Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

ABC Pierwszej pomocy - Pomagaj nie patrz bezradnie

2019-06-10
ABC Pierwszej pomocy - Pomagaj nie patrz bezradnieZobacz dlaczego warto prawidłowo pomagać w sytuacji zagrożenia życia. Wakacje to czas kiedy mało myślimy o osłabieniu wskutek upału i atakach serca, zachłyśnięciu czy wypadku samochodowym. A zdarzają się one często.

Jak w sytuacji zagrożenia życia udzielić pierwszej pomocy?

Zanim udasz się na letni wypoczynek poświęć chwilę na trening, jak uratować komuś życie. Nigdy nie wiadomo kiedy taka umiejętność może się przydać.

Pośredni masaż serca

Wykonuję się osobie, która przestała samodzielnie oddychać. Powinno się to robić wraz z metodą usta-usta. Obie te czynności muszą być ze sobą zsynchronizowane. Najlepiej, żeby wykonywały to dwie osoby.

1. Ułoż poszkodowanego na wznak na twardym podłożu.
2. Uklęknij z prawej strony poszkodowanego.
3. Dłonie ułożone jedna na drugiej położ na 1/3dolnej części mostka , mając całkowicie wyprostowane przedramiona w obdwu stawach łokciowych.
4. Ucisk mostka wykonuj dynamicznie, przenosząc cieżar tułowia na przedramiona.

Warunkiem skuteczności masażu serca jest obniżenie się poziomu mostka o około 4cm i pojawienie się tętna na obwodzie (na tętncach szyjnych lub udowych).

Masaż powinien być wykonywany z częstotliwością ok. 60 razy na minutę.

Metoda usta - usta

Ułożonemu na plecach poszkodowanemu delikatnie odchyl głowę i żuchwę do góry ku tyłowi.

1. Klęknij za jego głową po lewej stronie.

2. Wdmuchiwanie powietrza do ust chorego każdorazowo poprzedzaj głębokim wdechem.Prawidłową objętość do płuc tlenu rozpoznaje się po unoszeniu się klatki piersiowej poszkodowanej osoby.

3. Przy każdej dawce powietrza zatykaj nos ratowanego palcami wolnej ręki. częstotliwości sztucznego oddychania powinna wynosić ok 12 razy na minutę.

Reasumując najlepiej co jest ważne przy samodzielnej reanimacji: Na każde10 ucisków klatki piersiowej podczas masażu serca - powinno przypadać 2 wdechy metodą usta-usta.

Musisz pomóc natychmiast!

Reanimację wykonaj natychmiast oczekując na pogotowie, które trzeba wezwać odrazu po zdarzeniu.
W przypadku zatrzymania czynności życiowych czas-żeby poszczególne narządy przetrwały jest bardzo krótki:

- Mózg (kora mózgu) do max 3- 5 minut.
- Rdzeń przedłużony z ośrodkiem oddychania do 30 minut
- Serce do 45 minut
- Nerki i wątroba do 60 minut.

Pamiętaj zatem żeby nie przechodzić obojętnie obok nieprzytomnego człowieka.

Czy wiesz że:
Jeszcze do niedawna defibrylacje serca mógł wykonać jedynie zespół ratunkowy. Obecnie takie aparaty do defibrylacji czyli defibrylatory są dostępne dla każdego i często widzimy je na lotniskach stacjach metra centrach handlowych dworcach. Dzięki temu każdy może uratować życie drugiemu człowiekowi.

Pamiętaj numery telefonów alarmowych:
999 to bezpłatny numer pogotowia ratunkowego w Polsce.

Możesz także zadzwonić pod nr 112 obowiązującego w całej Europie.

Chwyt Heimlicha

W przypadku gdy ktoś się mocno zachłyśnie wykonaj tzw chwyt Heimlicha. Stań za plecami osoby, która nie może nabrać powietrza i opleć ją dłońmi na lini pomiędzy klatką piersiową a jamą brzuszną. Jedną dłoń zaciśnij w pięść i ułóż pod dolną częścią mostka, drugą przyłoż do pięści. Następnie energicznie naciśnij rękę, wpychając ją pod mostek w kierunku głowy. Powtórz ten chwyt kilkakrotnie, aż oddech całkowicie powróci.

Przypominamy wszystkie telefony alarmowe w Polsce!

  • 999 - Pogotowie
  • 998 - Straż Pożarna
  • 997 - Policja
  • 994 - Pogotowie Wodno - Kanalizacyjne
  • 993 - Pogotowie Ciepłownicze
  • 992 - Pogotowie Gazowe
  • 991 - Pogotowie energetyczne
  • 988 - Telefon Zaufanie
  • 986 - Straż miejska
  • 981 - Pomoc drogowa

Ogólny numer alarmowy to 112, nie wymaga podawania numeru kierunkowego. Rozmowa zostanie przekierowana prze operator do odpowiedniej służby ratunkowej. W sytuacjach wyjątkowo poważnych najlepiej wybierać bezpośrednio numer odpowiedniej jednostki ratowniczej (999, 998, 997), ponieważ ogólny numer (112) może działać niepoprawnie w niektórych regionach.


Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2019
pixel