Ortezy stawu skokowego i stabilizatory na kostkę
( ilość produktów: 89 )Orteza stawu skokowego niezbędna jest podczas bolesnych kontuzji oraz urazów w Obrębie kostki i stopy. To właśnie dzięki niej stopa pozostaje w pożądanym położeniu, dzięki czemu nie jest ona narażona na pogłębianie się kontuzji. Trzeba dodać, że dobrze dobrana orteza kostki może znacząco przyspieszyć cały proces leczenia. Bardzo ważne jest nie tylko to, aby była ona wykonana z dobrej jakości materiału, ale również posiadała odpowiedni anatomiczny kształt.
Kiedy polecana jest orteza na staw skokowy?
W większości sytuacji, gdy staw skokowy uległ kontuzji, polecane są stabilizatory stawu skokowego jako forma zabezpieczenia, alternatywna dla opatrunku gipsowego. Dotyczy to sytuacji, gdy stwierdzono stan zapalny ścięgien, podrażnienie i ból pięty, również wywołany ostrogą. Orteza stawu skokowego jest też formą zabezpieczenia po operacjach. Dobrze dobrany stabilizator stawu skokowego to także element terapii przy schorzeniach neurologicznych.
Jak działa orteza na staw skokowy?
Orteza stawu skokowego ma za zadanie stabilizować staw w najlepszej, fizjologicznej pozycji. To sprzyja jego odciążeniu oraz prawidłowej mobilizacji ścięgien i mięśni, co znacznie przyspiesza powrót do zdrowia. Stabilizator stawu skokowego dodatkowo może zapewnić właściwy nacisk na odpowiedni punkt, co zmniejsza dolegliwości bólowe oraz redukuje opuchliznę.
Pamiętaj, że czasem staw skokowy wymaga stabilizacji bezwzględnej. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy wykonywane były zabiegi chirurgiczne i ważne jest nienaruszenie szwów aż do momentu, gdy rana się zrośnie i możliwa będzie rehabilitacja. W takiej sytuacji stabilizatory stawu skokowego są ustawiane przez ortopedę w prawidłowej dla danego pacjenta pozycji i całkowicie unieruchamiają staw skokowy do momentu rozpoczęcia dalszej części terapii.
Jak wybierać stabilizator na staw skokowy?
Każdy stabilizator kostki jest wykonany – jako profesjonalny sprzęt medyczny – z certyfikowanych i bezpiecznych materiałów. Z zasady dobrze dobrany stabilizator stawu skokowego nie powoduje nadmiernego ucisku ani podrażnień skóry. Sprzęt został wykonany w taki sposób, aby odprowadzać wilgoć od skóry, co przekłada się na komfort jego użytkowania na co dzień. Sportowy stabilizator kostki dodatkowo jest łatwy w czyszczeniu. Pamiętaj, aby dobrać sprzęt do rozmiaru stopy. W niektórych przypadkach zalecane jest, aby stabilizator stawu skokowego nosić również nocą. Wyklucza to przypadkowe ruchy stopy. W takiej sytuacji polecana jest szyna nocna na stopę i staw skokowy. Pozwala ona utrzymać stopę w odpowiedniej, ustawionej pozycji. Jeśli ważne jest dla Ciebie, aby staw skokowy zabezpieczyć przed urazem na czas aktywności sportowej, wybierz ortezę na ścięgno Achillesa ścięgno. Nie ogranicza ona ruchów, ale gwarantuje stabilizację.
Orteza stawu skokowego ze stabilizatorem na kostkę Push Ortho Aequi
Orteza na ścięgno Achillesa Achillo-Hit Platinum Sporlastic
Orteza stawu skokowego z elastyczną taśmą stabilizującą protect leva strap medi
Orteza typu łuska na staw skokowy i kostkę 50S9 Malleo Direxa Stirrup Ottobock
Staw skokowy
Staw skokowy możemy podzielić na: staw skokowy górny nazywany też stawem skokowo - goleniowym (articulatio talocruralis). Składa się on z bloczka kości skokowej inaczej nazywanego główką stawową, powierzchni stawowej kostki bocznej i przyśrodkowej zwanego nasadą dalszą kości strzałkowej i piszczelowej i powierzchni stawowej dolnej kości piszczelowej. Staw skokowy dolny czyli staw skokowo-pietowo-łódkowaty (articulatio talo-calcaneo-navicularis), jak sama nazwa wskazuje jest połączeniem kości skokowej, piętowej i łódkowatej. Dodatkowo wyróżniamy też staw skokowy przedni.
Czy stabilizator na kostkę pomaga?
Wybór stabilizatora stawu skokowego uzależniony jest przede wszystkim od tego, jaki jest cel jego stosowania. Inny model będzie potrzebny nam podczas leczenia kontuzji, niż do celów profilaktycznych. Dobór najlepiej skonsultować z lekarzem, czy też fizjoterapeutą. Nie bez znaczenia jest również to, jak bardzo zaawansowane jest schorzenie. Wybierając ortezę musimy także wziąć pod uwagę to, jak często będzie ona noszona. Stabilizator, który będzie wykorzystywany non stop musi być o wiele bardziej wytrzymały, niż taki, który będzie używany jedynie w szczególnych sytuacjach.
