Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Ból ścięgna Achillesa – Przyczyny i Leczenie.

2017-08-28
Ból ścięgna Achillesa – Przyczyny i Leczenie.Ścięgno Achillesa to największe ścięgno występujące w ciele człowieka. Jego pokaźny rozmiar i niezwykłe właściwości nie chronią go jednak przed urazami. Wręcz przeciwnie ~ o nadwyrężenie tej partii ciała jest niezwykle łatwo. Ból Achillesa nie musi jednak oznaczać poważnej kontuzji, a może być objawem zwykłego naciągnięcia. Jak rozpoznać przyczynę bólu ścięgna Achillesa i skutecznie zwalczyć przykrą dolegliwość?

Co powoduje urazy ścięgna Achillesa?

Urazy obejmujące ścięgno Achillesa mogą mieć różne podłoże. Czasami wystarczy zbyt szybko wyrwać się do biegu, żeby doprowadzić do nadwyrężenia, a nawet zerwania ścięgna. Najczęściej przyczyną uszkodzeń ścięgna Achillesa są zbyt intensywna aktywność fizyczna wykonywane bez odpowiedniego przygotowania. Wykonując trening bez rozgrzewki lub po latach trwania bez ruchu rzucając się na głęboką wodę i zaczynając od wymagających ćwiczeń, ryzykujemy, że efektem będzie ból Achillesa, a nawet jego poważna kontuzja.

Co zrobić, kiedy boli ścięgno Achillesa?

Jeśli podczas ćwiczeń doszło do lekkiego nadwyrężenia ścięgna Achillesa, ból można złagodzić domowymi sposobami. Ulgę przyniosą zimne okłady z altacetu oraz specjalistyczna maść dla sportowców łagodząca podrażnienia i zapalenia. Bardzo często z pomocą przychodzą specjalne stabilizatory ścięgna Achillesa przez sportowców nazywane "skarpetami na Achillesa"

Jeśli mimo zastosowania okładów i maści ból nie przechodzi, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza, który oceni stan ścięgna i zaleci odpowiednie leczenie w zależności od tego, czy stwierdzi zapalenie ścięgna Achillesa czy też jego zerwanie.Jak wygląda leczenie ścięgna Achillesa?

Terapia zerwanego ścięgna Achillesa przebiega różnie w zależności od indywidualnej sytuacji pacjenta. Na długość i intensywność terapii wpływ ma rodzaj kontuzji, wiek oraz ogólny stan pacjenta. Czasami terapia jest mało intensywna i wystarczy kilkanaście dni smarowania bolącego miejsca zaleconą przez lekarza maścią, żeby ból minął, a ścięgno wróciło do dobrej kondycji.

Zdarza się jednak, że wymagana jest dłuższa terapia. W takim przypadku pacjent musi uzbroić się w cierpliwość i postępować zgodnie z zaleceniami lekarza, żeby stan zapalny się nie zaostrzył. Czasami konieczne jest unieruchomienie nogi w gipsie lub ortezie typu walker, zdarza się, że pacjent musi przebyć operację. Jeśli doszło do zerwania ścięgna, lekarz będzie musiał je zszyć w czasie zabiegu wykonywanego pod pełnym znieczuleniem. Po długim unieruchomieniu zanim pacjentowi wróci całkowita sprawność często konieczna jest rehabilitacja pod okiem doświadczonego fizjoterapeuty.Jak uniknąć bólu i zapalenia ścięgna Achillesa?

Najlepszym lekarstwem na zapalenie ścięgna Achillesa czy zerwane jest profilaktyka. Żeby uniknąć przykrej dolegliwości w przyszłości, lepiej zawczasu zmienić kilka nawyków, a tym samym ograniczyć do minimum ryzyko wystąpienia urazu.

Żeby uniknąć zapalenia czy zerwania ścięgna Achillesa w przyszłości:

  • noś wygodne buty, zwłaszcza w czasie treningu,
  • nie kupuj zbyt sztywnych, powodujący unieruchomienie nogi butów,
  • nie trenuj w nowym, nierozchodzonym jeszcze obuwiu,
  • przed każdym wzmożonym wysiłkiem fizycznym, a zwłaszcza treningiem, wykonaj rozgrzewkę,
  • dbaj o codzienną dawkę ruchu podczas spacerów i ćwiczeń fizycznych, nawet wykonywanych w domu,
  • rozpoczynając przygodę z nową dyscypliną sportową, zadbaj o odpowiednie przygotowanie i nie przeciążaj się nadmiernie, intensywność treningów powinna rosnąć z czasem,
  • dostosuj rodzaj i intensywność wysiłku fizycznego do swoich indywidualnych możliwości i unikaj groźnego dla ścięgna Achillesa przetrenowania.

Kup Teraz ☛ Orteza na ścięgno achillesa

Polecane

pixel