Stopa końsko-szpotawa jest to najczęstsza wrodzona wada stopy u dzieci, a zniekształcenie dotyczy zarówno stawów skokowych (skokowo-goleniowego i skokowo-piętowo-łódkowego), jak i innych stawów stopy.
W schorzeniu tym stopa nie jest objęta procesem chorobowym, zaś deformacja polega na jej zgięciu grzbietowym w stawie skokowym lub pionowym ustawieniu kości piętowej. Poznajmy dokładniej tą wrodzoną wadę postawy.
Czym są palce młoteczkowate znane też jako palce młotkowate? Otóż przyczyn tej wady (deformacji palców stopy) jest wiele, niektóre są nie znane, zaś ze znanych wymienia się m.in.
Płaskostopie spotykane u dorosłych charakteryzują się większym nasileniem zmian chorobowych, często definitywnym utrwaleniem tych zmian, zaburzeniami w krążeniu krwi, a także zmianami degeneracyjnymi w najbardziej przeciążonych stawach.
Stopy płasko-koślawe mogą być przyczyną dolegliwości w obrębie łydki. Ból występujący najczęściej po długim chodzeniu lub bieganiu. Zobacz jak sobie z tym poradzić.
Panowie przekonali się już do zabiegów kosmetycznych twarzy, pielęgnują też dłonie. Na pedicure jednak przychodzą nieliczni. Stopa to 28 kostek, 19 mięśni i 107 ścięgien oaz więzadeł. Chociaż stosunkowo niewielka, musi dźwigać codziennie wiele kilogramów - zwłaszcza jeśli jest to stopa męska.
Choroba określana nazwą " ostroga piętowa" polega na utworzeniu się wyrośli kostnej na obciążanej części guza piętowego. Ucisk na ostrogę daje wyjątkowo dokuczliwe bóle pięty często promieniujące do całej stopy.
Kręgi szyjne tworzące kręgosłup w jego górnym odcinku aż do podstawy czaszki wspierają głowę i pozwalają na jej ruchy. Główne schorzenia dotyczące tego bardzo wrażliwego obszaru ciała są związane z urazami lub zwyrodnieniem stawów.
Tak jak dziecku z prawidłowo wykształconym i rozwijającym się uzębieniem, żaden lekarz nie zaleci noszenia aparatu ortodontycznego, tak chyba oczywisty jest fakt, że zdrowym stopom dziecka nie potrzeba mechanicznych i biernie działających ortez, podpór w postaci wkładek czy specjalnego obuwia.