Na rynku znajdziemy ogromny wybór ortez i stabilizatorów na kostkę. Bardzo ważne jest to, aby wybrać odpowiedni. Dobrze jest, gdy orteza posiada elastyczne zapięcie, które pozwala precyzyjnie dopasować rozmiar produktu do stopy. Trzeba pamiętać, że stabilizator nie może być zbyt sztywny, czy też zbyt mocno przylegający. Jest to nie tylko niekomfortowe, ale również może spowodować np. nieprawidłowe leczenie urazu. Warto jednak pamiętać, że orteza nie może być także zbyt luźna, gdyż w takiej sytuacji jej użytkowanie nie ma najmniejszego sensu.
Pamiętajmy że taka orteza stawu skokowego, w wybranych przypadkach musi działać jako usztywniacz na kostkę i stopę, który ustawi nogę w bezpiecznej pozycji.
Dobór ortezy odbywa się również na podstawie aktualnego stanu stawu skokowego (opuchlizna, zanik mięśni, krwawienie czy wysięk). Źle dobrany stabilizator może spowodować m.in. uszkodzeń stawu lub tkanek go otaczających, obrzęki, zakrzepicę, niedokrwienie, a także wiele więcej.
Z czego powinien być wykonany dobry stabilizator na kostkę?
Wiele osób staje przed dylematem, z jakiego materiału powinien być wykonany dobry stabilizator. Opaski wokół kostki powinny być wykonane z rozciągliwego oraz przyjemnego w dotyku materiału. Istotnym jest to, aby były one bezszwowe.
Znakomitym wyborem są lekkie stabilizatory kompresyjne z oddychającego materiału. Są to ortezy, które posiadają elementy z tzw "siateczką". Takie produkty, gwarantują stały i bezproblemowy przepływ powietrza i wilgoci. Jest to istotne, gdy na zewnątrz panują upały. Ortezy, które nie umożliwiają przepływu powietrza narażają użytkownika na dyskomfort, a także bolesne odparzenia lub obtarcia. Warto również dodać, że stabilizatory kompresyjne regenerują również więzadła oraz mięśnie, dzięki czemu przypisuje im się właściwości lecznicze . Taki stabilizator na kostkę jest potocznie nazywany "skarpetą ortopedyczną" "opaską uciskową" lub "ściągaczem elastycznym".
Kiedy zakładać ortezę na staw skokowy?
Ortezy stawu skokowego najczęściej stosujemy przy skręceniach i zwichnięciach stawu skokowego. Ten rodzaj niestabilności może mieć różne stopnie nasilenia od, którego zależy sposób leczenia i dobór odpowiedniego stabilizatora kostki.
Lekarze rozróżniają III stopnie skręcenia stawu skokowego
I stopień wymaga ograniczenia aktywności od 7-10 dni wiąże się z obrzękiem i miejscową bolesnością bez uszkodzenia więzadeł w obrębie stawu. W tym wypadku doskonale sprawdzają się opaski elastyczne na kostkę i miękkie ortezy na staw skokowy.
II stopień wiąże się z częściowym uszkodzeniem aparatu więzadłowo-stawowego masywną opuchlizną i bólem. Leczenie polega na początkowym odciążeniu kontuzjowanej kończyny poprzez kule ortopedyczne i stabilizacji stawu skokowego w ortezie lub stabilizatorze przez okres 2-3 tygodni. Tutaj zalecone są profesjonalne łuski, usztywniacze na kostkę i stopę oraz stabilizatory sztywne i półsztywne stawu skokowego. Ortezy stawu skokowego, zabezpieczają odpowiednio więzadła i torebkę stawu skokowego, jak również pomogą w gojeniu uszkodzeń tkankowych.
III stopień obejmuję całkowite rozerwanie więzadeł kostki bocznej a często też więzozrostu piszczelowo - strzałkowego. Wymaga to dłuższego unieruchomienia (ok 6 tygodni) w ortezie stopowo - goleniowej typu but marszowy lub wysokim stabilizatorze ortopedycznym. Na ogół jest to sztywna orteza stawu skokowego typu: tutor na stopę i staw skokowy, orteza typu AFO, bądź w przypadku złamań orteza na goleń i stopę typu walker.
Jak nosić stabilizator stawu skokowego?
To pytanie najlepiej skierować do lekarza prowadzącego. Ale na początku leczenia zaleca się noszenie ortezy stawu skokowego niemalże cały czas przez całą dobę można ją, zdejmować w celach higienicznych. W niektórych przypadkach w ortezie AFO się śpi i kąpie. Czy te ortezy mogą być używane przez sportowców? Jak najbardziej wszystkie ortezy stawu skokowego sprzedawane w naszym sklepie ortopedycznym są przeznaczone dla różnych dyscyplin sportowych, takich jak: Bieganie, tenis, piłka nożna, siatkówka, koszykówka narciarstwo czy cross-fit. W niektórych stabilizatorach kostki, możemy też pływać i uprawiać sporty wodne.
Gdzie kupić ortezę na kostkę?
Orteza stawu skokowego czyli popularny stabilizator na kostkę, jak niektórzy nazywają potocznie te produkty ortopedyczne, służą do zabezpieczenia stawu skokowego a bardzo często też ustabilizowania części ciała znajdującej się powyżej - goleni (podudzia) oraz poniżej - stopa.
Jeśli nie wiesz jak zabezpieczyć swoją nogę po kontuzji - Już teraz zapraszamy Ciebie, oraz wszystkich Klientów do zapoznania się z różnorodną ofertą sklepu ortopedycznego MedicalBroker.pl. Uwaga teraz dla wszystkich naszych Klientów, udostępniliśmy opcję Darmowej Dostawy, na każdy zakup powyżej 300zł!