Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Pasy lędźwiowe

( ilość produktów: 112 )

Już sama nazwa – gorset lędźwiowo-krzyżowy – wskazuje na zastosowanie tego typu sprzętu rehabilitacyjnego. Jest to orteza, która służy do wsparcia kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. Może go odciążać, aktywizować mięśnie i poprawiać wygląd powłok brzusznych, co wpływa na postawę ciała.

Zależnie od tego, które cechy produktu są na pierwszym miejscu, gorset lędźwiowo-krzyżowy ma różne zastosowania. Pas ortopedyczny może zostać Ci zalecony po operacjach kręgosłupa, w przypadku, gdy stwierdzi się zmiany zwyrodnieniowe w obrębie kręgów, w dolegliwościach bólowych, przy zwiotczeniu mięśni i zabiegach w dolnej części brzucha.

Gorset lędźwiowo-krzyżowy może mieć zróżnicowaną budowę. W asortymencie znajdziesz ortezy, które stabilizują kręgosłup w odcinku lędźwiowym, ale również bardziej rozbudowane. Mogą być wyposażone w pasy piersiowe, przyjmować formę szortów lub różnić się wysokością. Decyzję o tym, który gorset wybrać, powinien podjąć lekarz lub fizjoterapeuta.

Jak działa gorset lędźwiowo-krzyżowy?

To, jak działa gorset lędźwiowo-krzyżowy, w dużej mierze zależy od rodzaju wybranego sprzętu. Większość produktów odciąża i stabilizuje kręgosłup w odcinku lędźwiowym, zmniejszając przy tym lordozę lędźwiową i aktywizując mięśnie brzucha. Ze względu na zastosowane materiały i rozwiązania, gorset lędźwiowo-krzyżowy może być zupełnie usztywniający i blokowany w odpowiedniej pozycji, idealny po operacjach kręgosłupa.

Celem, dla którego może być Ci zalecony gorset lędźwiowo-krzyżowy, jest między innymi wyeliminowanie dolegliwości bólowych, które powodować mogą zmiany zwyrodnieniowe w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Długofalowo noszenie gorsetu ma za zadanie poprawić pracę mięśni brzucha, co wpływa na prawidłową postawę ciała – istotną zarówno w profilaktyce zabiegów, jak i po nich.

Rodzaje gorsetów lędźwiowo-krzyżowych

Sprzęt rehabilitacyjny tego rodzaju różni się wspomnianymi wcześniej parametrami, między innymi wysokością lub obszarem działania. Pas lędźwiowy występuje w różnych rozmiarach, które dopasujesz, mierząc obwód pasa i porównując go z informacjami od producenta. Pasy wykonane są z materiałów oddychających, niepowodujących odgnieceń i podrażnień.

Wiele modeli gorsetów ma wymienne paski i stalki, które gwarantują wybór poziomu stabilizacji oferowanej przez gorset lędźwiowo-krzyżowy. Dzięki temu jedną ortezę możesz często nosić przez cały okres rehabilitacji, dostosowując ją do postępów w powrocie do zdrowia.

Mierząc obwód pasa, jesteś w stanie dobrać właściwy rozmiar. Dodatkowo gorsety mają też pasy elastyczne i zapinane są na rzepy, które gwarantują dobre dopasowanie dla osób puszystych lub z rozciągniętymi powłokami brzusznymi. Szukaj takich produktów w asortymencie, jeśli jesteś w tej grupie klientów.

Pas lędźwiowy - Co to jest?

Pas lędźwiowy podobnie jak gorset ortopedyczny jest ortezą kręgosłupa, która ze względu na swoje zastosowanie może mieć różną budowę, kształt i materiał z którego została wykonana. Pas lędźwiowe dzielimy na miękkie (elastyczne stabilizatory) oraz półsztywne posiadające dodatkowe stabilizatory w postaci usztywnień termoplastycznych lub metalowych  stalek usztywniających kręgosłup lędźwiowy. Trzecią grupą są sztywne ortezy tułowia czyli gorsety ortopedyczne (gorsety lędźwiowe i krzyżowe), które mają za zadanie całkowicie stabilizować kręgosłup. 

