Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jaki model wkładek ortopedycznych wybrać?

Na początek zaleca się wykonanie oceny stanu stóp najlepiej u lekarza ortopedy, fizjoterapeuty lub podiatry. Do badania tego najczęściej używa się podoskopu. Należy postawić obie stopy na lustrzanej i podświetlanej powierzchni, na której uwidocznią się punkty maksymalnego nacisku stóp na podłoże. Ich kształt odzwierciedli postawę całego ciała w normalnym obciążeniu stóp.

 

Jaki model wkładek ortopedycznych wybrać?

Jeśli deformacja jest spora, należy wykonać indywidualne (robione na miarę) wkładki ortopedyczne (wykonuje je np. technik ortopedyczny). W przypadku niedużych wad stóp a takich jest ponad 80% można zakupić profilowane wkładki leczniczo-profilaktyczne np.: wkładki żelowe do butów, wkładki termoplastyczne, wkładki silikonowe do obuwia. Produkty te w sposób naturalny dopasowują się do indywidualnego kształtu stóp nie powodując dyskomfortu podczas chodzenia.


Wkładki ortopedyczne muszą korygować całą postawę

Wkładki te znacznym stopniu wpływają na układ kostno-stawowy u dzieci, czyli w wieku w którym korekcja wad postawy i płaskostopia jest najbardziej wskazana i przynosi zamierzony efekt. W okresie kostnienia i wzrostu kości można korygować takie schorzenia jak: stopy (pięty) płasko-koślawe, szpotawość i koślawość stawów kolanowych, ustawienie bioder, skoliozę, odcinek lędźwiowy kręgosłupa, kręgi piersiowe (plecy okrągłe),odcinek szyjny (zniesiona lordoza szyjna). U osób dorosłych wkładki do butów bardzo dobrze odciążają stopy i nogi, korygując istniejące już schorzenia np.: płaskostopie poprzeczne i podłużne, haluksy, ostrogi piętowe, metatarsalgię Mortona. Wkładki do obuwia minimalizują stany zapalne oraz ból stawów i mięśni , mają też znaczący wpływ na zahamowanie zmian zwyrodnieniowych w stopach, kolanach, biodrach i kręgosłupie.

Wkładki ortopedyczne tylko do odpowiedniego obuwia

Ważne! Obuwie zawsze dobieramy do wkładek, nie na odwrót.
Buty powinny być odpowiednio szerokie oraz głębokie aby stopa miała w nich pełen komfort i swobodę ruchu a wkładka idealnie przylegała do całej stopy.


Wkładki supinujące dla dzieci

To bez wątpienia najczęściej stosowane wkładki u dzieci z tendencją do koślawienia stępu (pięty) i kolan w wyniku czego mamy do czynienia ze stopą płasko koślawą. Najlepszym wyborem są tutaj wkładki termoplastyczne  dające się modulować pod wpływem ciepła. Mają one korytkową budowę co daje jeszcze lepsze możliwości ustawienia stopy w supinacji.


Wkładki ortopedyczne na płaskostopie poprzeczne i podłużne

Są to wkładki profilaktyczno-lecznicze poprawiające jakość poruszania się u ludzi z płaskostopiem podłużnym - zniesienie łuku podłużnego stopy, poprzecznym - zniesienie łuku poprzecznego stopy oraz mieszanym - obniżenie zarówno łuku podłużnego, jak i poprzecznego stopy. W przypadku płaskostopia podłużnego stosuje się wkładki supinujące, profilowane z wewnętrznej strony stopy, w przypadku płaskostopia poprzecznego będą to wkładki metatarsalne z umieszczona pelotą metatarsalną w okolicy II-III kości śródstopia. Wkładki na płaskostopie mieszane są wkładkami supinującymi wraz z umieszczoną pelotą metatarsalną.


Wkładki żelowe i silikonowe do butów

Ten rodzaj wkładek do butów jest wykonany z miękkich materiałów takich jak żel polimerowy oraz silikon medyczny, którego struktura odwzorowuje chodzenie po piasku, mając zbawienne działanie na odciążenie stóp podczas codziennych aktywności. Wkładka taka inteligentnie odciąża punkty największego nacisku w stopach czyli okolicę kości śródstopia i pięty.


Podpiętki, zapiętki do butów i wkładki 2/3

To miękkie, wygodne wkładki odciążające, które korygują daną stopę na wybranym odcinku.
Zaprojektowane są np. na ostrogi piętowe, stany zapalne rozcięgna podeszwowego i ścięgno Achillesa. Wkładki i peloty metatarsalne odciążające kości śródstopia a ortezy na haluksy i opaski odciążające przodostopie. Występują również wkładki supinujące i pronujące dla dzieci na dwie trzecie długości stopy. Zapewniają korekcję szpotawości lub koślawości stępu zachowując pełną ruchomość przodostopia Wkładki niepełne mogą też z powodzeniem wspierać łuk poprzeczny i podłużny stopy mieszcząc się niemalże do każdych butów.


Wkładki ortopedyczne na stopę cukrzycową dla diabetyków

Wkładki ortopedyczne dla osób cierpiących na cukrzycę są bardziej miękkie, zbudowane ze sprężystych i oddychających materiałów. Dodatkowo pokryte są ochronną warstwą bakteriostatyczną. Specjalne strefy amortyzacji znajdujące się w tych wkładkach odciążają miejsca drażliwe w stopie, a specjalny kształt wkładki stymuluje pracę mięśni stopy oraz poprawia trofikę w stopach.


Wkładki do szpilek (butów na obcasie) oraz obuwia eleganckiego i biznesowego

Są to wkładki profilaktyczne, które mają na celu odciążanie stóp i zapobieganie ich deformacji w ekstremalnych warunkach. Wkładki te są bardzo cienkie i delikatne co sprawia że mieszczą się one w każdych eleganckich butach i szpilkach Nie mają one pełnego działania korygującego tak jak ma to miejsce w przypadku standardowych wkładek ortopedycznych lecz skutecznie mogą zapobiec dalszemu rozwojowi schorzeń stóp i są one polecane dla osób, które większość czasu spędzają w eleganckich butach na obcasie oraz obuwiu biznesowym, zarówno dla kobiet jak i mężczyzn.Warto wypróbować również wkładki żelowe do szpilek i silikonowe wkładki do butów na obcasie.


Wkładki do obuwia sportowego

Coraz więcej z nas zaczyna aktywnie uprawiać sport stąd też producenci wkładek ortopedycznych nie mogli pominąć tej ogromnej rzeszy osób, które na co dzień biegają , grają w piłkę i tenisa , jeżdżą na nartach czy uprawiają nordic walking oraz inne formy ruchu. Tutaj wkładki ortopedyczne będą się wyróżniały jeszcze większą amortyzacją podeszwową stopy z wsparciem łuków podłużnych i poprzecznych stopy, odciążeniem śródstopia, palców oraz guza piętowego. Do najbardziej popularnych ortez stopy szczególnie zalecanych dla sportów wytrzymałościowych należą wkładki termoplastyczne, które dzięki swoim właściwościom idealnie dopasowują się do stopy wraz z każdym pokonanym kilometrem.

 

Kup Teraz wkładki ortopedyczne i ortezy stopy:

 

pixel