Sprzęt ortopedyczny

Gorsety ortopedycznePokazuje 1 - 36 z 36 elementów
Pokazuje 1 - 36 z 36 elementów

Gorsety ortopedyczne to niezwykle ważny dział medicalbroker.pl, gdzie znajdziesz ortezy tułowia dla, których priorytetowa jest stabilizacja ortotyczna kręgosłupa. W tej kategorii naszego sklepu medycznego kupisz gorsety na kręgosłup piersiowo - lędźwiowy takie jak m.in. gorset Jewetta, gorset na skoliozę czy wysoką sznurówkę z podpaszkami.

Czy gorset ortopedyczny pomaga?

Mechaniczne działanie gorsetów ortopedycznych i wysokich sznurówek, stosowanych w zaopatrzeniu odcinka piersiowo-lędźwiowego kręgosłupa, polega na ograniczeniu ruchów w stawach międzykręgowych oraz zwiększeniu ciśnienia hydro-pneumatycznego w jamie brzusznej. Efektem tego działania jest poprawa stabilizacji strukturalnej kręgosłupa, korzystniejsze rozłożenie osiowych sił usztywniających oraz przeciwdziałanie zniekształceniom . Rodzaj i umiejscowienie zmian w kręgosłupie decydują o punktach przyłożenia sił, ich kierunku działania i wielkości, a więc o rodzaju odpowiedniej konstrukcji ortopedycznej danej ortezy kręgosłupa. Pełne wykorzystanie tych sił możliwe jest pod warunkiem dokładnego dopasowania gorsetu. Niedopasowany gorset ortopedyczny nie wywiera praktycznie żadnego działania terapeutycznego i niepotrzebnie obciąża pacjenta, stwarzając mu wiele niewygód. Dlatego reasumując gorset ortopedyczny nie jest zabawką należy go odpowiednio dopasować i używać a wtedy spełni swoją leczniczą rolę.

Działanie gorsetu ortopedycznego.

Chcąc ograniczyć ruchy kręgosłupa w celu jego stabilizacji lub korekcji, musimy tak rozłożyć naciski wywierane przez dany gorset ortopedyczny kręgosłupa, aby siły skrajne działały w jak największej odległości od punktu przyłożenia siły środkowej. Żaden jednak z wysokich ortez kręgosłupa czy nawet gorsetów Jewetta nie ma wpływu na połączenia międzykręgowe powyżej poziomu Th 6 (6 krąg piersiowy). Przy lokalizacji zmian powyżej tego poziomu uzupełniam gorset wspornikami bródkowo - potylicznymi ujmując również szyjny odcinek kręgosłupa np. orteza półgorsetowa .

Celowo dobrane konstrukcje gorsetowe, ograniczające zakres ruchów kręgosłupa i wpływające na przebieg linii jego obciążenia, stosujemy głównie w stanach naruszających wydolność struktury kostnej np. zmiany nowotworowe, uszkodzenia pourazowe, procesy demineralizacyjne (osteoporoza) . Gorset i specjalna orteza kręgosłupa stosowana jest w przebiegu przewlekłych procesów zapalnych, np. w zesztywniającym zapaleniu stawów kręgosłupa - ZZSK. Tu zadaniem jej jest ograniczenie ruchów w stawach międzykręgowych a pośrednio zmniejszenie bólów oraz ograniczenie zniekształcenia w przebiegu kostnienia więzadeł.

Kategorie

Promocje