Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak zakładać pończochy uciskowe?

2018-11-19
Jak zakładać pończochy uciskowe?

Wielu Klientów często zadaję nam pytanie dotyczące prawidłowego aplikowania oraz dopasowania wyrobów kompresyjnych. Dlatego postanowiliśmy rozprawić się z tym tematem :)

Pewnie już wiesz że, pończochy uciskowe, jak również rajstopy i podkolanówki kompresyjne to obecnie najpopularniejsza metoda terapii obrzęków i żylaków kończyn dolnych. Dowiedz się jak prawidłowo je zakładać aby spełniały swoją funkcję.

Jak zakładać pończochy uciskowe?

Zanim zaczniemy zakładać pończochę uciskową, zaleca się ściągnięcie zegarka i biżuterii. Podczas zakładania pończochy, należy unikać nadmiernego jej naciągania poprzez zbyt mocne rozszerzanie materiału kompresyjnego. W ten sposób dany produkt może nie przylegać prawidłowo do kończyny, co powoduję obniżenie poziomu kompresji medycznej. Ale również pończocha będzie miała tendencje do rolowania i ześlizgiwania z nogi, a z tyłu kolana wystąpi efekt gromadzenia się materiału, czego efektem będzie nadmierny ucisk.

Pończochy uciskowe należy zakładać rano, zaraz po wstaniu z łózka. To samo dotyczy pomiaru wszystkich produktów kompresyjnych. Powodem jest narastający obrzęk kończyn w ciągu dnia, który u osób z problemami krążeniowymi może zwiększać znacznie obwód kończyn.

Pończochę uciskową należy pochwycić obiema rękoma w okolicy palców, marszcząc jednocześnie materiał. Następnie pończochę należy wciągnąć na stopę przełożyć przez piętę i równomiernie rozprowadzić w kierunku kolana, a w przypadku rajstop uciskowych powyżej bioder. Należy uważać aby pończocha nie była nadmiernie naciągana przy każdym zakładaniu. Należy unikać nachodzenia dzianiny na siebie gdyż powoduję to nieprzyjemny dyskomfort. Za każdym razem upewnij się czy pięta znajduję się na odpowiednim miejscu.

Jak długo nosić pończochy uciskowe po skleroterapii i operacji żylaków?

Często piszecie do nas pytania - Jak długo nosić pończochy uciskowe? W tym miejscu szybko odpowiadamy na to pytanie...


Pończochy uciskowe podobnie jak rajstopy przeciwżylakowe używamy - Każdego dnia i najlepiej przez cały dzień ! Nie ma innej alternatywy jeśli chcemy osiągnąć efekty w naszej terapii. Ma to szczególne znaczenie po operacji żylaków i skleroterapii

Wtedy  pończochy uciskowe są absolutnie niezbędnym elementem naszej garderoby, niezależnie od tego czy siedzimy czy stoimy.Podczas podróży, jazdy samochodem czy lotu samolotem, pończocha uciskowa pozwala zapobiec powstawaniu skrzepów krwi, które tworzą się nawet u ludzi ze zdrowymi żyłami.

Noszenie pończoch i rajstop uciskowych w trakcie gimnastyki codziennej lub podczas spacerów, sprzyja rozwijaniu mięśni jak również ich regeneracji. Najlepszym przykładem są tu także podkolanówki kompresyjne od lat stosowane przez sportowców. W trakcie wykonywania tych czynności mięśnie muszą wykonać dodatkowy wysiłek aby przezwyciężyć zewnętrzne ciśnienie. Dlatego zaleca się zakładanie wyrobów uciskowych po porannej toalecie, ponieważ wtedy nasze nogi nie są jeszcze opuchnięte.

Jak prać pończochy uciskowe?

Wielu z was używa na co dzień zalecane przez lekarzy produkty przeciwżylakowe takie jak pończochyrajstopy i podkolanówki uciskowe. Nasuwa się więc pytanie:

Jak prawidłowo dbać o ten cenny element garderoby? 

Odpowiedź jest prosta dbając o nie jak o cenny skarb. Taka pończocha uciskowa powinna być prana zaraz po jej zdjęciu każdego dnia. Wtedy właśnie pończocha wyciąga się i następuję zwolnienie ucisku po całodziennym noszeniu. Ponadto, na pończosze gromadzą się drobinki skóry,pot, pozostałości po kosmetykach, oraz innych substancjach używanych na co dzień. Mogą one spowodować uszkodzenie włókien przez co dzianina w danym produkcie może stracić swoją elastyczność. Dlatego należy zwrócić uwagę czy daną pończochę można prać w pralce gdyż ułatwia to bardzo utrzymanie ich higieny.

Zasadniczo, im częściej pierzemy naszą pończochę, tym dłużej zachowujemy jej elastyczność. Bardzo istotnym czynnikiem warunkującym prawidłową pielęgnację Twoich wyrobów uciskowych jest używanie wysokiej jakość detergentów specjalnie przeznaczonych dla tych kompresyjnych dzianin w praniu mechanicznym lub ręcznym.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2018
pixel