieniu z fizjoterapeutą, jeśli jest taka konieczność. Znając formę, w jakiej ma być on przygotowany, możesz dobrać taki model, który odpowiada Twoim oczekiwaniom pod względem funkcjonalności, koloru czy innych parametrów. Każdy stabilizator stawu barkowego dostępny w sklepie został wykonany z trwałych materiałów, które wspierają proces powrotu do zdrowia. Część produktów jest elastyczna, podczas gdy niektóre mają funkcje usztywniające lub odwodzące, zależnie od potrzeb. Stabilizator stawu zawsze jest komfortowy w noszeniu, nie uwiera oraz nie powoduje podrażnień i otarć skóry. W formie zabudowanej skutecznie odprowadza pot, podnosząc komfort użytkowania na co dzień.
Zależnie od tego, dlaczego musisz nosić stabilizator ramienia, do wyboru masz kilka modeli. Orteza barku – Temblak kończyny górnej Bort OmoBasic® to otwarta orteza stosowana przede wszystkim przy urazowych uszkodzeniach barku i kości ramiennej. Jest elastyczna i obustronna. Z kolei orteza odwodząca stawu barkowego do zadań specjalnych Extrashould sprawdza się w rekonwalescencji po zabiegach w obszarze stawu ramiennego, jak i również przy poważniejszych urazach.
Aparat ortopedyczny odwodzący bark Otto Bock Omo Immobil 50A10
Stabilizator na nawykowe zwichnięcia barku Otto Bock Acro Comfort 5055
Neurologiczna orteza barku z ujęciem łokcia Orliman Neuro-Conex
Stabilizator barku i ramienia po udarze mózgu Orliman Neuro-Conex
- 1
- 2
Kiedy stosować stabilizator na bark?
W niektórych przypadkach stabilizator stawu pełni funkcję odwodzenia oraz usztywnienia bez zakresu ruchu. Taka forma stosowana jest w poważnych stanach zapalnych, uszkodzeniach torebki stawowej. Stabilizator barku to również preferowana forma unieruchomienia po zabiegach operacyjnych, na przykład artroskopii.
Zazwyczaj stabilizator stawu barkowego stosowany jest w przypadku urazów mechanicznych. Należą do nich przede wszystkim wszystkie uszkodzenia stawu polegające na jego zwichnięciu, jak i również zwichnięciu kości ramiennej. W niektórych przypadkach stabilizator na bark jest używany zamiast opatrunku gipsowego przy złamaniach i przemieszczeniach. Zdarza się, że stabilizator barku połączony jest ze sprzętem na inne dolegliwości, na przykład problemy z obojczykami. W takim przypadku prostotrzymacze mogą być stosowane m.in. w razie złamań obojczyka oraz kontuzji, które nie są leczone chirurgicznie. Stosuje się je również u osób, u których występują objawy bólowe piersiowego odcinka kręgosłupa lub pogłębiona kifoza.
Jakie działanie ma stabilizator na bark?
Jak sama nazwa mówi, stabilizator barku ma za zadanie stabilizować staw w odpowiedniej, przewidzianej dla jego rekonwalescencji pozycji, która umożliwia późniejszą, prawidłową pracę stawu. Zależnie od typu urazu kończyny górnej stabilizator stawu może wymuszać różne pozycje – wszystkie je łączy jednak fizjologiczna poprawność, niezbędna do powrotu do zdrowia.
Orteza stawu barkowego ogranicza niepożądane zakresy ruchów, co sprzyja szybszej rekonwalescencji. Jej zadaniem jest utrzymanie stawu ramiennego i stawu barkowego w odpowiedniej pozycji, która może dodatkowo umożliwiać dbanie o ranę, jeśli orteza stawu jest noszona po urazach albo zabiegach operacyjnych. Urządzenie tym samym odblokuje poprawny przepływ limfy i krwi do kończyny górnej, co zapobiega powikłaniom. W niektórych przypadkach usztywnienie barku idzie w parze z możliwością wykonywania pewnego zakresu ruchu. Dotyczy to przede wszystkim urządzeń odciążających. Ruch może być wykonywany podczas codziennych czynności bądź w ograniczonych zakresie w ramach ćwiczeń. Chodzi tutaj między innymi o stabilizator na bark, który umożliwia wykonywanie ćwiczeń dłonią, co sprzyja zachowaniu mięśni w dobrej kondycji.
Co więcej, stabilizator barkowy dodatkowo redukuje objawy bólowe, sprzyja szybszemu gojeniu oraz zmniejsza ryzyko powikłań, w tym obrzęku. Czasami stabilizator stawu barkowego wyposażony jest dodatkowo w specjalne peloty masujące. Dzięki odpowiedniej pozycji stawu barkowego poprawiana jest również Twoja postawa, co pozytywnie wpływa na profilaktykę w przyszłości.
Jak wybrać odpowiedni stabilizator na bark?
Z uwagi na fakt, że stabilizator stawu jest sprzętem medycznym, jego doborem powinien zająć się lekarz albo fizjoterapeuta. Gdy wiesz, jaki model jest preferowany w Twoim przypadku, możesz wybierać spośród produktów różnych cenionych firm. Wszystkie łączy fakt, że są zaprojektowane profesjonalnie po to, aby gwarantować usztywnienie barku i dodatkowe działania terapeutyczne.
Każdy dostępny w asortymencie stabilizator na bark został wykonany z certyfikowanych materiałów. Gwarantuje to komfort noszenia oraz odpowiednie działania rehabilitacyjne. Tkaniny użyte w produkcji ortez stawu barkowego przepuszczają powietrze i odprowadzają wilgoć od ciała, przez co zapewniają wygodę i dobre samopoczucie podczas ich noszenia. Jeśli szukasz jedynie odciążenia dla stawu barkowego, dobrym wyborem będzie orteza odciążająca na bark Medi. Łatwo ją zdejmiesz na czas fizjoterapii, a dodatkowo zapewni komfort na co dzień. Po zabiegach chirurgicznych lepiej sprawdzi się inny stabilizator stawu barkowego, na przykład Orteza barku odwodząca Otto Bock Omo Immobil Rotation 50A11.