Co pomoże na ból pleców w ciąży?
Dlaczego boli kręgosłup w ciąży?
Dokładne mechanizmy bólu występującego w obszarze miednicy i bioder, w okolicy łonowej i dolnej części pleców podczas ciąży nie są jeszcze w pełni poznane. Wiemy jednak, że kluczowe znaczenie odgrywają różnorodne czynniki związane z ciążą należy do nich m.in.- Wzrost wagi ciała
- Przesunięcie środka ciężkości w przód
- Produkcja hormonów w celu rozluźnienia ścięgien miednicy i więzadeł dla ułatwienia porodu
- Osłabienie mięśni brzucha
- Współistniejące dolegliwości przewlekłe
Bóle występują u poszczególnych kobiet z różną intensywnością, mogą jednak nasilać się w szczególności podczas pozostawania w pozycji stojącej, wysiłku, chodzenia lub skręcania tułowia. Mogą one w ten sposób utrudniać wykonywanie codziennych czynności i zakłócać sen. W większości przypadków ustępują one w miesiącach następujących po porodzie, ale w 7% przypadków stają się trwałe.
Jak złagodzić ból pleców w trakcie ciąży?
Aby złagodzić bóle tego rodzaju, zalecany jest odpoczynek i łagodzenie w sposób naturalny bólu kręgosłupa poprzez łagodny masaż, lub domowa terapia prądami TENS (Pamiętajmy żeby nie stosować środków farmaceutycznych, gdyż wiele środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych jest przeciwwskazanych w czasie ciąży). Noszenie lędźwiowego pasa ortopedycznego oraz elastycznego pasa podtrzymującego brzuch - przez kilka dni w tygodniu i kilka godzin dziennie może pomóc złagodzić ból w dolnej części pleców i miednicy, szczególnie podczas chodzenia i pozostawania w pozycji stojącej, a także ułatwić wykonywanie codziennych czynności.
Gimnastyka w basenie, odpowiednie zarządzanie przyrostem masy ciała lub akupunktura mogą również pomóc niektórym kobietom, pod warunkiem braku przeciwwskazań.
Kup ☛ Pas Ciążowy
FAQ - najczęściej zadawane pytania
Co na ból pleców w ciąży?
Ból pleców w ciąży to reakcja organizmu kobiety, na zwiększenie wagi ciała oraz przesunięcie środka ciężkości do przodu - ze względu na powiększający się brzuch. Dlatego tak ważna w tym okresie jest profilaktyka przeciwbólowa i odciążenie kręgosłupa. Najlepszym na to sposobem jest zachowanie odpowiedniej pozycji podczas snu i odpoczynku, stosowanie rozluźniających ćwiczeń rehabilitacyjnych oraz masaży pleców. Podczas codziennych czynności w trakcie chodzenia i pracy, dobrze jest stosować odpowiedni pas ortopedyczny odciążający plecy i brzuch.
Kiedy ból pleców w ciąży jest niebezpieczny?
Ból pleców w ciąży może być niebezpieczny, kiedy dochodzi do zwyrodnienie kręgosłupa i powstają przepukliny krążków międzykręgowych powodujące ucisk bezpośrednio na rdzeń kręgowy, biegnący w kanale kręgowym wzdłuż całego kręgosłupa. Mówimy wtedy o dyskopatii w efekcie, której pojawiają zaburzenia ze strony nerwów obwodowych np: ból i niedowłady mięśni, zaburzenia czucia, inkontynecja (nietrzymanie moczu i kału).