Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Haluksy: Od Kłopotu do Zdrowych Stóp

2024-04-26
 Haluksy: Od Kłopotu do Zdrowych Stóp

Haluks - Co to jest hallux valgus / paluch koślawy?

Paluch koślawy, zwany potocznie haluksem (łac. hallux valgus), to schorzenie, które często wynika z noszenia nieodpowiedniego obuwia, szczególnie za ciasnego lub na wysokim obcasie, takiego jak szpilki, oraz o wąskich noskach. Noszenie takiego obuwia powoduje przeciążenie przedniej części stopy, co może prowadzić do obniżenia łuku poprzecznego i poszerzenia przodostopia, co nazywane jest płaskostopiem poprzecznym. Dodatkowo, spiczasty kształt butów może bezpośrednio prowadzić do koślawego ustawienia palucha. Chociaż istnieją predyspozycje genetyczne do rozwoju tej wady, noszenie nieodpowiedniego obuwia może zaostrzyć dolegliwości i przyspieszyć postęp deformacji.

Występowanie palucha koślawego często związane jest z predyspozycjami genetycznymi, otyłością oraz trybem życia, który charakteryzuje się długimi okresami stania. Stopy, które codziennie dźwigają ciężar całego ciała, mogą doświadczać nieprzyjemnych efektów noszenia obuwia nieprzystosowanego do ich naturalnego kształtu. Dodatkowo, genetyka odgrywa kluczową rolę w rozwoju tego schorzenia, co sprawia, że jest ono bardziej powszechne u kobiet, których układ więzadłowo-torebkowy stóp jest zwykle słabszy.

Przyczyny powstawania palucha koślawego

Przyczyną powstawania palucha koślawego może być zarówno genetyka, jak i noszenie nieodpowiedniego obuwia. Nawet jeśli nie ma dziedzicznych predyspozycji, regularne noszenie butów na wysokim obcasie, o wąskich czubkach i niewłaściwie dopasowanych może zwiększać ryzyko wystąpienia tej deformacji. Dodatkowo, płaskostopie poprzeczne, czyli obniżenie poprzecznego łuku stopy, może prowadzić do osłabienia tkanek miękkich stopy, co sprzyja powstawaniu palucha koślawego.

Leczenie i rehabilitacja palucha koślawego

Leczenie palucha koślawego zależy od stopnia deformacji stopy. W przypadku mniejszych deformacji stosuje się elastyczne ortezy, szyny, aparaty oraz wkładki ortopedyczne. W przypadku zaawansowanych deformacji, często konieczna jest interwencja chirurgiczna. Postęp w medycynie pozwala na szybsze zdrowienie po operacji, co umożliwia pacjentowi chodzenie w specjalnych butach ortopedycznych już kilka dni po zabiegu.

Jak zapobiegać paluchom koślawym?

Aby zapobiegać powstawaniu paluchów koślawych, ważne jest noszenie odpowiedniego obuwia, które zapewnia stopom naturalną swobodę ruchu i nie uciska ich. Należy również regularnie wykonywać ćwiczenia rozciągające stopy oraz dbać o dietę i utrzymywanie prawidłowej wagi ciała, ponieważ nadwaga może zwiększać obciążenie stóp. W przypadku już występujących objawów deformacji, zaleca się stosowanie specjalnych ortez i aparatów korygujących, które pomagają w utrzymaniu prawidłowej pozycji stopy.

Reasumując, regularna pielęgnacja stóp oraz profilaktyka mogą pomóc w zapobieganiu paluchom koślawym i minimalizowaniu ryzyka ich wystąpienia.

 

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2024

Polecane

pixel