Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Palec młotkowaty

Palec młotkowaty może być następstwem płaskostopia poprzecznego oraz haluksa. Deformacja ta dotyczy często najdłuższego II palca stopy, ale może też być deformacją pozostałych palców. Przyczyną dolegliwości często bywa noszenie zbyt małego i płytkiego obuwia. Szpilki czyli buty na wysokim obcasie utrzymują zaś stawy śródstopno - paliczkowe w nadmiernym wyproście. W taki przypadku w stawie pojawia się ból, zmiany zwyrodnieniowe oraz stany zapalne, czego następstwem jest problem z doborem odpowiednich butów. 



Przyczyny i objawy palca młotkowatego.


Palce młotkowate tworzą się u ludzi noszących obuwie o nieodpowiedniej wielkości. Za małe buty powodują ucisk paliczków stopy. Powstawaniu tej deformacji towarzyszy też paluch koślawy (hallux valgus), który wpływa na niewłaściwe rozłożenie palców. Paluch przesuwa się w miejsce II palca stopy i wymusza na nim nadmierne zgięcie. Palce młotkowate bardzo często przytrafiają się osobom nieprawidłowo stawiającym stopy na podłożu, które przenoszą ciężar całego ciała na przodostopie.

Przyczyny dodatkowe

Przyczyną tego schorzenia mogą tez być wady wrodzone oraz choroby neurologiczne: udar mózgu, stwardnienie rozsiane, porażenie mózgowe. Palce młotkowate mogą tez mieć podłoże diabetologiczne i występować u osób z cukrzycą. Często też pojawiają się u ludzi ze znaczną nadwagą i otyłością.

Nasilające się objawy

Ludzie borykający się z tym zwyrodnieniem mogą zaobserwować widoczne zmiany w wyglądzie palców stopy. II palec stopy jest cały czas wygięty a na jego końcu pojawiają się odciski. Odcisk taki jest coraz bardziej twardy i bolesny - co w efekcie może prowadzić do jego zesztywnienia. Jest to skutek deformacji w obrębie stawu śródstopno - paliczkowego. Palec z wyglądu przypomina szpony stąd też popularna ich nazwa palce szponiaste.

Palce młotkowate nie leczone ortopedycznie skutkują złamaniami szyjek kości oraz dużymi problemami z poruszaniem się.

U kogo może wystąpić palec młotkowaty?

Obserwuje się, że schorzenie to najczęściej występuje u kobiet niżeli u mężczyzn. Powodem jest na pewno dobieranie przez kobiety eleganckich butów, które nie zawsze mają fizjologiczny kształt- szpilki, obuwie na obcasie itp. przyspieszają rozwój chorób stopy oraz deformacji przodostopia.


Profilaktyka i leczenie palca młotkowatego.


Przy deformacji palców jakim są palce młotkowate należy zwrócić uwagę na wybór prawidłowych butów zdrowotnych. Przy istniejącej już deformacji stopy wskazane jest ułożenie paliczka w pozycji wyprostu, najlepiej za pomocą odpowiednich ortez i aparatów ortopedycznych, które zapobiegają otarciom palców oraz zmniejszają ból i komfort poruszania się oraz nie dopuszczają do dalszego rozwoju deformacji. W terapii tego schorzenia bardzo dobrze sprawdzają się wkładki ortopedyczne do obuwia. Kiedy schorzenie to powoduje przewlekły ból i utrudnia chodzenie niezbędna jest wizyta u lekarza specjalisty, najlepiej ortopedy.
Trwałe deformacje stopy leczy się już tylko operacyjnie. Zabieg ten wykonuje się najczęściej w znieczulenie miejscowym. Chirurg nacina paliczek w miejscu przebiegu ścięgien. Cięcie to umożliwia dalsze następujące etapy leczenia operacyjnego. Po zbiegu końcówki ścięgien, ponownie się zrastają, co w efekcie prowadzi do wyprostowania się przykurczonego palca. Czasami konieczne będzie usunięcie niewielkiej części kości śródstopia. Rehabilitacja po operacji przebiega raczej bez wielu powikłań. Zaraz po operacji nosi się odpowiednie buty ortopedyczne odciążające przodostopie w dalszym etapie należy zadbać o prawidłowe obuwie zdrowotne oraz wkładki profilaktyczne do butów.

 

Kup Teraz >> Ortezy Stopy

Polecane

pixel