Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

5 kroków postępowania przy dysplazji stawu biodrowego

2017-06-19
5 kroków postępowania przy dysplazji stawu biodrowegoDysplazja stawów biodrowych u dzieci występuje u co dwudziestego noworodka ze względu na niedostateczny rozwój kości i stawów. Niezdiagnozowane lub nieleczone dziecko z dysplazją stawu biodrowego utyka, a późniejsza korekta połączenia kości w stawie nie przynosi zamierzonych efektów. Istnieją jednak nieoperacyjne sposoby walki z dysplazją stawów u dzieci, gdzie pomocne okazać się mogą ortezy odwodzące staw biodrowy typu szelki Pavlika, poduszka Frejki.


1. Rozpoznanie i pierwsze badania niemowlaka

Dysplazja stawów biodrowych u dzieci często wiąże się ze sposobem ułożeniem niemowlaka w łonie matki. Bardzo często problem ten dotyka dzieci z ciąż mnogich bądź urodzonych pośladkowo. Można się spodziewać, że jeżeli w rodzinie występowały już problemy z dysplazją stawów u dzieci, to prawdopodobieństwo wystąpienia w kolejnych pokoleniach znacząco rośnie. Sprawne postawienie diagnozy i rozpoczęcie leczenia, w którym pomogą ortezy na dysplazję stawów biodrowych , daje stuprocentową gwarancję wyleczenia dziecka.

Pierwsze badanie niemowlęcia powinno nastąpić jeszcze w szpitalu po porodzie. Neonatolog sprawdza prawidłowość rozwinięcia stawu biodrowego i w przypadku jakichkolwiek zastrzeżeń zleca dalsze badania lub leczenie. Kolejne badanie dziecka powinno nastąpić po szóstym tygodniu życia niemowlęcia, lecz nie później niż w dwunastym tygodniu. W celu uzyskania skierowania na wykonanie badania musimy udać się do lekarza pediatry, który może wstępnie zbadać dziecko. Symptomy jakie powinny zaniepokoić to brak możliwości rozłożenia przez dziecko nóżek na boki, nierówne ułożenie nóg, sytuacja, gdy jedna z nóżek jest dłuższa od drugiej i zawsze wtedy, gdy wyczujesz opór przy poruszaniu nóżkami przez dziecko.

2. Wizyta u ortopedy dziecięcego

Decydując się na badanie u ortopedy konieczne jest posiadanie skierowania na badania. Skierowanie uzyskać można u lekarza rodzinnego, który nawet bez obecności dziecka, może wypisać skierowanie do wykonania badania ortopedycznego. Okres oczekiwania na wizytę u ortopedy może przeciągnąć się nawet do kilku miesięcy, dlatego warto zadbać o skierowanie jak najwcześniej. Po dotarciu na wizytę do specjalisty, lekarz wykonuje szereg badań sprawdzających poprawność rozwoju stawu biodrowego. Badanie polega na sprawdzeniu symetryczności nóżek i fałd pośladkowych, lekarz bada odwodzenie nóżek na boki układając je "na żabkę". Całe badanie jest dla dziecka bezbolesne.

3. Badanie USG stawów biodrowych

Badanie USG stawu biodrowego u dziecka powinno być wykonane bez względu na to, czy zauważamy jakiekolwiek nieprawidłowości czy nie. Niektóre wady stawu biodrowego mogą być niezauważalne przez rodziców czy ortopedę, a ich obecność z powodzeniem wykryje badanie USG. Skierowanie na badanie USG wystawić może jedynie lekarz ortopeda, a jego wykonanie jest całkowicie bezbolesne i bezpieczne dla dziecka. Badanie wykonuje się bez żadnych wcześniejszych przygotowań. Dziecko powinno leżeć na boku, lekarz ortopeda przesuwa specjalną głowicą po ciele dziecka sprawdzając budowę stawu. Badanie trwa od kilku do kilkunastu minut i jego koszt jest pokrywany przez narodowy fundusz zdrowia.

Lekarz ortopeda może nie zlecić dziecku wykonanie badania USG, natomiast w takim przypadku należy zapytać o przyczynę. Jeśli nie otrzymamy skierowania na badanie warto je wykonać we własnym zakresie, aby mieć pewność prawidłowego rozwoju naszego dziecka.

