Akcesoria i przybory do ćwiczeń
( ilość produktów: 88 )Akcesoria rehabilitacyjne – kto powinien je stosować?
Regularne ćwiczenia mogą poprawić kondycję fizyczną każdej osoby, zarówno zdrowej, jak i również tej po zabiegach czy z rozmaitymi schorzeniami. Przede wszystkim sprzęt rehabilitacyjny może być stosowany u dzieci oraz osób dorosłych, u których stwierdzono niesymetryczne obciążenie ciała występujące po jednej stronie, zaburzoną koordynację ruchową albo ograniczoną ruchomość stawów. Akcesoria rehabilitacyjne stosuje się do wzmocnienia tkanki mięśniowej i ścięgien w przypadku ich zbyt małej objętości i ruchomości, co mogłoby skutkować na przykład wadami postawy.
Sprzęt do rehabilitacji, jak sama nazwa mówi, może być stosowany w gabinecie specjalistycznym albo w domu do wykonywania zaleconych ćwiczeń. W takim przypadku sprawdza się dla osób po zabiegach chirurgicznych oraz urazach, które spowodowały obniżenie sprawności. Dodatkowo niektóre przyrządy rehabilitacyjne zalecane są dla dzieci z wadami rozwojowymi. Mogą być też stosowane po zawałach czy udarach.
Sprzęt rehabilitacyjny służy również poprawie sprawności w przypadku osób zdrowych, które jednak cierpią na zróżnicowane bóle i odczuwalne napięcie. Może być pomocny dla osób będących w stanie przewlekłego stresu, prowadzących siedzący tryb życia czy pracujących w jednej pozycji, co mogłoby powodować obrzęki, ograniczoną ruchomość stawów i charakterystyczne objawy bólowe. Sprzętu rehabilitacyjnego używają również sportowcy.
Co dają akcesoria do rehabilitacji ruchowej?
Każdy sprzęt do rehabilitacji ma na celu przywrócenie pełnej lub osiągalnej dla danej osoby sprawności fizycznej. Może usuwać ból, poprawiać ruchomość stawów, zmniejszać obciążenie jednej strony ciała w przypadku asymetrii. Poprawia krążenie, przywraca dobre samopoczucie i gwarantuje poprawę nastroju. Sprzętu rehabilitacyjnego używa się też do ćwiczeń rehabilitacyjnych, których zadaniem jest poprawa koordynacji.
Zależnie od jego rodzaju, przyrząd do rehabilitacji ruchowej może być stosowany aktywnie albo pasywnie. Sprzęt do rehabilitacji aktywnej pozwala na wykonywanie konkretnych ćwiczeń, które mają określony cel – to zazwyczaj dotyczy osób, które wcześniej kontaktowały się ze specjalistą mającym pieczę nad całością treningu. Z kolei akcesoria do rehabilitacji ruchowej stosowane biernie to często rozmaite poduszki na krzesła, piłki zastępujące stołki i wszystkie inne sprzęty, które można stosować podczas wykonywania pracy. Ich zadaniem jest redukcja bólu i kształtowanie prawidłowych nawyków.
Trudny wybór sprzętu rehabilitacyjnego
Większość ćwiczeń rehabilitacyjnych wykonywanych za pomocą sprzętu powinna być zalecona przez specjalistę. Dotyczy to zwłaszcza osób po zabiegach, urazach, nagłym pogorszeniu stanu zdrowia, ale również tych, które regularnie uprawiają sport lub odczuwają chroniczny albo powtarzający się ból. W ten sposób akcesoria do rehabilitacji będą właściwie dobrany, a co ważniejsze, odpowiednio stosowany.
Sprzęt do ćwiczeń rehabilitacyjnych został wykonany z trwałych i bezpiecznych dla skóry materiałów, które zazwyczaj są wielokrotnego użytku i mogą być profesjonalnie czyszczone i dezynfekowane. To gwarantuje bezpieczeństwo jego stosowania, co jest istotne zwłaszcza w przypadku urządzeń do masażu, jak wałek Actiroll Rumble L Togu. W niektórych przypadkach sprzęt do ćwiczeń, na przykład Togu duża piłka Pushball ABS 95 cm do treningu ogólnorozwojowego, powinien być dopasowany pod względem rozmiaru, co dotyczy zwłaszcza urządzeń dla dzieci lub tych dostosowywanych do wzrostu czy wagi ciała.