Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Ortezy dla dzieci

( ilość produktów: 75 )

Ortezy dla dzieci – kiedy stosować?

Pierwszą grupą przypadków, w których stosuje się ortezy dla dzieci, są rozmaite urazy oraz uszkodzenia mechaniczne. Zazwyczaj dotyczą one skręceń i zwichnięć w obrębie stawów, ale niekiedy są również stosowane w przypadku uszkodzeń ścięgien, czy złamań. Orteza stawu może być noszona profilaktycznie na niektórych etapach wzrostu, na przykład podczas intensywnych ćwiczeń, jeśli tak zaleci ortopeda albo fizjoterapeuta. Niekiedy orteza dziecięca służy do zabezpieczenia danego obszaru ciała po zabiegu operacyjnym.

Drugą grupą sytuacji, w których noszenie ortezy dla dzieci jest konieczne, są rozmaite schorzenia wrodzone. Dotyczy to przede wszystkim wad genetycznych, które powodują nieprawidłowy rozwój w ramach większych jednostek chorobowych. W niektórych przypadkach orteza dziecięca noszona jest dla poprawy efektów rehabilitacji albo profilaktycznie, w celu zapobiegania urazom. Dotyczy to na przykład dzieci z zaburzeniami równowagi, padaczką.

Trzeci typ to ortezy dla dzieci stosowane w celu leczenie wad rozwojowych spowodowanych nieprawidłowym przebiegiem procesów kostnienia szkieletu, a także urazami podczas porodu, nieprawidłową postawą ciała i złą pielęgnacją w okresie niemowlęcym. W takim przypadku ortezy dla dzieci należy stosować przez określony czas. Mogą być one dodatkiem do rehabilitacji albo leczenia operacyjnego.

Co dają ortezy ortopedyczne dla dzieci?

Efekt działania ortezy zależny jest przede wszystkim od jej typu. W przypadku ortez stawu skokowego albo zbliżonych podstawowym celem działania jest odbarczenie konkretnej kończyny i zmniejszenie napięcia w obrębie stawu. To z kolei ma prowadzić do lepszego przebiegu procesów regeneracji. Takie ortezy ortopedyczne dla dzieci zwykle mają regulację, która pozwala wracać kończynom do pełnej sprawności. Niekiedy są noszone również w celu uchronienia miejsca po zabiegu operacyjnym przed przypadkowym lub celowym uszkodzeniem.

Zarówno orteza stawu skokowego, jak i również urządzenia do poprawy postawy ciała stabilizują konkretne elementy układu ruchu. Dla dzieci z dysplazją bioder stosowane są specjalne szelki, których zadaniem jest odwodzenie bioderek do zewnątrz, w pozycję fizjologicznie poprawną. Z kolei stabilizator dla dziecka ze skoliozą ma pomagać w terapii wady postawy i redukować nieprawidłowe krzywizny kręgosłupa.

Niektóre typy ortez mają zapobiegać deformacjom i urazom. Dotyczy to na przykład specjalnych nakładek ochronnych na głowę, które stosowane są zazwyczaj w przypadku dzieci przewlekle chorych, stale leżących. Ich kształt wpływa na poprawne formowanie czaszki, co nie tylko zapobiega deformacjom, ale też ich efektom – na przykład zwiększonemu ciśnieniu wewnątrz czaszki. Stosowane są również w formie ochraniaczy dla dzieci z padaczką czy trudnościami z utrzymaniem równowagi.

Jakie ortezy ortopedyczne dla dzieci wybrać?

Najważniejsze w wyborze ortez jest stosowanie się do zaleceń lekarza – to on decyduje, jaką budowę powinna mieć orteza stawu czy każda inna, która będzie stosowana u dziecka. Dobór rozmiaru jest często prostszy niż w przypadku dorosłych, bo ortezy dysponują sporą ilością elementów regulowanych. Konieczne jest jednak niekiedy zmierzenie długości części ciała albo jej obwodu.

Wszystkie dostępne w ofercie ortezy ortopedyczne dla dzieci zostały wykonane z przyjemnych w dotyku materiałów. Są miękkie od wewnątrz, dlatego nie powodują podrażnień i otarć na wrażliwej skórze dziecka, tak, jak na przykład BORT dziecięcy stabilizator kolana na Osgood-Schlattera. Wszystkie elementy ostre, które mogłyby być źródłem urazu, zostały ukryte i zabezpieczone w taki sposób, aby dziecko nie miało do nich dostępu. Jest jeszcze jeden argument, dla którego warto wybierać dostępne ortezy dla dzieci – sklep oferuje wiele modeli w różnych kolorach. Tak jest na przykład w przypadku miękkiego kasku ochronnego ortezy na głowę dla dzieci Orliman OPH101.

pixel