4. Zdiagnozowana dysplazja stawów biodrowych u dzieci - jak leczyć

Po zdiagnozowaniu dysplazji stawu biodrowego u dziecka lekarz ortopeda zleca leczenie. Polega ono na zastosowaniu specjalistycznego aparatu (ortezy) ortopedycznego, którym może być np. Coxaflex ,poduszka Frejka czy uprząż (szelki) Pavlika. Orteza ta jest pomocna w leczeniu dysplazji stawów biodrowych u dzieci i daje wysoką skuteczność jego zastosowania. Specjalny aparat ortopedyczny utrzymuje nóżki dziecka w specjalnej pozycji - w odwiedzeniu i w zgięciu, tak, aby główka kości udowej znalazła się w odpowiedniej pozycji w panewce biodrowej. Dzięki temu staw może się prawidłowo kształtować, a możliwość ruchów dziecka staje się nieograniczona przez dysplazję. Dopasowanie odpowiedniego rozmiaru i modelu ortezy powinno odbywać się przy konsultacji z lekarzem specjalistą bądź fizjoterapeutą.

5. Profilaktyka stawu biodrowego

Lecząc dziecko chore na dysplazję stawu biodrowego, tak samo jak i opiekując się dzieckiem zdrowym nie możemy zapomnieć o codziennej profilaktyce. Podczas zmiany pieluchy dziecka należy unosić pupę niemowlaka do góry, lecz nigdy nie chwytać za stopy w celu uniesienia tułowia. Nigdy nie należy prostować nóżek dziecka, ponieważ będąc zgięte znajdują się w naturalnej pozycji. Nosząc dziecko powinniśmy sadzać je na swoim biodrze uważając przy tym, aby nóżki dziecka znajdowały się w odwiedzeniu. Podczas codziennych czynności należy układać niemowlaka na brzuchu z odwiedzonymi nogami, a przez pierwsze 6 tygodni życia można stosować dodatkowo szerokie pieluchowanie pieluszkami tetrowymi (najczęściej używając 2 pieluszek jednocześnie).


Kup ☛ Ortezę na dysplazję stawów biodrowych dla dzieckaFAQ - najczęściej zadawane pytania

Czym jest dysplazja stawu biodrowego?

Dysplazja stawu biodrowego to nieprawidłowy rozwój panewki stawowej w biodrze. Ta nieprawidłowość może prowadzić do „podwichnięcia” (zwichnięcie stawu biodrowego). Przy zwichnięciu biodra głowa kości udowej jest częściowo albo całkowicie przemieszczona względem panewki stawowej, co oznacza nieprawidłową funkcje i budowę stawu biodrowego. Warto dodać że w przypadku wrodzonej dysplazji, po urodzeniu u noworodka, staw biodrowy nie jest w pełni wykształcony – Dlatego warto bacznie się przyglądać jego prawidłowemu rozwojowi!

Jak rozpoznać zwichnięcie stawu biodrowego?

Przy zwichnięciu stawu biodrowego głowa kości udowej jest częściowo, lub całkowicie przemieszczona w panewce stawu biodrowego, to podstawowy objaw zwichniętego biodra. Uwagę rodziców powinien zwrócić brak możliwości wykonania pełnego ruchu w bioderkach i płacz dziecka przy ruszaniu nóżkami np. podczas przewijania.

Jakie są objawy dysplazji?

Do podstawowych objawów zwichnięcia i dysplazji stawów biodrowych należą: asymetryczne fałdy na tyle ud, skrócenie chorej kończyny dolnej, niestabilność stawu biodrowego, zwichnięcie i ponowne ustawienie głowy kości udowej, ograniczone odwodzenie chorego stawu biodrowego.

Jak leczyć dysplazję stawu biodrowego?

Leczenie wrodzonej dysplazji stawu biodrowego polega na kontrolowaniu prawidłowego ułożenia głowy kości udowej w panewce, aż do momentu prawidłowego wykształcenia stawu biodrowego u niemowlaka. Do leczenia wykorzystujemy specjalne ortezy odwodzące staw biodrowy jak: szelki Pavlika, czy poduszka Frejki.


Źródła:

  1. Czubak J. Rozwojowa dysplazja i zwichnięcie stawu biodrowego. w: Marciniak W, Szulc A. [red.]: Wiktora Degi Ortopedia i Rehabilitacja PZWL Warszawa 2003: Tom I: 159-176.
  2. Dega W, Senger A. Ortopedia i rehabilitacja. PZWL, Warszawa, 1996.
  3. Szulc W. Wrodzone zwichnięcie stawu biodrowego. PZWL, Warszawa 1974.
  4. 52. Dega W. Badania z dziedziny etiologii wrodzonego zwichnięcia biodra. Chir Narz Ruchu Ortop Pol 1932; 5: 161-296.

Polecane

pixel