Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Ortezy na opadającą stopę

( ilość produktów: 57 )

Orteza na opadającą stopę – kiedy jest stosowana?

Orteza na opadającą stopę jest elementem rehabilitacji stosowanej w przypadku uszkodzenia nerwu strzałkowego. Jego porażenie może mieć różne podłoże, zarówno urazowe, jak i chorobowe. Opadanie stopy może być więc efektem wypadku, kontuzji, ale też udaru mózgu lub zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa, które powodują porażenie nerwu strzałkowego. Opadająca stopa w znacznym stopniu utrudnia przede wszystkim chodzenie, a nawet kierowanie samochodem, czy inne rodzaje aktywności. Zamiast stanowić podparcie dla ciała w ruchu od pięty do palców, stopa lekko opada palcami ku ziemi. W ten sposób zmusza Cię do podnoszenia wyżej nogi, czyli większego zgięcia w stawie kolanowym i biodrowym. Ruch następuje od palców do pięty – nie jest więc fizjologiczny. Szybciej czujesz zmęczenie i mniej chętnie się poruszasz.

Orteza powinna być zawsze stosowana w porozumieniu z fizjoterapeutą. To pozwoli dopasować ją do etapu rehabilitacji czy Twojego stanu, tak, aby jak najszybciej przywrócić sprawność i komfort w codziennych czynnościach. Specjalista pomoże Ci dobrać rozmiar aparatu do rozmiaru stopy, a także budowę ortezy czy preferowany czas jej stosowania.

Ortezy na opadającą stopę – rola i działanie

Dobrze dopasowana orteza na opadającą stopę działa w prosty sposób. Jej zadaniem jest uzyskanie prawidłowego ruchu unoszenia stopy, czyli zgięcia grzbietowego stopy, którego nie możesz wykonać samodzielnie z uwagi na porażenie nerwu strzałkowego. Orteza odbija się lekko od podłoża i jest elastyczna na tyle, aby umożliwić kierowanie samochodem lub chodzenie. Orteza na opadającą stopę to konstrukcja wykonana z różnych materiałów, niwelująca objawy opadania stopy. Zazwyczaj jej zadaniem jest ustabilizowanie stawu skokowego, często bez ograniczenia jego ruchomości, a także umożliwienie fizjologicznego ułożenia stopy podczas poruszania się. Krótko mówiąc, dzięki ortezie będziesz chętniej się poruszać i robić to w prawidłowy sposób.

Aktywność fizyczna jest istotnym elementem rehabilitacji, bo zapobiega zanikowi mięśni. Opadająca stopa skutecznie zniechęca do poruszania się – utrudnia je, spowalnia ruch i czyni go niekomfortowym. Dobrze dopasowana orteza na opadającą stopę ustawia ją w odpowiedniej pozycji, przez co łatwiej jest Ci się poruszać. Obejmuje też goleń w komfortowy sposób, przez co chodzenie w niej będzie dla Ciebie bardzo wygodne.

Jakie ortezy znajdziesz w ofercie?

Produkty dostępne w tej kategorii to nowoczesny sprzęt rehabilitacyjny, który zwiększy poziom Twojego komfortu podczas wykonywania codziennych aktywności. Ortezy mogą być stosowane przez cały czas – zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy, podczas snu. Dostępne są niewielkie ortezy dostosowane do noszenia wraz z obuwiem, zazwyczaj elastyczne, mocowane na goleń, a także konstrukcje sztywne lub w formie opasek. W ofercie sklepu znajduje się m.in. orteza na opadającą stopę z włókna węglowego oraz orteza stopowo-goleniowa.

Elastyczna orteza na opadającą stopę zapewnia pracę stawu skokowego. W ten sposób ułatwia Ci poruszanie, ale również rehabilitację samej stopę poprzez aktywizację mięśni i ich lepsze dotlenienie. Jej rozmiar możesz dopasować do stopy dzięki przycięciu dolnej części zgodnie z rozmiarem wkładki w sztywnym obuwiu. Ortezy elastyczne wykonane są często z włókna węglowego i szklanego, co gwarantuje ich trwałość, wygodę noszenia i dyskretność. Orteza na opadającą stopę może być ukryta pod nogawką spodni. Miłe w dotyku materiały wyściółki gwarantują komfort noszenia i brak otarć na skórze, zwłaszcza w miejscu, gdzie orteza obejmuje goleń.

FAQ

1. Czy w ortezie mogę spać?

Tak, orteza na opadającą stopę może, a czasem powinna być zakładana również w trakcie snu. Skonsultuj to z fizjoterapeutą, który wyda odpowiednie zalecenia.

2. Czy w tych ortezach mogę prowadzić samochód?

Dostępne produkty z podparciem w części tylnej są odpowiednie, jeśli chcesz prowadzić samochód. Pozwalają na ruch stopy w dół, nie blokują stawu skokowego, przez co umożliwiają obsługę pedałów.

3. Czy ortezy na opadającą stopę mogę stosować do obuwia?

Większość modeli ortez umożliwia noszenie ich do obuwia. W niektórych przypadkach powinieneś dociąć wyściółkę do odpowiedniego rozmiaru – zapewnia to komfort poruszania się. Dobrze dopasowany rozmiar umożliwia noszenie ortezy dyskretnie, pod nogawką spodni.

pixel