Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Co pomoże na ból pleców w ciąży?

2019-06-07
Co pomoże na ból pleców w ciąży? Co druga kobieta w ciąży skarży się na ból w dolnej części pleców i w okolicach miednicy. Tego rodzaju bóle „lędźwiowo-miedniczne” są spowodowane zmianami fizjologicznymi zachodzącymi podczas ciąży. Są one łagodne, ale utrudniają wykonywanie codziennych czynności i odpoczynek.

Dlaczego boli kręgosłup w ciąży?

Dokładne mechanizmy bólu występującego w obszarze miednicy i bioder, w okolicy łonowej i dolnej części pleców podczas ciąży nie są jeszcze w pełni poznane. Wiemy jednak, że kluczowe znaczenie odgrywają różnorodne czynniki związane z ciążą należy do nich m.in.


  • Wzrost wagi ciała
  • Przesunięcie środka ciężkości w przód
  • Produkcja hormonów w celu rozluźnienia ścięgien miednicy i więzadeł dla ułatwienia porodu
  • Osłabienie mięśni brzucha
  • Współistniejące dolegliwości przewlekłe

Bóle występują u poszczególnych kobiet z różną intensywnością, mogą jednak nasilać się w szczególności podczas pozostawania w pozycji stojącej, wysiłku, chodzenia lub skręcania tułowia. Mogą one w ten sposób utrudniać wykonywanie codziennych czynności i zakłócać sen. W większości przypadków ustępują one w miesiącach następujących po porodzie, ale w 7% przypadków stają się trwałe.

Jak złagodzić ból pleców w trakcie ciąży?


Aby złagodzić bóle tego rodzaju, zalecany jest odpoczynek i łagodzenie w sposób naturalny bólu kręgosłupa poprzez łagodny masaż, lub domowa terapia prądami TENS (Pamiętajmy żeby nie stosować środków farmaceutycznych, gdyż wiele środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych jest przeciwwskazanych w czasie ciąży). Noszenie lędźwiowego pasa ortopedycznego oraz elastycznego pasa podtrzymującego brzuch - przez kilka dni w tygodniu i kilka godzin dziennie może pomóc złagodzić ból w dolnej części pleców i miednicy, szczególnie podczas chodzenia i pozostawania w pozycji stojącej, a także ułatwić wykonywanie codziennych czynności.

Gimnastyka w basenie, odpowiednie zarządzanie przyrostem masy ciała lub akupunktura mogą również pomóc niektórym kobietom, pod warunkiem braku przeciwwskazań.

Kup ☛ Pas CiążowyFAQ - najczęściej zadawane pytania

Co na ból pleców w ciąży?

Ból pleców w ciąży to reakcja organizmu kobiety, na zwiększenie wagi ciała oraz przesunięcie środka ciężkości do przodu - ze względu na powiększający się brzuch. Dlatego tak ważna w tym okresie jest profilaktyka przeciwbólowa i odciążenie kręgosłupa. Najlepszym na to sposobem jest zachowanie odpowiedniej pozycji podczas snu i odpoczynku, stosowanie rozluźniających ćwiczeń rehabilitacyjnych oraz masaży pleców. Podczas codziennych czynności w trakcie chodzenia i pracy, dobrze jest stosować odpowiedni pas ortopedyczny odciążający plecy i brzuch.

Kiedy ból pleców w ciąży jest niebezpieczny?

Ból pleców w ciąży może być niebezpieczny, kiedy dochodzi do zwyrodnienie kręgosłupa i powstają przepukliny krążków międzykręgowych powodujące ucisk bezpośrednio na rdzeń kręgowy, biegnący w kanale kręgowym wzdłuż całego kręgosłupa. Mówimy wtedy o dyskopatii w efekcie, której pojawiają zaburzenia ze strony nerwów obwodowych np: ból i niedowłady mięśni, zaburzenia czucia, inkontynecja (nietrzymanie moczu i kału).

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2019

Polecane

pixel