Terapia przeciwodleżynowa
( ilość produktów: 10 )Profilaktyka przeciwodleżynowa – dla kogo?
Odleżyny są bolesnymi zmianami o charakterze martwicy tkanek regularnie uciskanych przez układ kostny. Do powstania odleżyn zwykle prowadzi kilka czynników, jednak najczęstszym z nich jest zbyt długie przebywanie w jednej pozycji. To sprawia, że tkanki między kośćmi a podłożem są uciskane, z czasem występuje w nich również niedokrwienie. To prowadzi do pojawienia się bolesnych zmian.
Z uwagi na charakter zmian zazwyczaj do powstania odleżyn dochodzi u pacjentów unieruchomionych, sparaliżowanych albo nieprzytomnych, którzy długo przebywają w jednej pozycji. Czynnikami ryzyka są również nieprawidłowe podłoże, źle prowadzona, nieprofesjonalna pielęgnacja chorego, czy nieprawidłowe jego odżywianie.
Bardzo często profilaktyka odleżynowa jest wprowadzana dopiero, gdy zmiany już się pojawią. To efekt tego, że wielu chorych nie jest w stanie zakomunikować bólu. Często, jeśli występują zaburzenia czucia, mogą go też po prostu nie czuć. Dlatego tak ważne jest, abyś regularnie sprawdzał stan ciała osoby pod Twoją opieką.
Dlaczego profilaktyka jest ważna?
W wielu przypadkach o wiele łatwiejsze jest zapobieganie odleżynom niż leczenie ich, dlatego ważne jest, aby w przypadku chorych leżących stosować środki zapobiegawcze. Profilaktyka przeciwodleżynowa obejmuje nie tylko żywienie z odpowiednią ilością białka i prawidłową pielęgnację, ale też dobranie właściwych akcesoriów. Skóra chorego nie może być narażona na czynniki ryzyka, dlatego zadbaj o właściwy materac i prześcieradło, które wchłonie ewentualną wilgoć do czasu jego zmiany.
Terapia przeciwodleżynowa może być wprowadzona też przy zauważeniu pierwszych niepokojących zmian. Odmienna kondycja skóry powinna skłonić Cię od pielęgnacji jej, ale też odciążenia konkretnego odcinka ciała, aby nacisk nie był na niego wywierany. Pamiętaj też o regularnych zmianach pozycji ciała chorego.
Wybierz środki przeciwodleżynowe
Oczywiście profilaktyka przeciwodleżynowa to również szereg urządzeń i akcesoriów, których zadaniem jest zmniejszanie ryzyka powstawania odleżyn. Mogą one dotyczyć zarówno chorych leżących, jak i też osób poruszających się na wózku inwalidzkim, z zaburzeniami czucia. Do każdej z tych sytuacji dostosowane są specjalne urządzenia.
Dopasowane środki przeciwodleżynowe są przede wszystkim miękkie i komfortowe dla pacjenta, co samo w sobie przynosi mu ulgę. Zostały wykonane z certyfikowanych materiałów i są bezpieczne w stosowaniu. Chronią przed powstawaniem odleżyn i ułatwiają opiekę nad chorym.