Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Co to są żylaki i jak się ich pozbyć?

2018-09-07
Co to są żylaki i jak się ich pozbyć?

Żylaki jaka jest ich geneza? Czy wiesz że człowiek jest jedynym organizmem żywym, który cierpi na choroby układu żylnego. Przyczyną tego jest nasza ewolucyjna postawa pionowa oraz brak aktywności ruchowej. To wszystko prowadzi do znacznego nacisku na żyły, a w takich warunkach praca mięśni pompujących krew, nie jest w stanie wystarczająco wspierać powrotnego przepływu krwi. Inne czynniki wpływające na żylaki to uwarunkowania genetyczne oraz wiek, przebyte ciąże, otyłość i czynniki hormonalne. Żyły ulegają znacznemu poszerzeniu powodując nie domykanie się zastawek i cofanie się krwi z powrotem. Żyły powierzchowne nie są stabilizowane przez mięśnie i układ kostny, zamieniając się w rozszerzone i wężykowate żylaki.

Co to są żylaki?

Żylaki jest to termin medyczny,opisujący nienaturalnie i stale rozszerzone naczynia żylne,które nigdy nie odzyskają fizjologicznej elastyczności, co uniemożliwia prawidłowy przepływ krwi.

Co jest przyczyną żylaków?

Poznaj, 3 podstawowe rodzaje czynników sprzyjających powstawaniu zmian żylakowatych:

1 Mechaniczne przeszkody przepływu krwi z kończyn dolnych do góry:

-ciasna odzież

-ciąża

-otyłość

-zatwardzenia i zaparcia

-siedzący tryb życia, zakładanie nogi na nogę

-sport ,które powodują uciskanie jamy brzusznej i podnoszenie ciężarów

2 Wszystko co powoduję wiotczenie ścian naczyń krwionośnych:

-hormony(tabletki klimakteryczne,pigułki antykoncepcyjne,ciąża)

-papierosy

-alkohol

-narkotyki

-leki i chemia

-ciepło(przegrzewanie)

-zła dieta

3 Brak mechanizmu mięśni pompujących:

-Stojący, siedzący, leżący tryb życia

-Wysokie obcasy i nieprawidłowe obuwie

-niedowłady i porażenia neurologiczne

Czynniki genetyczne powstawania żylaków

Prawdopodobieństwo występowania żylaków w rodzinie jest bardzo wysokie. Dlatego też należy zwrócić baczną uwagę na historię występowania tej choroby wśród najbliższych.

Objawy początkowe żylaków:

-Opuchnięte kostki

-Zmęczone nogi

-mrowienie, swędzenie, ból nóg

W sytuacji, gdy krew nie płynie z powrotem w kierunku serca w naturalny sposób,woda z żył przesiąka do otaczających tkanek.Obrzęk pojawia się w szczególności wokół kostek. Jeśli zaobserwujesz taką opuchliznę wieczorem każdego dnia, istnieje wysokie prawdopodobieństwo że twoje żyły są uszkodzone i masz zmiany żylne.

Domowe sposoby na żylaki

Żylaki tak jak wcześniej wspominaliśmy jest to schorzenie polegające na rozszerzeniu żył powierzchniowych kończyn dolnych. Aby zapobiec żylakom zalecane jest noszenie elastycznych, dobrze dopasowanych pończoch uciskowych, które powinno się zakładać na krótko przed wstaniem z łóżka. Osobom cierpiącym na żylaki goleni, polecamy zastosowanie maści bursztynowej, ponieważ efekty mogą okazać się zdumiewające. Prawie w każdym przypadku stosowania tej maści, po pewnym czasie żylaki znikały. Maść bursztynową należy używać 2 razy dzienne, rano i przed snem. pocierając miejsca objęte żylakami. oczywiście dobre skutki przynosi też terapia ziołowa. Oto mieszanka ziołowa, pomagająca przy tym schorzeniu:

  1. Ziele ruty 50g
  2. Kora kasztanowca 50g
  3. Ziele krwawnika 40g
  4. Koszyczek rumianku 40g
  5. Ziele nawłoci 30g
  6. Kwiat głogu 20g
  7. Ziele nostrzyka 20g

Wsypać łyżkę stołową mieszanki na szklankę wrzątku, parzyć pod przykryciem 5-20 min., przecedzić, pić 3 razy dziennie po jedzeniu. Maść bursztynowa jest również doskonale znana jako lek pomagający w leczeniu kręgosłupa.

Kompresyjne leczenie żylaków

Leczenie uciskowe zmian żylakowatych, czyli kompresjoterapia za pomocą specjalnych medycznych wyrobów uciskowych, takich jak pończochy uciskowerajstopy,  podkolanówki przeciwżylakowe - jest  dziś terapią podstawową przy zmianach żylnych. Odpowiednio dobrane produkty o sprawdzonych parametrach, rozmiarze i klasie ucisku zmniejszają średnicę żył dzięki czemu zastawki żylne mogą znowu się domykać i krew płynie w dobrym kierunku (do serca) nie cofając się.Przy stosowaniu tego rodzaju terapii od samego początku nowoczesne medyczne rajstopy i pończochy uciskowe mogą być stosowane do ucisku tkanek miękkich wraz ze specjalnymi bandażami kompresyjnymi.

Jak działają produkty przeciwżylakowe?

Medyczne wyroby kompresyjne do, których zaliczamy produkty przeciwżylakowe jak rajstopy czy pończochy, zapobiegają tworzeniu się nowych zmian żylakowatych oraz sprawują kontrolę nad istniejącymi chorobami żylnymi.

*Warto zaznaczyć że medyczne wyroby uciskowe to takie, które są sklasyfikowane w IV klasach (stopniach) uciskowych wg RAL (Niemieckie Towarzystwo Flebologiczne) ze stopniowanym uciskiem od maksymalnego 100% wokół kostki, malejącym fizjologicznie w kierunku serca. Nie należy ich mylić z wyrobami profilaktycznymi mających działanie opinające, które zapobiegają wystąpieniu żylaków czyli: 70, 140, 280 DEN!

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2018
pixel