Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Komputer cyklu

Komputer cyklu wykorzystuję do badania dni płodnych, naturalne procesy zachodzące w ciele kobiety. W momencie rozpoczęcia owulacji temperatura ciała kobiety nieznacznie się podnosi (ok. 0,5 stopnia). Stan ten trwa przez drugą fazę cyklu aż do momentu wystąpienia krwawienia miesiączkowego. Powyższa wiedza stała się podstawą opracowania naturalnych, nie ingerujących w organizm metod antykoncepcji wykorzystujących komputery cyklu i monitory płodności.

Czym jest komputer cyklu?

Jest to urządzenie pozwalające kobiecie określić jej dni płodne oraz niepłodne na podstawie pomiaru temperatury ciała. To naturalna i nieinwazyjna metoda antykoncepcji dla kobiet, które chcą uniknąć zajścia w ciążę, ale nie chcą stosować antykoncepcji hormonalnej oraz sposób na świadome zaplanowanie potomstwa.

Zasada działania komputerów cyklu

Metoda ta wykorzystuje pomiar temperatury ciała do wyznaczania cyklu owulacyjnego. Na tej podstawie dochodzi do obliczenia dni płodnych oraz niepłodnych. W komputerze znajduje się baza pamięci, która dopasowuje się do indywidualnego organizmu każdej kobiety. Pozwala to na zachowanie wysokiej skuteczności obliczeń.

Jak należy stosować te urządzenie medyczne?

Cały proces pomiaru temperatury trwa zaledwie kilkadziesiąt sekund i polega na przyłożeniu czujnika do języka. Pomiaru należy dokonywać codziennie rano, jeszcze przed wstaniem z łóżka. Należy to robić mniej więcej o stałej porze (w urządzeniu zainstalowano system przypominający o konieczności jego użycia), natomiast dopuszcza się trzygodzinne odchylenia w jedną bądź drugą stronę. Po zmierzeniu temperatury komputer analizuje wprowadzone dane i pokazuje wynik – zielona lampka oznacza dni niepłodne, a czerwona dni płodne. Należy zaznaczyć, że wynik jest uzależniony od poprzednich cykli. Oznacza to, że przez pierwszy okres stosowania urządzenie zapamiętuje wprowadzone dane i „uczy się” organizmu kobiety. Dlatego też na początku stosowania będzie pojawiało się dużo żółtych i czerwonych lampek, które po jakimś czasie częściowo ustąpią miejsca zielonym.

Zalety komputera cyklu

 • wysoka skuteczność działania na poziomie nawet nieco wyższym niż hormonalnych metod antykoncepcji
 • system wykrywania nieprawidłowości pozwalający na wykonywanie wiarygodnych pomiarów nawet podczas przeziębień i stanów gorączkowych
 • baza dostosowuje się do organizmu każdej kobiety
 • bezpieczeństwo stosowania
 • nieregularność cykli nie wpływa na skuteczność urządzenia
 • ograniczenie wysiłku kobiety do minimum – komputer sam oblicza dane i podaje wiarygodny wynik
 • metoda nie ingerująca w organizm i nie powodująca alergii, dzięki czemu nie powoduje powstawania żadnych skutków ubocznych
 • może być stosowana przez osoby, które z różnych przyczyn nie chcą lub nie mogą stosować antykoncepcji hormonalnej
 • szybkość i łatwość dokonywania pomiarów
 • długa żywotność urządzenia
 • wbudowany budzik pozwala zawsze pamiętać o konieczności użycia urządzenia
 • system zapamiętywania pomiarów pozwala na sprawdzanie i kontrolowanie stanu organizmu
 • niektóre modele urządzeń posiadają niewielkie rozmiary, co ułatwia stosowanie ich podczas podróży
 • możliwość stosowania nawet w przypadku nieregularnego trybu życia oraz częstych wyjazdów

Dla kogo przeznaczony jest komputer cyklu?

Komputer cyklu to świetne rozwiązanie dla kobiet, które nie mogą stosować antykoncepcji hormonalnej ze względów zdrowotnych lub ideologicznych. To także odpowiednie urządzenie dla Pań prowadzących nieregularny tryb życia oraz odbywających częste podróże. Mogą z niego skorzystać pary, które starają się o potomstwo, jak również młode mamy, które jeszcze nie chcą mieć drugiego dziecka, ale nie chcą też powracać do stosowanej wcześniej antykoncepcji hormonalnej. To przede wszystkim rozwiązanie dla kobiet, które dbają o swoje zdrowie, posiadają świadomość własnego ciała i chcą zajść w ciążę w odpowiednim momencie swojego życia.

Rodzaje komputerów cyklu

Na rynku dostępne są uniwersalne urządzenia, które pozwalają zarówno na wyznaczanie owulacji, jak i określanie dni płodnych oraz niepłodnych. Główna różnica między nimi polega na rozmiarach – mniejsze urządzenia są bardziej poręczne, w związku z czym doskonale nadają się do zabrania ze sobą w podróż.

Skuteczność komputera cyklu

Skuteczność urządzeń potwierdzona została badaniami klinicznymi. Wskaźnik Pearla podczas stosowania komputerów cyklu wynosi 0,7, co w przeliczeniu na procenty daje 99.3%. Wskaźnik ten jest jedną z najbardziej powszechnych metod określania skuteczności antykoncepcji. Określa liczbę zapłodnień w ciągu roku na 100 kobiet, które stosują daną metodę (a więc im niższy wskaźnik, tym wyższa skuteczność metody).

Cena komputerów cyklu

Koszt komputera cyklu to wydatek rzędu około 500-2500 zł, ale biorąc pod uwagę jego długą żywotność jest to metoda opłacalna w porównaniu z wieloletnim stosowaniem antykoncepcji hormonalnej.

Wszystkie modele komputerów cyklu>>

Polecane

pixel