Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Kiedy Twoje nogi potrzebują wsparcia?

2018-12-18
Kiedy Twoje nogi potrzebują wsparcia?

Dlaczego warto się dowiedzieć kiedy Twoje nogi potrzebują wsparcia ? I czym jest przewlekła niewydolność żylna?


PNŻ czyli przewlekła niewydolność żylna , szczególnie upodobała sobie kobiety co nie oznacza że mężczyźni nie powinni się przed nią chronić. Niestety póki na naszych nogach nie pojawią się żylaki, nie zaatakuję nas silny ból lub uciążliwe obrzęki, bagatelizujemy problem. A nie powinniśmy gdyż ta choroba zyskuję miano cywilizacyjnej i może wiązać się z poważnymi konsekwencjami. Czy w ostatnim czasie dowiedzieliśmy się czegoś nowego na temat jej leczenia ?


Zaburzenie to w skrócie nazywamy PNŻ. Można zdefiniować je jako utrwalone bądź chroniczne utrudnienie odpływu krwi żyłami powierzchniowymi i głębokimi kończyn dolnych.


Jakie są najczęstsze objawy PNŻ?

Objawów jest sporo od tych mniej dokuczliwych, jak uczucie ciężkość nóg, poprzez skurcze nocne ,tzw" pajączki" do zaawansowanych żylaków, wylewów podskórnych i obrzęków całych kończyn dolnych. W ostateczności objawy te prowadzą do zakrzepicy żylnej i owrzodzeń podudzi.


Kto z nas chce mieć takie nogi? I co gorsze, kto chce poważnie ograniczyć swoje życie? Odpowiedź jest prosta - Nikt z Nas.


Jak można temu zapobiegać?

Aby zminimalizować ryzyko chorobowe powinniśmy niwelować czynniki, które je nasilają:

1. Siedzący lub stojący tryb życia.
2. Brak aktywności ruchowej i sportu.
3. Nadwaga i otyłość - u ludzi z większą wagą częściej pojawia się uczucie ciężkości nóg, bóle podudzi oraz obrzęki kończyn dolnych.
4. Ciąża - większa cześć kobiet w ciąży zgłasza dolegliwości związane z krążeniem żylnym, częściej w tym okresie powstają żylaki, obrzęki i pajączki podskórne.
5. Leki hormonalne - leczenie farmakologiczne za pomocą hormonów w tym tabletki antykoncepcyjne i hormonalna farmakoterapia zastępcza jak również różnego rodzaju leczenie steroidowe może przyspieszać powstawanie żylaków.          6. Leczenie hormonalne sprzyja też zakrzepicy żylnej.
7. Ekspozycja na wysokie temperatury - gorące kąpiele i nagminne przebywanie na słońcu nasila ból i obrzęk.
8. Używki papierosy, alkohol, narkotyki jak również słodycze i cukry złożone przyspieszają rozwój żylaków.


Jak leczyć przewlekłą niewydolność żylną?

W profilaktyce należy postawić na sport i ruch pod każdym pretekstem. Potrzebna będzie odpowiednio zbilansowana dieta oraz unikanie wszelkiego rodzaju używek. Należy robić to wszystko, o pozwala zachować zdrowy styl życia.Stosuj proste zabiegi aby nie narażać się na dodatkowe obciążenia: nie zakładaj nogi na nogę, nie krzyżuj ich, zapomnij o obcisłych źle dopasowanych ubraniach i butach, a tym bardziej szpilkach. Wiemy jest to trudne, ale lepiej świadomie minimalizować ryzyko.


Kompresjoterapia czyli leczniczy ucisk

Jeśli chodzi o leczenie zaburzeń krążenia żylnego to chyba najbardziej sprawdzonym sposobem na zapobieganie żylakom oraz łagodzenie ich objawów jest kompresjoterapia. Jest to metoda stosowana przez lekarzy na całym świecie polegająca na dopasowaniu odpowiednich wyrobów medycznych (rajstopy, pończochy, podkolanówki) posiadających odpowiednią klasę kompresji od I - IV, którą dobiera się w zależności od zaawansowania choroby. W profilaktyce żylaków stosujemy rajstopy uciskowe o nieco mniejszym stopniu kompresji najczęściej wyrażane w klasach opinających (70 - 280 DEN).


Poznaj produkty przeciwżylakowe ➤

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2018
pixel