Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Buty pooperacyjne i ortezy typu walker

( ilość produktów: 21 )

Kto powinien nosić buty pooperacyjne?

Z uwagi na charakter tego typu sprzętu medycznego, buty pooperacyjne w zdecydowanej większości przypadków zalecane są przez specjalistę, który opiekuje się pacjentem. On decyduje też o doborze konkretnego modelu albo daje wskazania co do budowy, jaką powinien mieć but pooperacyjny. Obuwie tego rodzaju ma za zadanie wspierać proces powrotu do zdrowia na każdym jego etapie – zarówno bezpośrednio po zabiegu, jak i też w czasie rehabilitacji czy codziennego życia.

Jakie zabiegi są wskazaniem do tego, aby stosować buty pooperacyjne? Przede wszystkim operacje w obrębie całej stopy, jaki i też tylko palców lub pięty czy zabiegi na halluksach. W tym ostatnim przypadku stosuje się specjalistyczne buty na haluksa. Dodatkowo buty pooperacyjne mogą być zalecane po zabiegach związanych ze złamaniami w obrębie stopy i kości skokowej. Są także stosowane przy urazach ścięgien, stanach zapalnych i operacjach lub uszkodzeniach więzadeł. Zaleca się je w przypadku operacji na tkankach miękkich i ścięgnach oraz rekonstrukcjach. Z kolei buty marszowe typu walker, czyli inaczej orteza typu walker, wskazane są jako element rehabilitacji po przebytej operacji a także forma leczenia m.in. niestabilności przodostopia czy złamań śródstopia.

Jak działają buty pooperacyjne?

Z większości przypadków buty pooperacyjne mają przede wszystkim za zadanie unieruchomić stopę przez okres pooperacyjny, aby rana nie uległa uszkodzeniu. To niezwykle istotne zarówno przy funkcjonowaniu w dzień, jak i również w nocy. But operacyjny utrzymuje stopę w jednej pozycji, zapobiegając jej rotacji i uszkodzeniu tkanek naruszonych podczas zabiegu. Pomaga tym samym obciążyć ją oraz sprawia, że ból jest mniej dokuczliwy poprzez uzyskanie fizjologicznej pozycji zapobiegającej przypadkowym uciskom na nerwy czy mięśnie.

Specjalnym typem butów ortopedycznych jest obuwie pooperacyjne na haluksy. W zależności od modelu, może być ono stosowane bezpośrednio po operacji, jak i również w późniejszym okresie, dla utrzymania jej efektu. But na haluksa ma specjalnie profilowaną podeszwę, która umożliwia wygodne chodzenie bez używania dodatkowych pomocy, na przykład w formie kuli. Dodatkowo obuwie pooperacyjne na haluksy ma też wyściółkę, która dopasowuje się do kształtu stopy i zapobiega przesuwaniu palucha w nieodpowiednią pozycję. Jednocześnie dobrze dopasowane buty na haluksa zmniejszają obrzęk po zabiegu.

Buty pooperacyjne – wybierz właściwie

Wszystkie dostępne w ofercie buty pooperacyjne powinny być stosowane zgodnie z zaleceniami lekarskimi. Buty po operacji haluksa muszą być zazwyczaj dopasowane przez ortopedę albo podologa. Pamiętaj o tym, aby mieć pewność, że obuwie terapeutyczne spełnia swoją funkcję. But po operacji haluksa powinien być dobrany do rozmiaru stopy oraz jej kształtu. Zazwyczaj buty pooperacyjne są dostępne w modelu uniwersalnym albo dostosowanym do stopy lewej lub prawej. Zostały wykonane z certyfikowanych materiałów, które gwarantują zachowanie higieny i komfortu podczas użytkowania.

Jeśli jesteś bezpośrednio po zabiegu na palucha koślawego, dobrym wyborem będzie Bledsoe Bunion Boot. Produkt ten zabezpiecza całą stopę w okresie tuż po zabiegu. Na późniejszym etapie powrotu do sprawności buty na haluksa możesz zmienić na BORT Valco® Hallux Valgus-Schiene ortezę na halluksa. Z powodzeniem umieścisz ją w swoim standardowym obuwiu.

pixel