Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Skolioza co to za choroba?

2018-11-15
Skolioza co to za choroba?

Skolioza to zniekształcenie kręgosłupa a w szczególności skrzywienie boczne i rotacyjne, czyli tzw skolioza lewostronna i prawostronna rotacyjna, jest deformacją, która wbrew uogólnionym poglądom nie dotyczy kości, lecz w równym stopniu mięśni i więzadeł. Postępujące stopniowo zniekształcenie kręgów oraz skręcenie ich względem siebie doprowadza do powstania charakterystycznego zniekształcenia klatki piersiowej, czyli garbu żebrowego,nierównego ustawienia łopatek i barków.

Jak powstaje skolioza?

Jakkolwiek nie zawsze udaję się ustalić przyczynę powodującą powstanie tej wady, przyjmuje się że w dużym odsetku na jej powstanie składają się nawyki wadliwej postawy (siedzenie w szkole w nieodpowiedniej pozycji i ławce,stałe noszenie przez dzieci nieodpowiedniej teczki z książkami po jednej stronie ,pewne przyzwyczajenia utrwalone podczas wykonywania niektórych zawodów np. stomatolog)Do powstania tej wady postawy pod wpływem wymienionych czynników dochodzi najczęściej u osób z pewną wrodzoną niewydolnością układu mięśniowego .

Skolioza jak jej zapobiegać?

Leczenie skolioz jest zadaniem bardzo trudnym i niewdzięcznym. Dlatego najważniejsze jest zapobieganie jej.    Profilaktyka powinna, obejmować dzieci od okresu niemowlęcego aż do czasu ukończenia wzrostu.                                      U niemowląt należy unikać obciążenia kręgosłupa przy wczesnym siadaniu lub chodzeniu.U dzieci w wieku szkolnym powinno się kłaść nacisk na higieniczne i sportowe wychowanie. W przypadkach skrzywień czynnościowych szerokie zastosowanie znajduję gimnastyka korekcyjna oraz zajęcia w wodzie. Wśród ćwiczeń fizycznych szczególnie należy wyróżnić pływanie, które najbardziej przyczynia się do wzmocnienia mięśni grzbietu, będącymi aktywnymi stabilizatorami kręgosłupa.

Skolioza leczenie

W przypadkach bardziej opornych i zaniedbanych skolioz oprócz fizjoterapii korekcyjnej, zaleca się okresowe stosowanie gorsetu ortopedycznego ze szczególnym uwzględnieniem ortez dynamicznych, które aktywnie korygują ustawienie kręgosłupa stymulując mięśnie posturalne do pracy nie osłabiając ich. W przypadkach mocno zaniedbanych, nie podatnych na leczenie rehabilitacyjne stosuję się leczenie operacyjne.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2018
pixel