Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Atopowe zapalenie skóry - poważny problem u dzieci

2021-03-31
Atopowe zapalenie skóry - poważny problem u dzieci

Zaczerwieniona, łuszcząca się skóra, uciążliwe swędzenie. Te pozorne błahe objawy mogą być u dziecka sygnałem poważnej choroby. Atopowe zapalenie skóry to dolegliwość, która wymaga systematycznych zabiegów i stosownego leczenia.


Atopowe zapalenie skóry u dzieci

Atopowe zapalenie skóry jest najczęstszą chorobą skóry u dzieci. Szacuje się, że występuje u ok. 15-20 proc. dzieci w wieku do siedmiu lat. Przyczyny zachorowania są jeszcze słabo znane. Specjaliści podejrzewają jednak, że wpływ na rozwój choroby może mieć późny wiek matki w chwili urodzenia dziecka, a nawet brak kontaktu z infekcjami i alergenami w okresie wczesnego dzieciństwa. Jedna z najbardziej przekonujących teorii mówi, że przyczyną atopowego zapalenia skóry może być błąd w wytwarzaniu spoiwa łączącego komórki, co można porównać do braku zaprawy murarskiej pomiędzy cegłami - wyjaśnia dr Sosińska, pediatra z centrum medycznego. Wyleczenie choroby jest bardzo trudne,a czasami wręcz niemożliwe.


Poznaj objawy atopowego zapalenia skóry

Najbardziej uciążliwym objawem tego schorzenia jest wybitnie nasilony świąd skóry. AZS objawia się również zaczerwienieniem i nadmiernym łuszczeniem skóry, a także nadżerkami, strupami i zmianami grudkowo - rumieniowymi, przy których może dojść do zakażenia bakteryjnego. Lokalizacja tych zmian skórnych jest dość typowa i zależy od wieku pacjenta. U dzieci do drugiego roku życia zmiany skórne lokalizują się na policzkach, owłosionej skórze głowy, tułowiu i plecach. Starsze dzieci, w wieku do 12 lat, skarżą się na zajęcie przez chorobę nadgarstków, karku, okolic ust i oczu, oraz zgięć dużych stawów - łokciowych i kolanowych.

U dzieci w wieku młodzieńczym oraz u osób dorosłych zaczerwienienia, świąd i strupy pojawiają się na twarzy, górnych częściach ciała oraz nadgarstkach. Zmiany skórne są nie tylko dokuczliwe, ale również dla wielu osób wstydliwe. Tylko wcześnie postawiona diagnoza i odpowiednie leczenie pozwalają pacjentowi uporać się z tymi dolegliwościami. Aby rozpoznać AZS, musimy stwierdzić trzy z czterech objawów charakterystycznych dla tej choroby, czyli specyficzny wygląd i lokalizację zmian, świąd, nawrotowy przebieg choroby oraz występowanie jej u innych członków rodziny.

Leczenie atopowego zapalenia skóry jest niezwykle ważne nie tylko dlatego, że dzięki niemu pacjent może się pozbyć uciążliwych dolegliwości, ale również ze względu na ryzyko wystąpienia w późniejszym okresie astmy oskrzelowej. Szacuje się, że aż 40% dzieci cierpiących na AZS w przyszłości zapada właśnie na astmę. Leczenie AZS jest długotrwałe i wymaga dużej systematyczności. Podstawą jest unikanie czynników powodujących zaostrzenie się choroby. Trzeba unikać alergenów wywołujących objawy zarówno tych powietrznych, jak i pokarmowych.


Jakie alergeny wywołują AZS?

Na to pytanie może odpowiedzieć lekarz specjalista - alergolog lub dermatolog, do którego trzeba się zgłosić niezwłocznie po zdiagnozowaniu. Pacjenci muszą na siebie bardzo uważać i przestrzegać wszystkich wskazówek.Czasami nawet nadmierny wysiłek fizyczny lub pocenie się mogą doprowadzić do znacznego świądu skóry. Zaostrzenie zmian chorobowych może spowodować nawet noszenie wełnianej odzieży lub używanie niewłaściwych kosmetyków bądź środków czystości. Osoby z atopowym zapaleniem skóry powinny stosować bardzo łagodne i sprawdzone środki. Ponieważ u 99 proc. chorych mamy do czynienia z suchością skóry, to walczymy głównie z tym problemem. Służą do tego wszelkie hipoalergiczne nawilżające maści i kremy. Preparaty te składają się z wody i odpowiednich tłuszczów o różnym składzie procentowym - mówi pediatra.  O tym jakich używać specyfików, powinien zadecydować lekarz prowadzący.

Specjaliści na podstawie wywiadu, testów i oceny poziomu immunoglobuliny E (IgE) oceniają dokładne czynniki wywołujące chorobę. Pozwala to na dobór odpowiedniego leczenia.

Silnymi preparatami skutecznie działającymi w przypadku atopowego zapalenia skóry są glikokortykosteroidy w maści lub kremie, które oprócz działania przeciwzapalnego działają przeciwświądowo.

Bardzo ważne jest to, aby uprzedzić wszystkie osoby chorujące na AZS, że nieodpowiednio i za długo używane glikokortykosteroidy mogą zaszkodzi. Dlatego należy je stosować pod ścisła kontrolą lekarza specjalisty i dokładnie według jego wskazówek.

U chorych z atopowym zapaleniem skóry bardzo ważna jest dyscyplina. W przypadku małych dzieci obowiązek pielęgnacji skóry spada na rodziców. Trzeba nie tylko dbać o skórę, ale również bardzo uważać na to, czym karmi się dziecko. Regulowanie diety połączone z właściwą pielęgnacja może znacznie ograniczyć nasilenie zmian. Nieleczone AZS może doprowadzić nawet do poważnych, rozległych objawów. Taki stan może skończyć się nawet pobytem w szpitalu.

Pamiętaj że jeśli chodzi o alergię skórne jaką jest atopowe zapalenie skóry u Twojego dziecka - To lepiej jest zappobiegać niż leczyć. Dlatego polecamy Ci antyalergiczne ubranka dla dziecka, dostępne w naszym sklepie medycznym bez wychodzenia z domu.