Pas ortopedyczny lędźwiowy - zalety i działanie

Zawsze chętnie przypominamy klientom że przy zmianach typu zwyrodnieniowego, bólach korzeniowych spowodowanych uciskiem, zlokalizowanych w odcinku lędźwiowym i krzyżowym stosujemy na ogół pasy ortopedyczne i/lub gorsety lędźwiowo-krzyżowe typu Williamsa lub Hohmana współczesne wersję tych ortez posiadają wygodne zapięcia na rzepy oraz nierzadko wkładki masujące bolesną okolicę L-S.


Działanie tych pasów i sznurówek ortopedycznych polega głównie na podtrzymywaniu trzewi i zwiększaniu ciśnienia na narządy jamy brzusznej
. Wpływając pośrednio na zredukowanie wielkości nacisków osiowych w okolicach dotkniętych zmianami podczas schylania się i prostowania kręgosłupa. Pasy lędźwiowe obok zwiększenia nacisku na trzewia, zmniejszają mechanicznie lordozę lędźwiowego odcinka kręgosłupa, zwalniając ucisk korzeni w otworach międzykręgowych i odciążając napięte mięśnie grzbietu.

Kiedy stosujemy pasy lędźwiowo-krzyżowe?

Pasy lędźwiowo-krzyżowe stosujemy w przypadku bólu dolnego obszaru pleców, Bóle odcinka lędźwiowego i krzyżowego kręgosłupa są jedną z najczęstszych dolegliwości neurologicznych na świecie oraz jedną z poważnych przyczyn niepełnosprawności zawodowej i utraty pracy. Przyczyny bólu dolnego odcinka kręgosłupa są różne i występują wśród ludzi w każdym wieku, zaczynając od wad wrodzonych u najmłodszych dzieci, kontuzji sportowych u osób w sile wieku, schorzeń związanych z pracą zawodową,  przez osteoporozę, dyskopatię i rwę kulszową związanych z wiekiem, aż po rzadziej występujące zmiany nowotworowe.

Jakie są rodzaje takich pasów ortopedycznych?

Pasy ortopedyczne tak jak wyżej wspomnieliśmy dzielimy w zależności od budowy i funkcji jaką powinny spełniać podczas użytkowania.

Jeśli chodzi o budowę to wyróżniamy 3 rodzaje pasów ortopedycznych:


1. Miękkie ortopedyczne sznurówki lędźwiowe, elastyczne pasy lędźwiowo-krzyżowe, sportowe pasy lędźwiowe,  pasy neoprenowe do dźwigania.


2. Półsztywne ortezy tułowia - półgorsetowe ortezy kręgosłupa, pasy krzyżowo-biodrowe, pasy stabilizujące kręgosłup lędźwiowo-krzyżowy, wysokie półsztywne sznurówki z podpaszkami stabilizujące cały kręgosłup.


3. Sztywne ortezy kręgosłupa - gorsety ortopedyczne, gorsety lędźwiowe i krzyżowe, gorsety Jewetta, gorsety pooperacyjne.

Do najczęściej zalecanych pasów ortopedycznych na kręgosłup L-S należą ortezy funkcjonalne stosowane na konkretne dolegliwości związane z chorobami kręgosłupa i rodzajem wykonywanej aktywności lub pracy zawodowej. Należą do nich  m.in:

- pas lędźwiowy na dyskopatię,

- pas lędźwiowy do pracy fizycznej,

- pas lędźwiowy do pracy siedzącej,

- pas lędźwiowy na rwę kulszową.

- sportowy pas lędźwiowy,

- pas lędźwiowy dla kobiet w ciąży i po porodzie (pas poporodowy),

- pas lędźwiowy na osteoporozę,

- pas stabilizujący kręgosłup lędźwiowo-krzyżowy,

- pas miedniczny stabilizujący stawy krzyżowo-biodrowe i spojenie łonowe.

W bogatej ofercie sklepu internetowego MedicalBroker.pl nie może zabraknąć ortez na kręgosłup lędźwiowy są to niezawodne  pasy lędźwiowe i sznurówki ortopedyczne - tak często polecane przez lekarzy i fizjoterapeutów w całej Polsce.

 

 

pixel