Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Ortezy pooperacyjne stawu kolanowego

( ilość produktów: 20 )

Dla kogo przeznaczona jest orteza stawu kolanowego?

Zazwyczaj orteza stawu kolanowego jest noszona w celu uzyskania stabilnej pozycji stawu w różnych, codziennych sytuacjach. Sztywne ortezy stosowane są bezpośrednio w okresie po urazie, jako zastępstwo opatrunku gipsowego, albo po zabiegach operacyjnych. Dotyczy to zwłaszcza zabiegów rekonstrukcyjnych.

Ortezy stawu kolanowego zalecane są w przypadku uszkodzenia więzadeł kolanowych. Mogą być noszone również ze względu na złamania w obrębie goleni i kości udowej, a także skręcenia stawu kolanowego i naciągnięcia ścięgien. Zależnie od stanu stawu kolanowego, orteza jest dobierana w celu całkowitego lub częściowego unieruchomienia pod odpowiednim kątem.

Stabilizator kolana – jak działa?

W przypadku sztywnej ortezy kolana aparat ma za zadanie unieruchamiać całkowicie staw aż do momentu, gdy zmiana urazowa albo operacyjna będą w na tyle dobrym stanie, by podlegać rehabilitacji. Staw kolanowy w każdym przypadku wymagającym unieruchomienia jest narażony na dalsze, głębsze i trudniejsze w leczeniu urazy. W leczeniu operacyjnym dodatkowo dochodzi kwestia ochrony rany i szwów przed przypadkowymi urazami. Stabilizator kolana zapobiega poruszaniu stawem również w stanach zmniejszonej świadomości, na przykład podczas snu.

Ortezy kolana niejednokrotnie wyposażone są w system pelot, który gwarantuje niewielką kompresję tkanek. To istotne, bo znacznie pozwala redukować obrzęki, zwłaszcza w miejscach, gdzie uraz lub zabieg były obszerne. Dodatkowo nacisk peloty sprawia też, że ortezy stawu kolanowego redukują ból pojawiający się wskutek nieprawidłowego działania stawu i więzadeł.

Orteza stawu kolanowego z regulowanym kątem zgięcia pozwala na regenerację chrząstki i więzadeł w odpowiedniej, wskazanej z uwagi na Twój stan pozycji. Jednocześnie zapobiega tworzeniu się przykurczów. Orteza na kolano z czasem ulega zmianie – najpierw pod względem kąta zgięcia, a potem również samego aparatu. To pozwala Ci zakończyć proces powrotu do zdrowia na urządzeniu końcowym o dużej elastyczności, stabilizującym staw.

Odpowiednia orteza stawu kolanowego – jak ją wybrać?

Każda orteza kolana dostępna w tym sklepie jest profesjonalnym sprzętem medycznym. Pozwala unieruchomić staw kolanowy całkowicie albo z regulacją kąta zgięcia na określony czas. Orteza stawu kolanowego jest zbudowana z trwałych materiałów gwarantujących odpowiednią stabilizację oraz wykończenia, dzięki któremu aparat jest przyjazny dla skóry i wygodny w noszeniu. W przypadku konieczności zmiany kąta zgięcia w ortezach z regulacją albo w celu poprawy komfortu do wielu modeli możesz dokupić dodatkowe wyposażenie.

Ossur Exoform® Full Knee Immobilizer szyna na kończynę dolną jest zwykle wybierana w przypadku, gdy uraz jest świeży i wymaga unieruchomienia kończyny. Taki aparat gwarantuje całkowite wyłączenie kończyny z ruchu w obrębie stawu kolanowego, a dzięki odpowiedniej długości jest komfortowy i łatwy w zdjęciu do badania kontrolnego. Na dalszych etapach rehabilitacji polecany jest sprzęt taki jak stabilizator na kolano z zegarami, lub usztywniacz kolana ustawiony w pozycji neutralnej bądź wyprostnej. Urządzenie to jest sterowane regulacją kąta zgięcia, co przekłada się na możliwość ustawienia odpowiedniej do etapu rehabilitacji pozycji.

Każdy oferowany stabilizator kolana wymaga dopasowania, jeśli chodzi o rozmiar i typ aparatu. Aby mieć pewność, że sprzęt jest odpowiedni, zdaj się na opinię ortopedy, fizjoterapeuty albo wykwalifikowanego pracownika sklepu medycznego. Pamiętaj, że orteza kolana powinna być adekwatna do zakresu ruchomości, który jest zalecany w Twoim stanie.

Pooperacyjne stabilizatory stawu kolanowego – profesjonalne usztywnienie kolana

Artroskopia, rekonstrukcja więzadeł i inne zabiegi oraz operacje w obszarze stawu kolanowego to najważniejsze przypadki, w których stosuje się specjalistyczny usztywniacz kolana.

Jego rolą jest stabilizacja kończyny – tak, aby możliwa była jej niezakłócona regeneracja, a urazy nie pogłębiły się. Jednak pooperacyjny usztywniacz kolana jest ortezą, która może mieć różne kształty oraz konstrukcje – dopasowywane do konkretnej sytuacji medycznej Pacjenta.

Przykładowo, orteza na kolano z zegarem to rozwiązanie stosowane przy rekonwalescencji po rekonstrukcji więzadła czy transpozycji przedniej piszczeli. Taki stabilizator na kolano z zegarem ma często otwartą konstrukcję i zawsze daje możliwość precyzyjnej regulacji ustawienia.

Stabilizator kolana z zegarem to nie wszystko. Orteza po operacji kolana może przybrać np. również postać szyny lub tzw. łuski Adama. Odpowiednią pomoże Ci dobrać specjalista.

 

 

pixel