Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Bóle kręgosłupa leczymy w ruchu bez leków

2020-07-08
Bóle kręgosłupa leczymy w ruchu bez leków

Budzisz się i nie możesz się ruszyć. Nie rzucałeś się na łóżku – przynajmniej ostatniej nocy – a jednak, nie wiedzieć czemu, coś przeskoczyło Ci w kręgosłupie.W którymś momencie swojego życia 80% z nas doświadczy jakiejś formy bólu kręgosłupa – gorzej, jeśli nie masz zielonego pojęcia, co jest jego przyczyną.W przeszłości, bez względu na przyczynę, rozwiązaniem terapeutycznym były leki przeciwbólowe dostępne bez recepty, typu paracetamol i ibuprofen. Połknij kilka i wszystko wróci do normy, prawda?

 

Jednak okazało się, że sprawa nie jest taka prosta, zwłaszcza w przypadku bólu w dolnym odcinku kręgosłupa. Lekarze medycyny holistycznej, mówią o tym od jakiegoś czasu, ale obecnie należący do głównego nurtu American College of Physicians (ACP) zaczęło wreszcie się  z tym zgadzać. Jego nowe wytyczne dotyczące łagodzenia bólu w dolnym odcinku kręgosłupa w ogóle nie obejmują stosowania leków – zamiast tego wskazują niektóre z terapii niewymagających stosowania leków, promowane od lat przez lekarzy holistycznych.

Bóle pleców trudno się leczą, ale...

Ból pleców to jeden z najtrudniejszych problemów do wyleczenia, ponieważ może mieć różnorodne przyczyny. Naciągnięcie mięśni zareaguje na terapię inaczej niż ból spowodowany przez stany zapalne.

Podstawą nowych wytycznych jest rosnąca liczba dowodów, które wskazują, że ulgę w krótkotrwałym bólu, trwającym poniżej 12 tygodni, mogą przynieść terapie takie jak gorące okłady, masaż, akupunktura oraz nastawianie kręgosłupa.

Takie naturalne podejście może również w umiarkowanym stopniu przywrócić utracone funkcje kręgosłupa.

Nawet w przypadku, gdy ból utrzymuje się przez ponad trzy miesiące, ACP nadal zaleca terapie niewymagające stosowania leków, w tym ćwiczenia, akupunkturę, jogę, tai chi, obniżenie poziomu stresu, oraz techniki sterowanej relaksacji.

Nowe procedury znacznie się różnią od wcześniejszych, które zalecały acetaminofen jako terapię pierwszego rzutu, NLPZ (tj. ibuprofen, naproxen,paracetamol, aspirynę) jako terapię drugiego i opioidy (OxyContin, Vicodin) jako terapię trzeciego rzutu.

Ale ostatnie badania wykazały, że ani acetaminofen, ani NLPZ (Niesteroidowe Leki Przeciwzapalne) nie są klinicznie skuteczne w leczeniu większości przypadków bólu w dolnym odcinku kręgosłupa! Nawet opioidy mają tylko minimalny wpływ, a wiąże się z nimi ryzyko uzależnienia i przypadkowego przedawkowania.

Dlatego też farmaceutyczne środki przeciwbólowe powinny być stosowane jedynie w ostateczności.

Bóle pleców najlepiej leczyć w ruchu

Zatem jeżeli obudzisz się, odczuwając ból w kręgosłupie – nie sięgaj po leki, przynajmniej nie od razu. Pamiętaj większość ostrych bólów kręgosłupa ulega z czasem poprawie, bez względu na stosowaną terapię.

Ze wszystkich nowych wytycznych zalecam wypróbowanie zajęć jogi. Łączą one w sobie łagodne ruchy fizyczne z oddychaniem i medytacją, a badania wykazały, że pozwalają zarówno zmniejszyć bóle kręgosłupa, jak i poprawić jego działanie.

Jeżeli zejście do pozycji "psa z głową w dół" to dla ciebie zbyt wiele, są inne, prostsze sposoby poradzenia sobie z tym problemem, np. z pomocą akupunkturzysty, masażysty czy osteopaty. Warto również nabyć piłkę do ćwiczeń   kręgosłupa i próbować aktywizować się samodzielnie w domu.

W okresie ostrym i podostrym  możesz wspierać się również korektorem postawy lub pasem ortopedycznym, który odciąży i wyprostuje dany odcinek w kręgosłupie.

 

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2020

Polecane

pixel