Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Co to są kolana koślawe i szpotawe?

2018-12-01
Co to są kolana koślawe i szpotawe?

U człowieka prawidłowo zbudowanego, który stoi na wyprostowanych nogach, przyśrodkowe powierzchnie stawu kolanowego oraz powierzchnie kostki czyli stawów skokowych powinny się stykać.

Jak wyglądają kolana koślawe i szpotawe?

Jeśli udo nie przechodzi prosto w goleń, ale między udem a golenią powstaje kąt ,którego wierzchołek zwrócony jest do wewnątrz - mówimy o kolanach koślawych (kończyny w kształcie tzw. litery X). Jeśli udo tworzy z golenią kont rozwarty ku wewnątrz kąt rozwarty ku wewnątrz i powstają łukowate wygięcia trzony kości udowej oraz podudzia to mamy do czynienia z kolanami szpotawymi (tzw kończyny w kształcie litery O). Kolano szpotawe jest odwrotnością kolana koślawego.

Jak ćwiczyć kolana koślawe i szpotawe?

Zniekształcenie kolan należy leczyć u ortopedy. We wczesnym okresie dobre wyniki daje gimnastyka korekcyjna .Dziecko mające skłonności do koślawości w stawach kolanowych powinno nosić, odpowiednie obuwie wraz z wkładkami ortopedycznymi supinującymi, wystrzegać się długiego stania, a w szczególności stania w rozkroku. Należy natomiast dobierać mu takie zajęcia i ćwiczenia, które będą eliminować szkodliwe działania ciężaru ciała na stawy kolanowe, a jednocześnie zapewniały właściwy rozwój mięśni (pływanie jazda na rowerze itp). Działanie korygujące koślawość ma także siedzenie ze skrzyżowanymi nogami tzw"po turecku".Dlatego dzieciom z koślawością kolan zaleca się częste siedzenie w taki właśnie sposób. W przypadku koślawości kolan ćwiczenia korekcyjne są w pewnym sensie podobne jak w przypadku koślawości kolana z tym że stanowią odwrotność tych pierwszych. Ich celem jest uzyskanie rozciągnięcia wszystkich tkanek znajdujących się na wewnętrznej powierzchni stawu kolanowego .

Jak leczyć kolana koślawe i szpotawe?

Leczenie szpotawości i koślawości kolan nie jest łatwe i powinno odbywać się pod nadzorem ortopedy i fizjoterapeuty.W ostatnich czasach dobre efekty daje leczenie zachowawcze za pomocą specjalistycznych ortez 3 i 4 - punktowych typu OA. Ortezy kolana typu OA to aparaty ortopedyczne, które za pomocą specjalnych śrub, odciążają dany przedział kolana. Zapobiegając w ten sposób ich bolesność i tworzeniu się zmian zwyrodnieniowych, oraz dalszych deformacji w obrębie stawu kolanowego.

Ortezy OA na koślawość i szpotawość kolan>>

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2018
pixel