Co to jest paluch koślawy czyli hallux valgus? Paluch koślawy zwany po łacinie hallux valgus potocznie nazwany również: haluksem, halluksem, halluxem bądź haluxem jest najczęściej występującą deformacją stopy .
U kogo występuje paluch koślawy (hallux valgus)?
Zdecydowanie częściej występuję on u kobiet niż u mężczyzn - bez względu na wiek ,chociaż najczęściej występuję pomiędzy 30 a 70 rokiem życia. Niepokojący jest fakt iż to schorzenie stopy dotyka coraz częściej młodych osób , czasami również można zaobserwować haluksy u dzieci.
Jakie są objawy palucha koślawego?
Objawami haluksa (palucha koślawego) są: ból stopy, pieczenie strony podeszwowej stopy,zaczerwienienie i obrzęk w obrębie głowy pierwszej kości śródstopia - zapalenie haluksa. Duży palec u nogi zaczyna się odchylać w kierunku pozostałych palców .
Co może być przyczyną występowania palucha koślawego?
Uznaję się że najistotniejszą przyczyną haluksa jest płaskostopie a samo koślawienie się dużego palca stopy jest jego następstwem.
Do pośrednich objawów płaskostopia możemy zaliczyć także:
Bóle podeszwowej części stopy
Zgrubienie naskórka (odciski i modzele)
Obniżenie sklepienia poprzecznego i podłużnego stopy co prowadzi do nadmiernego rozstawu palców a co za tym idzie powoduję , że duży palec ma tendencje do koślawości .
Objawy: praktycznie ciągły ból stopy,zaawansowana choroba zwyrodnieniowa stawów,znaczna odchylenie palucha w kierunku koślawości, początki deformacji typu palec młoteczkowaty.
Leczenie: Operacja halluxa czyli chirurgiczna korekcja palucha koślawego .