Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Poznaj 4 popularne złamania kości

2018-12-03
Poznaj 4 popularne złamania kości

Złamanie kości to pełne przerwanie tkanki kostnej w obrębie szkieletu. Złamania ze względu na przyczynę możemy podzielić na: na złamania zgięciowe, złamanie na skutek skręcenia, złamania z powodu nagłego przesunięcia i złamania awulsyjne czyli  zerwania - oderwania. Pierwszymi widocznymi objawami złamania kości są: ból, obrzęk, krwiak w przypadku złamań otwartych krwotok i wstrząs. Poniżej przedstawiamy 4 popularne rodzaje złamań podzielone według umiejscowienia kontuzji.

1.Złamanie Kręgosłupa


Zakres ruchów w kręgosłupie jest dość rozległy, jednakże ma swoje granice, których przekroczenie pod wpływem urazu doprowadza do uszkodzeń, najczęściej w następstwie zadziałania gwałtownych sił, które powodują nadmierne zgięcie, wyprost lub skręt,a więc przede wszystkim w wypadkach komunikacyjnych (samochód, motor, pociąg, rower itp)jak również upadkach z wysokości i skoków do wody. Jeżeli u ofiar wypadków występuję ból w okolicy kręgosłupa, to należy zawsze brać pod uwagę jego złamanie .

Przebieg i objawy złamania kręgosłupa

Złamanie kręgosłupa mało przypomina złamanie kości długich.rzadko też spostrzega się zniekształcenie. Złamanie kręgów polega zwykle na zgnieceniu lub oderwaniu jego fragmentu.W większości przypadków urazów kręgosłupa nie dochodzi do uszkodzenia rdzenia kręgowego ani korzeni nerwowych. Jednakże możliwość takiego uszkodzenia, wskutek przemieszczenia odłamów kostnych i złamania osi kanału kręgowego,istnieje zawsze, co może spowodować poważne komplikacje w postaci porażenia kończyn,pęcherza i odbytnicy. Skóra w porażonych odcinkach ciała traci czucie, czasami zdolność wydzielania potu.Chory nie może oddawać moczu, a kał oddaje bezwiednie.

Dlaczego złamania kręgosłupa są groźne?

Uszkodzenie odcinka szyjnego i przerwanie na tej wysokości rdzenia kręgowego może spowodować nawet nagłą śmierć. Jeżeli podejrzewamy złamanie kręgosłupa należy postępować z pacjentem szczególnie ostrożnie. Nie wolno podnosić chorego lub stawiać go na nogi. Należy w tej samej pozycji ,w jakiej został znaleziony,delikatnie i bardzo ostrożnie przesunąć go na nosze,szeroką deskę lub wyjęte z zawiasów gładkie drzwi .Następnie poszkodowanego przywiązujemy do podłoża szerokimi opaskami bądź prześcieradłem, ręcznikiem w celu zmniejszenia ryzyka przemieszczenia odłamów kostnych, i ze szczególną ostrożnością przewozimy do szpitala. W przypadkach złamań kompresyjnych związanych z osteoporozą warto zabezpieczyć cały kręgosłup gorsetem ortopedycznym bądź ortezą kręgosłupa.


2.Złamanie żeber

Złamanie żeber zdarza się przeważnie u ludzi starszych wskutek uderzenia lub upadku na jakiś wystający przedmiot, np kant stołu. Jeżeli nie powoduje ono uszkodzeń płuc lub naczyń i nerwów międzyżebrowych, przebiega bez powikłań. Niekiedy jednak nawet złamanie jednego żebra może utrudnić oddychanie w następstwie silnego bólu, spowodować krwotok z tętnicy międzyżebrowej, uszkodzenie miąższu i odmę płuca. Już w pierwszych godzinach występuję dotkliwy ból, nasilający się przy oddychaniu ,oraz znaczne ograniczenie ruchów oddechowych po uszkodzonej stronie. W miejscu złamania istnieje bolesność dotykowa a czasem tzw odma podskórna, słychać trzeszczenia, które świadczą o skaleczeniu płuca i gromadzeniu się powietrza pod skórą. W tej sytuacji należy założyć ortopedyczny pas żebrowy. Może to być elastyczna orteza o różnej szerokości dopasowana w zależności o potrzeby i miejsca złamania. Pas należy założyć okrężnie na poziomie złamania.U ludzi starszych zbyt mocny ucisk może spowodować kłopoty z oddychaniem.


3.Złamanie kości śródręcza i paliczków 

Złamanie kości śródręcza i paliczków występuję zazwyczaj bezpośrednio po urazie ,np.upadku jakiegoś ciężkiego przedmiotu na dłoń lub palec, po przytrzaśnięciu drzwiami itp, czy też w bójce złamanie kciuka, tzw. bokserskie .

Objawy złamania dłoni

W miejscu urazu spostrzegamy obrzęk, zasinienie niekiedy zniekształcenie, któremu towarzyszy ból. Unieruchomienie czyli zaopatrzenie ortopedyczne powinno obejmować palce, dłoń i przedramię w kierunku łokcia.Tak unieruchomione przedramię wraz z ręką należy odciążać na temblaku.

4.Złamanie nadgarstka

Złamanie małych kości nadgarstka jest bardzo trudne do rozpoznania bez badania radiologicznego, nie są to częste złamania. Dotyczą głownie kości łódeczkowatej oraz kości księżycowatej. Złamanie to należy podejrzewać przy każdym silnym urazie nadgarstka u dorosłego człowieka jaki u dzieci, jeżeli nie ma charakterystycznych objawów jakiegoś innego uszkodzenia bądź choroby (np.zespół cieśni nadgarstka).

Sportowe urazy nadgarstka

Urazy i kontuzje nadgarstka występują bardzo często podczas uprawiania sportów zarówno zimowych jak np. snowboard, freestyle oraz kontaktowych koszykówka, piłka ręczna i tenis.

Ortezy stabilizujące złamania kości>>

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2018
pixel