Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Uszkodzenie splotu ramiennego i porażenie nerwu promieniowego

Uszkodzenie splotu ramiennego z porażeniem nerwów obwodowych kończyny górnej może wystąpić po gwałtownym szarpnięciu lub skręceniu ramienia, po upadku na bark np. z motoru, podczas sportów ekstremalnych i kontaktowych.

 

Uszkodzenie splotu ramiennego i porażenie nerwu promieniowego

Często mamy do czynienia z równoczesnym zwichnięciem kończyny górnej w stawie barkowym.
Gwałtowne pociągniecie kończyny np. w czasie porodu, może spowodować porażenie splotu ramiennego u noworodka tzw. uraz porodowy.
Rzadziej przyczyną uszkodzenia splotu są procesy zapalne i uciskowe w dole pachowym i jego sąsiedztwie oraz w okolicy kręgów szyjnych.
Porażenie może obejmować cały splot lub tylko mięśnie barku i górnej części kończyny ramienia, łokcia lub tylko mięśnie ręki i nadgarstka.

 

Uszkodzenie splotu ramiennego leczenie i rehabilitacja

Powrót funkcji ruchowej ustępuje w porażeniu poporodowym przeważnie po 3 do 6 m-cy, natomiast po porażeniu urazowym u dorosłych nieraz dopiero po 2 – 3 latach (jeżeli leczenie rehabilitacyjne zostanie rozpoczęte wcześnie i będzie prowadzone systematycznie).
W leczeniu usprawniającym kończynę górną główny nacisk należy położyć na zastosowanie specjalistycznych ortez i aparatów ortopedycznych, które sprzyjają stabilizacji i regeneracji uszkodzonych nerwów.
Bardzo ważna jest też fizykoterapia - leczenie ciepłem, elektrostymulacja, masaż oraz ćwiczenia zapobiegające przykurczom i osłabieniu mięśni kończyny górnej.

 

Jaka jest przyczyna porażenia nerwu promieniowego?

Przyczyną porażenia jest najczęściej ucisk w obrębie kości ramiennej (głęboki sen na twardym podłożu), np. w stanie upojenia alkoholowego, po narkotykach, po dopalaczach, w wyniku zatrucia (ołów, arsen) albo stanu zapalnego nerwu.
Chory z porażeniem nerwu promieniowego nie może prostować łokcia, co oznacza iż ręka zwisa bezwładnie zgięta dłoniowo w stawie nadgarstkowym (tzw. „ręka cepowata”).

 

Leczenie fizjoterapeutyczne porażenia nerwu promieniowego

Fizjoterapia polega na wykonywaniu ćwiczeń utraconych czynności chwytnych, przy zastosowaniu specjalnych szyn i ortez na dłoń i przedramię przy jednoczesnym ćwiczeniu biernym oraz elektrostymulacji nerwowo-mięśniowej. Powrotowi funkcji sprzyja ćwiczenie palców naśladujące np. grę na fortepianie , toczenie piłki tenisowej, cięcie nożyczkami itp.

 

Zaopatrzenie ortopedyczne przy uszkodzeniu splotu ramiennego i porażeniu nerwu promieniowego

Pomimo iż wielu fizjoterapeutów podchodzi z dystansem do wspomagania stabilizacji stawów ortezami i specjalnymi szynami ortopedycznymi .To w przypadku porażeń i uszkodzeń nerwów obwodowych kończyny górnej, wszyscy specjaliści są zgodni że w tych zaburzeniach neuroruchowych ortezy kończyny górnej sprawdzają się doskonale. Poniżej zamieszczamy linki do tych produktów, które sprawdzą się na każdym etapie rehabilitacji i leczenia tych porażeń:

 

FAQ - najczęściej zadawane pytania

Porażenie nerwu promieniowego ile trwa?

Porażenie nerwu promieniowego a dokładnie czas trwania objawów, jest sprawą indywidualną i zależy od rodzaju porażenia. Jeśli mamy do czynienia z tzw neuropaksją czyli uciskiem na nerw objawy porażenia ustępuja po kilkudziesięciu dniach. W przypadku przerwania aksonu nerwu czyli aksonotmezji regeneracja nerwu trwa nawet kikladziesiąt tygodni. Przy całkowitym przerwaniu nerwu promieniowego wymagana jest interwencja chirurgiczna.

Jakie są objawy porażenia nerwu promieniowego?

Objawy porażenia nerwu promieniowego są zależne od miejsca uszkodzenia nerwu i najczęsciej dotyczą dysfunkcji mięśnia trójgłowego ramienia, mieśnia ramienno-promieniowego oraz prostowników nadgarstka, kciuka i palców II–V.Przy porażeniu nerwu promieniowego najbardziej charakterystycznym objawem jest "opadanie ręki".

Jak leczyć porażenie nerwu promieniowego?

Do szybkiego wyleczenia porażenia nerwu promieniowego niezbędna jest prawidłowo prowadzona rehabilitacja w tym fizykoterapia, ćwiczenia czynno-bierne ręki oraz masaż. Bardzo dobre efekty przynosi elektrostymulacja nerwowo-mięśniowa. W przypadku całkowitego przerwania struktur nerwu promieniowego, nięzbędna jest operacja chirurgiczna. Leczenie przyspiesza odpowiednie zabezpieczenie kończyny górnej w temblaku lub ortezie ręki.



Źródła:

  1. Bartecki B. Porażenie okołoporodowe splotu ramiennego - klinika i leczenie zachowawcze.7 zjazd Polskiego Towarzystwa Chirurgów Dziecięcych, Szczecin 26 –28.V.1988, Warszawa 1989.
  2. Bogdan K. Etiologia i patogeneza okołoporodowego uszkodzenia splotu ramiennego.Pamiętnik 1 sympozjum mikrochirurgii, Wrocław, 1988.
  3. Eng G.D i wsp. Obsterical brachial plexus palsy outcome with conservative management.Muscle & Nerve 19:884-891, 1996.
  4. Gilbert A. Long- term evaluation of brachial plexus surgery in obstetrical palsy. HandClinics Vol 11, No 4, 1995.
  5. Haftek J. Mechanizm urazu nerwu obwodowego przy jego dławieniu i naciągnięciu. Praca habilitacyjna, Dział Wydaw. Akad. Medycznej, Warszawa, 1968.
  6. Nowotny J. Zarys rehabilitacji w dysfunkcjach narządu ruchu AWF Katowice 1990.
  7. Ortopedia i rehabilitacja, Dega W., Senger A. (red.), PZWL, Warszawa, 1996.
  8. Straburzyński G., Straburzyńska –Lupa A. Medycyna fizykalna, PZWL, Warszawa, 1997.
  9. Traumatologia narządu ruchu, Tylman D., Dziak A. (red.) (1996), PZWL, Warszawa.
pixel