Dlaczego warto jeść czosnek?
Czosnek często gości w naszej kuchni. Lubimy dodawać go do wielu potraw wegańskich, wegetariańskich i przyrządzania mięs. Jednak żaden opis czosnku nie będzie kompletny, jeśli nie wspomni się o jego zaletach dla zdrowia.
Czosnek właściwości
Allicyna zawarta w czosnku ma wspaniałe właściwości antybakteryjne, antywirusowe oraz przeciwgrzybiczne. Zalety tego składnika są najlepiej przyswajane, jeśli czosnek jest drobno posiekany, wyciśnięty przez praskę lub starty na tarce. Czosnek to również wspaniałe źródło selenu. Wpływ czosnku na zdrowie to m.in.: wspomaganie krążenia, układu trawiennego i immunologicznego, obniżanie ciśnienia oraz pozbywanie się toksyn z organizmu.
Czosnek działanie
Wystarczy zjadać 2-3 ząbki czosnku, aby wyraźnie obniżyć poziom cholesterolu we krwi. Można podawać również świeży sok czosnkowy. Początkowo (po rozpoczęciu stosowania czosnku) poziom cholesterolu we krwi może wzrosnąć (jest to naturalna reakcja, gdyż cholesterol uwalnia się z tkanek do krwi). Dr E.Bock z USA odkrył składnik czosnku - ajoen ("ajo" oznacza po hiszpańsku czosnek). Wykazał on, że ajoen działa tak, jak aspiryna ( zmniejsza skłonność do zmian zakrzepowo-zatorowych, zmniejsza lepkość krwi, a więc zapobiega miażdżycy i zawałowi). Czosnek - w przeciwieństwie do cebuli - można spożywać gotowany (nie traci on jedynie właściwości przeciwmiażdżycowych). Jak wiadomo, czosnek działa przeciwzapalnie (zabija wirusy, bakterie i pasożyty) oraz moczopędnie, przeciwnowotworowo, wiatropędnie, uspokajająco i odkażająco.
Czym najlepiej kroić czosnek?
Zwykły metalowy nóż pod wpływem siekania czosnku uwalnia drażniące związki chemiczne (dwusiarczan dwuallilowy) nadając potrawom charakterystyczny, ostry smak i zapach. W celu uniknięcia tego procesu, najlepiej używać noży ceramicznych lub przed posiekaniem uderzyć czosnek drewnianym wałkiem lub rozgnieść go bokiem noża. Bardzo proste, a może poprawić smak wielu potraw i uchronić przed zgagą. Noże ceramiczne polecane są również do krojenia warzyw i owoców.