Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jakie ortezy stawu skokowego są najlepsze?

Faktem jest, iż zarówno wyczynowe uprawianie sportu, jak i wykonywanie codziennych obowiązków, może doprowadzić do różnego rodzaju urazów kości i stawów w różnych częściach ciała. Dlatego też od wielu lat ogromną popularnością cieszą się stabilizatory i ortezy, pozwalające na usztywnienie określonego miejsca i przywrócenie pacjentowi jego pierwotnej mobilności. Przyrządy te powstają we współpracy z lekarzami i fizjoterapeutami, którzy najlepiej znają ciało człowieka.


Jakie ortezy stawu skokowego są najlepsze?

Najlepsze ortezy stawu skokowego odpowiadają za jego stabilizację oraz odciążenie przyczepów mięśniowych, zwłaszcza ścięgna Achillesa. Polecane są między innymi przy ostrych, przewlekłych zapaleniach kaletek ścięgnistych. Działanie tych ortez i stabilizatorów zależy przede wszystkim od prawidłowego doboru ortezy w zależności od urazu i stopnia niestabilności w obrębie stopy i stawu skokowego.Wszystkie dostępne modele  możesz zobaczyć tutaj>>

Kiedy niezbędne będzie zastosowanie ortezy, optymalnym wyborem jest zastosowanie sportowych adidasów, również jako obuwia do chodzenia po domu. Produkty te stosuje się po różnego rodzaju urazach i operacjach. To doskonała alternatywa dla standardowych sposobów unieruchomienia kostki, która umożliwia pacjentowi normalne funkcjonowanie. Wykorzystywane są również w zespołach bólowych w czasie zmian zwyrodnieniowych czy stanów zapalnych stawu skokowego, jak również przy uszkodzeniach czy stanach zapalnych ścięgien. Poprawiają komfort spacerowania i wykonywania codziennych czynności.

Na czym polega ochrona stawu skokowego?

Rzeczywistą ochronę stawu skokowego zapewnia jego budowa anatomiczna. Jest on bowiem zabezpieczony licznymi więzadłami. Należy mieć jednak świadomość, że kontuzje mogą przytrafić się każdemu, zarówno wyczynowym sportowcom, jak i osobom, które na co dzień nie uprawiają sportu. Nieprawidłowo leczony uraz stawu skokowego często prowadzi do nieodwracalnych zwyrodnień, niestabilności czy dyskomfortu przy poruszaniu stopą. Dlatego tak istotny jest stabilizator stawu skokowego w trakcie rehabilitacji, który usztywni kostkę i pozwoli utrzymać ją w optymalnej pozycji, a jednocześnie ułatwi regenerację tej części ciała.

 

Kiedy należy nosić ortezę stawu skokowego?

Orteza lub stabilizator stawu skokowego wykorzystywane są przy urazach popularnie zwanych "skręceniami kostek". To najczęściej występujący uraz dotyczący ludzkiego układu kostno-stawowego i mają z nim do czynienia osoby w każdym wieku. Główną grupę stanowi jednak młodzież, szczególnie narażona na działanie dużych obciążeń na kości i stawy.

W co piątym przypadku skręcenie jest w stanie pozostawić trwałe zmiany, przewlekły ból, a także poczucie niestabilności. Przy lekkich skręceniach dochodzi do naciągnięcia więzadeł, a w skrajnych przypadkach do ich naderwania. Przy poważnych skręceniach może dojść do częściowego, a nawet całkowitego zerwania. W znakomitej większości skręceń stawu skokowego dochodzi do naciągnięcia, naderwania lub zerwania więzadła skokowo-piętowego bocznego. Jego leczenie polega na noszeniu ortezy odpowiedzialnej za:

 

  • unieruchomienie oraz stabilizację stawu skokowego,

  • gojenie się ścięgien oraz więzadeł,

  • łagodzenie bólu dzięki skutecznemu zabezpieczeniu stawu,

  • oddalenie ryzyka nawrotu urazu.

  • stabilizacje układu kostnego w obrębie stawu skokowego i stopy

  • przyspieszenie i wspomaganie procesu rehabilitacji

  • niwelowanie obrzęków i stanów zapalnych w okolicy okołostawowej i ścięgna Achillesa

 

Jak dobrać odpowiednią  ortezę stawu skokowego?

Bardzo ważne jest odpowiednie dopasowanie ortez oraz stabilizatorów do określonego urazu oraz budowy stopy. Lekarz prowadzący wskazuje pacjentowi grupę produktów do próby użytkowej, a więc praktycznego skorzystania z różnych typów stabilizatora w trakcie wykonywania podobnych czynności. Pacjent musi sam ocenić wpływ produktu na poszczególne funkcje oraz poziom zmniejszenia dolegliwości. Należy wybrać ten produkt, w którym pacjent nie czuje dyskomfortu w kończynie dolnej a wydolność chodu jest najbardziej zbliżona do stanu naturalnego.

 

Najczęstsze urazy w obrębie stawu skokowego

Jednymi z najczęstszych urazów, z jakimi mamy do czynienia w obrębie stawu skokowego, są jego skręcenia (w Polsce jest to ok. 350 000 przypadków rocznie). Można wśród nich wyodrębnić 3 stopnie w zależności od rodzaju urazu:

 

  • I stopień – lekki, polegający na niewielkim naciągnięciu więzadeł oraz torebki stawowej. Towarzyszy mu niewielki ból i obrzęk, który szybko znika.

  • II stopień – umiarkowany, polegający na częściowym przerwaniu więzadeł oraz torebki stawowej. W tym wypadku występuje nieco mocniejszy ból, który w pierwszym etapie uniemożliwia chodzenie.

  • III stopień – polegający na całkowitym przerwaniu więzadeł i torebki. Długo trwający ból pojawia się wraz z uczuciem niestabilności stawu.

 



Polecane

pixel