Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Neti naturalne płukanie nosa

Zdecydowanie najlepszym sposobem na utrzymanie czystości i drożności dróg oddechowych jest regularne płukanie nosa, w jodze znane jako neti. Płukanie nosa jest zabiegiem higienicznym szczególnie wskazanym dla osób praktykujących głębokie oddychanie, zwłaszcza w naszych czasach, kiedy zanieczyszczenie powietrza, papierosy i śluzotwórcza dieta stały się smutną codziennością.

 

Jak działa płukanie nosa metodą Neti?

Zabieg neti rozmiękcza i wypłukuje złogi suchego śluzu, rozpuszcza i usuwa kurz, smar i inne zanieczyszczenia, a także przemywa wrażliwe zakończenia komórek węchowych, ułatwiając im czerpanie i wchłanianie chee z powietrza. Aby przeprowadzić zabieg neti najlepiej podgrzać ok 2 filiżanki czystej wody do temperatury ciała i rozpuścić w niej ok 1/2 łyżeczki soli NaCl. Chodzi o to by temperatura i zasolenie płukanki były zbliżone do warunków panujących w kanałach nosowych, tak aby pomiędzy roztworem a błonami śluzowymi nosa nie zachodziła osmoza płynów.

 

Sposób wykonania płukania nosa Neti

Wlej roztwór do czajniczka lub naczynia specjalnie przystosowanego do zabiegu neti. Ukucnij lub stój wykorzystując pełną grawitację, przechyl głowę w jedną stronę i wsuń dzióbek czajniczka-dzbanka do górnej dziurki. Przechylaj głowę dopóty , dopóki słony roztwór nie zacznie wpływać górną, a wypływać dolną dziurką . Jeśli nos jest zapchany i płukanka nie może swobodnie przepłynąć z jednej strony na drugą , wolnym kciukiem zatkaj dolną dziurkę i delikatnie wciągaj wodę górną. Wciągaj tak długo, aż poczujesz,że woda zaczyna spływać ci do gardła, ale nie połykaj jej tylko regularnie wypluwaj. W czasie płukanie nosa nie należy wdychać powietrza. Po przepuszczeniu przez jedno nozdrze około połowy objętości roztworu przechyl głowę w drugą stronę i powtórz zabieg, wlewając wodę do drugiego nozdrza.


Po zużyciu całej wody zatkaj kolejno lewą i prawą dziurkę kciukiem, lekko wydmuchując powietrze drugą stroną. Możesz się zdziwić, widząc co wylatuje z twego nosa: oprócz normalnych „gilów” możesz jeszcze znaleźć czarny piasek, zlepki kurzu i kłaczków,śluzowaty smar, włókniste nitki i inne zanieczyszczenia nagromadzone w jamie nosowej. Po wydmuchaniu resztek wody i brudów z obu nozdrzy należy jeszcze osuszyć kanały nosowe. W tym celu pochyl się do przodu , trzymając ręce na biodrach i szybko kiwaj głową w górę i w dół, jednocześnie mocno wydychając powietrze przez nos. Cały zabieg jest prostszy, niż się zdaje: największym problemem nie są opisane czynności, ale zahamowania psychiczne. Neti wymaga przede wszystkim spokoju i skupienia.

 

Korzyści dla zdrowia, które przynosi płukanie nosa Neti


Niezwykłe wyostrzenie węchu po dokładnym przepłukaniu nosa powinno przekonać każdego o leczniczym działaniu tego zabiegu i jego korzystnym wpływie na oddychanie oraz ogólny stan zdrowia. Nagle wszystkie zapachy, których dotąd nie czułeś, zaczynają się układać w aromatyczną symfonię, a zmysł smaku w dużej mierze zależy od nosa i niebywale się poprawia. A co najważniejsze zabieg ten w połączeniu z ćwiczeniami oddechowymi ogromnie wzmaga witalność organizmu. Jeżeli praktykujesz kontrolę oddechu i regularnie wykonujesz płukanie jamy nosowej – możesz na zawsze pożegnać się z przeziębieniami.

Zachodni lekarze wciąż upierają się, że przyczyną przeziębienia i innych chorób układu oddechowego są zarazki, lecz prawdziwym źródłem tych dolegliwość jest patologiczny stan zatrucia błon śluzowych nosa, który prowadzi do ich stanów zapalnych i tworzeniu się warstwy suchego, toksycznego śluzu będącego idealną pożywką dla zarazków. Gromadzące się toksyny poważnie uszkadzają śluzówkę nosa i zmniejszają odporność kanałów nosowych na zakażenie. Zarazki są objawem, a nie przyczyną przeziębienia . Płucząc nos kilka razy w tygodniu a najlepiej codziennie utrzymujesz go w należytej czystości i w ten sposób uodparniasz się na przeziębienie, tak powszechne w czasach zanieczyszczenia powietrza i niewłaściwej diety.

autor: Daniel Reid "Tao zdrowia"

 

 Wybierz >> Swój Dzbanek do płukania nosa Neti

pixel