Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Pasy unieruchamiające

( ilość produktów: 17 )

Pasy unieruchamiające – kiedy stosować?

Zazwyczaj pasy do unieruchomienia chorego stosowane są w dwóch przypadkach. Pierwszy z nich dotyczy pacjentów, którzy nie powinni poruszać się sami bez opieki, ale nie są w stanie tego dopilnować. Chodzi tutaj głównie o osoby chore psychicznie, a także z demencją starczą, chorobą Alzheimera, a także osoby z dysfunkcjami neurologicznymi wywołanymi np. udarem mózgu czy podrażnieniem kończyn.

Drugą sytuacją skłaniającą do zastosowania pasów jest ograniczona sprawność fizyczna. W takim przypadku pas zabezpieczy Ciebie albo Twojego podopiecznego na przykład przed spadnięciem z łóżka w czasie snu. Może stanowić też stabilizator na klatkę piersiową dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim.

Jak działają pasy unieruchamiające pacjenta

Z uwagi na różnorodność produktów, działanie pasów często jest dość szerokie. Podstawowe modele to pasy unieruchamiające pacjenta całkowicie. Są one stosowane przede wszystkim w przypadku osób, które nie powinny poruszać się czy zmieniać pozycji z przyczyn fizycznych albo psychicznych, ale z powodu ograniczenia (na przykład wieku czy choroby) nie są w stanie nad tym panować. Takie urządzenia zakłada się zwykle w czasie, gdy koło danej osoby nie ma opiekuna lub personelu medycznego.

Bardzo często pasy, które unieruchamiają pacjenta, są wyposażone w klucz magnetyczny. Dzięki niemu nie mogą być one rozpięte bez wiedzy personelu lub osoby sprawującej opiekę nad chorym. Jednocześnie takie rozwiązanie nie pozwala na żadne manipulacje w obwodzie gotowych pasów.

Niektóre pasy unieruchamiające chronią pacjentów z ograniczeniami fizycznymi przed spadnięciem z łóżka, zwłaszcza podczas snu, czyli w okresie nieświadomości. Są one pomocne i wygodne, niwelują też ryzyko dodatkowego urazu. Tego rodzaju urządzenia często dostępne są również w modelu przystosowanym na klatkę piersiową. Mogą być stosowane jako stabilizatory albo zapobiec przed ześlizgnięciem się z wózka inwalidzkiego.

Pasy unieruchamiające – zalety i wybór

Zależnie od potrzeb, pasy unieruchamiające mogą być zapinane samodzielnie przez chorego albo wyposażone w klucz magnetyczny. To rozwiązanie jest najkorzystniejsze w sytuacji, gdy chory z przyczyn fizycznych lub psychicznych nie może mieć pozostawionej swobody ruchów. Produktu tego rodzaju nie odepnie osoba uprawniona, nie dokona ona też żadnych manipulacji, na przykład przy obwodzie.

Wszystkie produkty, które umożliwiają unieruchomienie pacjenta albo stabilizowanie jego pozycji zostały wykonane z przyjemnych w dotyku materiałów. Nie powodują podrażnień, a dodatkowo nie wywierają zbyt dużego nacisku dzięki dokładnej regulacji. Z tego powodu pasy unieruchamiające pacjenta są, niezależnie od wyboru modelu, bezpieczne i komfortowe do stosowania.

pixel